Wybierz region

Wybierz miasto

  Tak mija rok 2007

  Autor: Maria Olecha

  2007-12-28, Aktualizacja: 2007-12-27 14:42 źródło: Dziennik Zachodni

  Koniec roku zawsze skłania do podsumowań i bilansów. Wiele osób zastanawia się, co udało się osiągnąć, a co zakończyło się niepowodzeniem. Jaki był rok 2007 dla Zabrza? Pracowity, trudny, pełen sukcesów, czy może ...

  Koniec roku zawsze skłania do podsumowań i bilansów. Wiele osób zastanawia się, co udało się osiągnąć, a co zakończyło się niepowodzeniem. Jaki był rok 2007 dla Zabrza? Pracowity, trudny, pełen sukcesów, czy może stracony i z licznymi niepowodzeniami? Spróbujmy przyjrzeć się najważniejszym wydarzeniom kończącego się roku.


  Styczeń:

  Rok 2007 rozpoczął się bardzo kiepsko. Z jednej strony pojawiła się afera związana z nieprawidłowościami w remoncie Domu Muzyki i Tańca, a z drugiej pracownicy ZBK coraz głośniej domagali się wypłaty zaległych premii za okres od stycznia 2004 do stycznia 2005. W sumie 150 spraw znalazło swój finał w sądzie.

  W styczniu została też otwarta Kawiarnia Artystyczna w DMiT.

  Prezydent Małgorzata Mańka - Szulik rozpoczęła tzw. przegląd kadr w Urzędzie Miejskim. Przebudowała strukturę urzędu (było 27 wydziałów, teraz jest ich 31), zatrudniła nowych naczelników w niemal wszystkich wydziałach.

  Było także coś pozytywnego - 96 rodzin wprowadziło się do nowych mieszkań w blokach przy ul. Janika na Zaborzu. A straż miejska doczekała się komendanta - został nim Jarosław Rajda.


  Luty:

  Mieszkańcy Makoszów wznowili swoje starania o montaż ekranów akustycznych. Ta sprawa została zaniedbana przy okazji budowy autostrady A-4.

  Mieszkańcy przeżyli też chwile grozy za sprawą chemikaliów, które odkryto na granicy Zabrza i Bytomia. Chemikalia okazały się prawdziwą tablica Mendelejewa, a do ich neutralizacji i usunięcia strażacy użyli 180 beczek!

  Władze miasta rozpoczęły starania o utworzenie zamiejscowego wydziału AWF-u w Zabrzu.


  Marzec:

  Największym wydarzeniem było powołanie do życia Zabytkowej Kopalni Węgla Kamiennego "Guido", którą następnie wpisano na Szlak Zabytków Kultury Technicznej województwa śląskiego.

  Równie radosną nowiną był fakt, że dr Zbigniew Nawrat został finalistą XIII edycji plebiscytu Złoty Inżynier 2006.

  Właściciel i sympatycy CK "Wiatrak" walczyli o przetrwanie w dotychczasowym budynku i jego remont lub przeniesienie do innego lokalu. Wszystko za sprawą DTŚ-ki i planów utworzenia węzła komunikacyjnego. Ostatecznie najpopularniejszy wśród młodzieży klub muzyczny pozostał na swoim miejscu, a zjazd został przeniesiony.


  Kwiecień:

  To był miesiąc zmiany na ważnych stanowiskach. Podinsp. Roman Rabsztyn otrzymał nominację na stanowisko komendanta miejskiego policji. Zastąpił Bogusława Bulińskiego, który przeszedł na emeryturę.

  Zmienił się też prezes ówczesnego ZBK. Na miejscu odwołanaego Andrzeja Lorka w fotelu prezesa zasiadł Stanisław Błaszkiewicz.

  Ze stanowiska dyrektora DMiT-u zwolniła się Barbara Baranowska, a jej obowiązki przejął Wiesław Śmietana, dyrektor MOK-u.

  Nie brakowało też afer. Wystarczy wspomnieć dzikie wysypisko przy ul. Pod Borem czy ziemię z bakteriami salmonelli w Biskupicach. Okazało się bowiem, że nikt z urzędników nie kontrolował zwożenia ton śmieci przez firmę Kompensator. A proceder miał miejsce przez kilka miesięcy.

  Wielkie emocje towarzyszyły też sprawie budowy spalarni w Mikulczycach. Podczas spotkania z mieszkańcami, prezydent Małgorzata Mańka - Szulik zadeklarowała, że nie wyda zgody na jej budowę, choćby miała złamać prawo.

  Był też jubileusz - 90 lat Państwowej Szkoły Muzycznej.


  Maj:

  Problemy związane z remontem DMiT-u dały o sobie znać ze zdwojoną siłą - w sali widowiskowej spadł kawałek sufitu. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego nakazał zamknięcie obiektu. Prezydent Małgorzata Mańka - Szulik deklaruje, że w kwietniu 2008 r. DMiT rozpocznie sezon wiosenny.

  Swoje półwiecze istnienia świętowało Ognisko Pracy Pozaszkolnej nr 2, zaś Salezjański Zespół Szkół Publicznych obchodził 10. urodziny.

  Tradycyjnie w mieście odbyła się wielka impreza kulturalna - Międzynarodowy Festiwal Rysowania.


  Czerwiec:

  To był miesiąc zdominowany przez dwa wydarzenia. Po pierwsze oficjalnie otwarta została Zabytkowa Kopalnia Węgla Kamiennego "Guido". Otwarcie nastąpiło z tzw. wielkim hukiem. Przy okazji posiadania takiej turystycznej "perełki", zrodził się pomysł, aby w Zabrzu położyć nacisk na turystykę poprzemysłową.

  Drugim ważnym wydarzeniem było rozpoczęcie podpisywania umów na wykonanie robót I etapu inwestycji pn. "Poprawa gospodarki wodno - ściekowej na terenie gminy Zabrze". To największa inwestycja w mieście, warta 534 mln 987 tys. euro.

  Podinsp. Roman Rasztyn rozpoczął swoją pracę na stanowisku komendanta policji.

  Gorąca atmosfera wytworzyła się w mieście po tym, jak radni nie zgodzili się, aby gmina kupiła tzw. pohutnicze budynki.


  Lipiec:

  Wręczone zostały tradycyjne nagrody im. św. Kamila. Statuetki powędrowały do kamilianina o. Franciszka Wieczorka oraz do diakonii parafii Ewangelicko - Augsburskiej.

  Miasto pozyskało angielskiego partnera do współpracy - miasteczko Rotherham.

  Powstał projekt utworzenia Centrum BioMedTech Silesia z inicjatywy dr Zbigniewa Nawrata z Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii.

  Lipiec, podobnie, jak w całym kraju, zdominowały doniesienia o strajkach w służbie zdrowia. Lekarze z PSK 1 domagali się m.in. wypłacenia zaległych wynagrodzeń.

  Najważniejszym wydarzeniem było jednak podpisanie listu intencyjnego między władzami miasta a Allianzem - strategicznym sponsorem Górnika Zabrze. List zobowiązuje miasto do wybudowania stadionu.

  Był i smutny akcent, o którym dowiedziała się cała Polska. W Zabrzu przyszedł na świat noworodek, który 12 godz. po urodzeniu miał 1,2 promila alkoholu we krwi. Jego matka rodziła go, gdy była kompletnie pijana. Chłopczyk urodził się z zespołem FAS.


  Sierpień:

  Dyrektor DMiT-u Wiesław Śmietana złożył do prokuratury doniesienie w sprawie możliwości popełnienia przestępstwa niegospodarności przez swą poprzedniczkę - Barbarę Baranowską. Chodzi o naroszenie dwóch ustaw: o finansach publicznych i o zamówieniach publicznych.

  Do Zabrza powrócił Mirosław Sekuła - zajął stanowisko prezesa ZPWiK.

  Oddano do użytku zjazd na DK-88 w rejonie ul. Ziemskiej. Podobne reomonty wykonane zostały w rejonie ul. Mikulczyckiej i Hagera.

  7 lat więzienia - to wyrok, który usłyszał w Sądzie Okręgowym w Gliwicach Dariusz Sz., który po pijanemu wjechał w załogę karetki pogotowia, która udzielała pomocy poszkodowanemu. Najbardziej ucierpiał w wypadku lekarz Adam Ziółkowski.


  Wrzesień:

  Ten miesiąc został zdominowany przez imprezy towarzyszące obchodom 85-lecia nadania praw miejskich. Nie sposób wymienić wszystkich, ale trzeba wspomnieć np. o Festiwalu Kwiatów, III Dniu Nauki czy Kawalkadzie Zabrzańskiego Września.

  Największym wydarzeniem kulturalnym była organizacja "Hitów na czasie", które odbyły się przy Krzyżu Papieskim wzdłuż Alei Korfantego i były transmitowane na żywo przez TVP2.

  Miasto uczciło też 40. rocznicę wizyty gen. Charles'a de Gaulle'a w Zabrzu.

  Wierni parafii p.w. św. Kamila wybrali się na Dziękczynną Pielgrzymkę do Rzymu do Serca Św. Kamila. Przywieźli stamtąd relikwie św. Kamila.

  Tradycyjnie we wrześniu odbyły się miejskie dożynki, w tym roku w Grzybowicach.

  Październik:

  Szpital Specjalistyczny przy ul. Skłodowskiej - Curie świętował 100-lecie istnienia.

  Swoje jubielusze obchodziły też szkoły. I tak Zespół Szkół Spożywczych świętował 60 lat, a absolwenci Zespołu Szkół Ekonomiczno - Usługowych spotkali się z okazji 40-lecia swojej szkoły.

  Październik był też wyjątkowy dla kończyckiego artysty Kazimierza Szołtyska, który obchodził 40 lat pracy twórczej.

  Szpital przy ul. Zamkowej wzbogacił się o nowoczesny tomograf.

  Po październikowych wyborach parlamentarnych tylko jeden zabrzanin wszedł do Sejmu. To Mirosław Sekuła.

  Nie brakowało też niemiłych akcentów. Miasto nie odkupiło, mimo planów i zapowiedzi, zabytkowej wieży ciśnień. Robert Wallon sprzedał ją prywatnej kopalni Siltech.


  Listopad:

  Wreszcie pojawiły się informacje dotyczące budowy nowego stadionu. Ma on być nowoczesny, spełniać wszystkie standardy UEFA i pomieścić przynajmniej 30 tys. widzów. Poza tym miasto musi wybudować taki stadion, na jaki je stać.

  Inwestycja przebudowy i modernizacji kanalizacji weszła w fazę wykonywania robót.

  Radni podjęli ekologiczną uchwałę o zakazie korzystania w handlu detalicznym z jednorazowych torebek foliowych.

  Miasto wreszcie zyskało wieloletni program mieszkaniowy, dzięki uchwale, którą przyjęli w tym zakresie radni.

  Najstarszy kościół w Zabrzu, kościół św. Jana Chrzciciela w Biskupicach obchodził jubileusz 150-lecia poświęcenia. Uroczystości z tej okazji uświetnił swoją obecnością hrabia Mikołaj von Ballestrem - potomek Karla Wolfganga von Ballestrema - fundatora kościoła św. Jana Chrzciciela, który został pochowany w kościelnej krypcie.

  Po raz XIV odbyła się uroczysta gala Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii, podczas której wręczone zostały "Oscary Serca".


  Grudzień:

  Zabrze jest jednym z ośmiu miast woj. śląskiego, gdzie w ramach pilotażowego programu Ministerstwa Sprawiedliwości powstał Lokalny Ośrodek Wsparcia - jedno z oczek Sieci Pomocy Ofiarom Przestępstw. LOW mieści się przy ul. Sienkiewicza 36.

  Kierowcy odetchnęli z ulgą - oddano do użytku rondo przy Al. Korfantego, ul. Mielżyńskiego i Bruno.

  Radni wyrazili zgodę na na podwyższenie kapitału Zarządu Budynków Mieszkaniowych - Towarzystwa Budownictwa Społecznego Sp. z o.o. z siedzibą Zabrzu poprzez wniesienie wkładu pieniężnego. Ten wkład to 100 tys. zł. Jest to sygnał, że akceptują koncepcję wykupienia pohutniczych budynków przez ZBM-TBS.

  W naszym mieście odbyła się konferencja z okazji "Światowego Dnia Turystyki", podczas której wręczono wyróżnienia za szczególny wkład w rozwój turystyki regionalnej.

  Radni podjęli uchwałę o zakazie palenia na przystankach autobusowych i placach zabaw.

  Drugie boisko ze sztuczną nawierzchnią w mieście powstanie w ramach programu "Boisko blisko". Będą na nim trenować członkowie klubu MKS Zaborze. Miasto zobowiązało się rozbudować je do pełnych wymiarów.

  Sonda

  Czy uważasz, że właściciele i administratorzy budynków, ktorzy nie odśnieżaja chodników wzdłuż swoich posesji powinni płacić wysokie kary?

  • Zdecydowanie tak (69%)
  • Nie, chodniki to nie ich problem (23%)
  • Nie mam na ten temat zdania (7%)