Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

CIS w Żywcu ma pomagać osobom bezrobotnym znaleźć pracę [ROZMOWA]

Jakub Marcjasz
JM
Po Jeleśni teraz także w Żywcu rozpoczyna działalność Centrum Integracji Społecznej, które właśnie prowadzi nabór. M.in. o tym co to za miejsce, a także do kogo skierowana jest jego oferta, mówi Sylwia Matysiak, koordynator punktu, który powstał w ramach projektu Żywieckiej Fundacji Rozwoju.Projekt współfinansowany jest ze środków unijnych w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Czym jest Centrum Integracji Społecznej?
To miejsce, które jest szansą na reintegrację społeczną oraz zawodową, zdobycie wiedzy, kwalifikacji, a także umiejętności, które zwiększają szansę powrotu na otwarty i konkurencyjny rynek pracy. CIS w Żywcu w ramach swoich działań oferuje pracę i zajęcia reintegracji zawodowej oraz społecznej w trzech pracowniach. To pracownia asystencko-opiekuńcza, dająca możliwość nauki pracy jako opiekunka osób starszych, chorych i niepełnosprawnych. Druga to gospodarczo-postprodukcyjna, która będzie uczyła prostych prac gospodarczych i okołoprodukcyj-nych. I trzecia to remonotowo-renowacyjna.

Do kogo skierowana jest oferta?
Dla osób, które są zagrożone wykluczeniem społecznym i ubóstwem, korzystających ze świadczeń pomocy społecznej, niepełnosprawnych, a także bezrobotnych zaliczonych do trzeciego profilu pomocy, czyli takich, które są długotrwale bezrobotne i są bierne na rynku pracy - nie potrafiące same znaleźć pracy, z niskimi kwalifikacjami i wykształceniem. To grupa, na którą będziemy kłaść szczególny nacisk, aby wdrożyć je do powrotu na rynek pracy. Na początku wsparciem objętych zostanie 20 osób.

Na co mogą one liczyć?
W ciągu 12 miesięcy będą one zdobywać wiedzę i podnosić kompetencje w ramach zajęć w poszczególnych pracowniach. Przez ten czas każdy uczestnik może liczyć na świadczenie integracyjne, posiłek, a także zwrot kosztów dojazdu. Ci najbardziej zaangażowani dodatkowo także na 100 zł premię. Będzie także możliwość uzyskania dodatkowych kompetencji poprzez udział w kursach zawodowych, które będą kończyć się egzaminem państwowym.

A na co liczycie wy?
Oczywiście utopią byłoby myślenie, że po 12 miesiącach wszyscy znajdą pracę, dla nas rzeczywistą satysfakcją byłoby to, gdyby wszyscy uczestnicy, którzy rozpoczną udział w projekcie, go skończyli, natomiast ci, którzy nie znajdą pracy ,co najmniej podnieśli swoje kwalifikacje i chęć do szukania pracy.

Gdzie chętne osoby mogą uzyskać więcej informacji?
Chętne osoby powinny się zgłosić do Żywieckiej Fundacji Rozwoju (tel. 33 4756617) lub do MOPS w Żywcu. Tam uzyskają szczegółowe informacje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak przygotować się do rozmowy o pracę?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zywiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto