Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Burmistrz Żywca blokuje zbiórkę podpisów poparcia referendum dotyczącego likwidacji SM-twierdzi KNP

ŁUG

Władze Żywca nie zgodziły się na ustawienie stolika na płycie Rynku przez działaczy KNP, prowadzących zbiórkę podpisów poparcia referendum dotyczącego likwidacji Straży Miejskiej w Żywcu – informuje Marek Długosz, rzecznik bielskiego oddziału Kongresu Nowej Prawicy.

Dodaje, że przez to burmistrz Żywca blokuje zbiórkę podpisów poparcia referendum dotyczącego likwidacji żywieckiej Straży Miejskiej.
– W mediach ukazało się oświadczenie burmistrza Żywca. Oto nasza odpowiedź – mówi Długosz.

KONGRES NOWEJ PRAWICY
OŚWIADCZENIE KNP W/S REFERENDUM
W związku z OŚWIADCZENIEM Pana Burmistrza z dn.l7.01.2013r. uprzejmie prostujemy:
1. Kongres Nowej Prawicy nie „działa na terenie całej Polski w/s likwidacji straży miejskich". Komitety w tym celu są powoływane wyłącznie tam, gdzie mieszkańcy uważają, że Straż działa źle. Dotyczy to kilku - sześciu - miast.
2. Wśród tysięcy podpisów popierających tę inicjatywę obywatelską (to wyrażenie ustawowe) członków KNP jest mniej niż l
(jeden na tysiąc). Chcielibyśmy zdementować kłamstwo Pana Burmistrza Szlagora, że jakoby sugerujemy, iż inicjatorem
referendum są mieszkańcy. Otóż Szanowny Panie Burmistrzu, na naszych ulotkach wyraźnie jest napisane, że inicjatorem jest KNP - Koło Żywiec.Mieszkańcy byli jednak, i nadal są, główną siłą napędową i sprawczą całego przedsięwzięcia.
3. Większość partii stara się organizować akcje cieszące się poparciem mieszkańców w celu zwiększenia swej popularności, bo na tym polega rola partii w ustroju demokratycznym. Nie Prawica wymyśliła demokrację, ale trudno się dziwić, że w demokracji działamy tak samo jak inne partie.
4. Nie rozumiemy, dlaczego referendum kosztuje aż tyle, podobnie jak nie rozumiemy, dlaczego inne miejskie inwestycje kosztują tyle, ile kosztują. Skoro p. Burmistrz publikuje to OŚWIADCZENIE to znaczy, że uważa, że mieszkańcy każą Straż zlikwidować. W takim razie niech zlikwiduje ją sam, bez referendum, zyskując sobie popularność i oszczędzając koszty związane z przeprowadzeniem referendum zamiast przysparzać popularności Nowej Prawicy.
5. Jest dla nas niezrozumiałą polityką zabranianie naszym działaczom rozłożenia stolika do zbiórki podpisów na terenie gminy, na terenie której ma być przeprowadzone referendum lokalne. Uważamy, że jest to bezprawna ingerencja w wolności obywatelskie i łamanie ustawy o referendum lokalnym - mieszkańcy mają prawo dowiedzieć się o inicjatywie
a my mamy obowiązek ich o tym powiadomić.

KONGRES NOWEJ PRAWICY ODDZIAŁ BIELSKO-BIAŁA

Jeszcze raz publikujemy również oświadczenia burmistrza Żywca, Antoniego Szlagora, przysłane do naszej redakcji:

Oświadczenie
Szanowni Państwo, uprzejmie informuję, że Kongres Nowej Prawicy działa na terenie całej Polski w sprawie likwidacji straży miejskiej, rozsiewając informacje, że są to inicjatywy mieszkańców. W rzeczywistości jest to inicjatywa tej partii politycznej, mająca na celu zwiększenie popularności. Mieszkańcy mają niezaprzeczalne prawo do różnego typu inicjatyw, w tym również referendum, należy jednak pamiętać, że każde referendum kosztuje, a koszty te ponoszą mieszkańcy.
Przy trudnej sytuacji finansowej w prawie w każdym mieście na terenie Polski, w tym również w Żywcu, nie spowodowanej przecież przez straż miejską a przez ogólną sytuację gospodarczą, inicjatywa tej organizacji wydaje mi się nieporozumieniem.
W naszym mieście straż miejska ma wiele obowiązków, a nie tylko, jak to twierdzą niektórzy, obsługę fotoradaru, którego zresztą nie posiadamy!
Każdy z mieszkańców niech rozważy w swoim sumieniu czy warto wydawać na referendum kwotę około 300 tysięcy złotych, kosztem innych zadań np. remontu dróg. Jak pokazały odbyte ostatnio referenda w powiecie żywieckim, były to pieniądze wyrzucone w błoto, a organizatorzy tych referendów nie ponoszą żadnych finansowych konsekwencji.
Dementuję również następujące, krążące informacje, że:
a) władze zabraniają zbierania podpisów,
b) strażnicy miejscy po 15 lat pracy przechodzą na emeryturę.
W rzeczywistości strażnicy miejscy przechodzą zgodnie z przepisami na emeryturę w wieku 67 lat.
c) straż miejska jest problemem finansowym miasta.
Wobec powyższego, ewentualna likwidacja straży miejskiej w ostatecznym rozrachunku, przyniesie tylko straty dla mieszkańców.

Burmistrz Żywca, Antoni Szlagor

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zywiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto