Udany półmaraton dookoła Jeziora Żywieckiego. Dopisali zawodnicy oraz kibice [ZDJĘCIA]

Łukasz Gardas
Siedmiuset zawodników z Litwy, Ukrainy, Czech, Słowacji i Polski ukończyło 12. Półmaraton dookoła Jeziora Żywieckiego o puchar starosty żywieckiego.

Mroźny niedzielny poranek nie zniechęcił biegaczy, którzy musieli pokonać dystans blisko 22 km (dokładnie 21 km 97,5 metrów). Trasa przebiegała przez malownicze oraz bardzo atrakcyjne pod względem widokowym tereny dookoła Jeziora Żywieckiego. Nie należy ona do najłatwiejszych ze względu na sporą ilość podbiegów.

Uczestnicy wystartowali z żywieckiego Rynku i kierowali się na nowy most na Sole, a następnie na Zarzecze. Później przez Małą Tresną, Zaporę, Tresną, Oczków i Moszczanicę wracali z powrotem na Rynek w Żywcu, gdzie usytuowana była również meta zawodów.

Nie zawiedli także widzowie, którzy licznie stawili się na Rynku oraz ustawiali się wzdłuż trasy przebiegu, aby kibicować zawodnikom.

Zwycięzcą tegorocznego półmaratonu został Yuri Rusyuk z Ukrainy, który uzyskał czas 1:08:33, przed Jakubem Burghardtem oraz kolejnym zawodnikiem z Ukrainy Antonem Potockijem.

Wśród kobiet, z wynikiem 1:25:05 zwyciężyła Ukrainka Nataliya Lehonkova, przed Dominiką Wiśniewską i Ukrainką Katią Siemirak.
Wśród mieszkańców powiatu żywieckiego rywalizację wygrała Bogusława Kupczak z Brzuśnika, a wśród mężczyzn najlepiej spisał się Witold Bulik z Gilowic.

Niepokonani zawodnicy z Żywca to Małgorzata Piątek i Jacek Michulec. Wśród samorządowców bezkonkurencyjny okazał się Maciej Wojciechowski ze Szczytna.

Organizatorem imprezy był Wydział Wydział Turystyki, Kultury, Sportu i Promocji żywieckiego starostwa.