Wybierz region

Wybierz miasto

  Pomnik politycznie niesłuszny?

  Autor: (mal)

  2007-03-13, Aktualizacja: 2007-03-13 08:51 źródło: Dziennik Zachodni

  Burmistrz Antoni Szlagor postanowił dokonać korekty historii. Pomnik przy alei Wolności, upamiętniający walkę żołnierzy Wojska Polskiego i Armii Czerwonej w czasie II wojny światowej, uznał za kontrowersyjny, więc przy ...

  Burmistrz Antoni Szlagor postanowił dokonać korekty historii. Pomnik przy alei Wolności, upamiętniający walkę żołnierzy Wojska Polskiego i Armii Czerwonej w czasie II wojny światowej, uznał za kontrowersyjny, więc przy okazji planowanego na ten rok remontu chce zmienić treść widniejących na nim napisów.

  - Pomnik będzie poświęcony chwale żołnierza polskiego, walczącego na wszystkich frontach II wojny światowej, bez oglądania się na politykę - wyjaśnia Szlagor. Pomnik autorstwa Antoniego Biłki stanął w Żywcu w 1963 roku. Burmistrz planuje konsultacje z kombatantami, przedstawicielami stowarzyszeń wojskowych i historykami z Towarzystwa Miłośników Ziemi Żywieckiej. Remont bądzie polegał na wymianie zniszczonych płyt i oczyszczeniu obelisku. Prace, jak powiedział nam rzecznik żywieckiego magistratu Tomasz Terteka, sfinansuje Rada Ochrony Miejsc Pamięci Walk i Męczeństwa, która musi wydać zgodę na zmianę napisu.

  - Mamy już zapewnienie rady, że wspomoże nas finansowo - informuje pełnomocnik burmistrza do spraw komunalnych Dariusz Zagól.

  - A proszę zmieniać. Będzie potrzebna jeszcze stosowna uchwała rady miejskiej, a wniosek poślemy do Warszawy za pośrednictwem naszego Wojewódzkiego Komitetu Ochrony Miejsc Pamięci Walk i Męczeństwa - zapowiada Aneta Kopytowska z Wydziału Spraw Obywatelskich i Migracji Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego.

  Sonda

  Czy uważasz, że właściciele i administratorzy budynków, ktorzy nie odśnieżaja chodników wzdłuż swoich posesji powinni płacić wysokie kary?

  • Zdecydowanie tak (69%)
  • Nie, chodniki to nie ich problem (23%)
  • Nie mam na ten temat zdania (7%)