Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ćwiczenia rezerwy 2016. Wojsko wezwie 36 tys. rezerwistów na szkolenia wojskowe

zal/DG RSZ
kpt. Janusz Błaszczak
Ćwiczenia rezerwy 2016. 36 tys. żołnierzy rezerwy weźmie w tym roku udział w szkoleniach (służba przygotowawcza) oraz ćwiczeniach wojskowych (rotacyjnych i obowiązkowych). Ponad 34 tys. z nich stawi się w jednostkach i centrach szkolenia podlegających Dowództwu Generalnemu Rodzajów Sił Zbrojnych.

Kto może zostać wezwany na szkolenia? Czy wezwani mają rzeczywiście tylko 4 godz. na dotarcie do jednostki? Czy można się odwołać od wezwania na ćwiczenia? Czy pracodawca musi nam dać urlop na czas ćwiczeń? Czy za ćwiczenia wojsko wypłaci nam pensję? Te pytania zadają sobie pewnie rezerwiści w całej Polsce! Odpowiedzi na te pytania poznasz w dalszej części artykułu...

Ćwiczenia rezerwy 2016. Wojsko wezwie 36 tys. rezerwistów na szkolenia wojskowe

Jednym z priorytetowych zadań Dowództwa Generalnego RSZ jest szkolenie rezerw osobowych na potrzeby użycia w sytuacji kryzysowej lub w razie wojny. Po zawieszeniu w 2010 roku zasadniczej służby wojskowej, podstawowym źródłem pozyskiwania rezerwistów stała się służba przygotowawcza. W 2016 roku, w jednostkach i centrach szkolenia, w ramach trzech turnusów służby przygotowawczej planuje się przeszkolić ponad 11,5 tys. ochotników na potrzeby korpusu szeregowych. Od stycznia trwa pierwszy turnus, w których uczestniczy 3,5 tys. żołnierzy – elewów. Kolejne zaplanowane są na maj i wrzesień. Ze względu na duże zainteresowanie służbą przygotowawczą oraz z uwagi na możliwości centrów szkolenia, turnus realizowany jest również w kilkudziesięciu jednostkach wojskowych. Po zakończeniu szkolenia, ochotnicy zasilą szeregi Narodowych Sił Rezerwowych, a pozostali - wyszkolone rezerwy osobowe.

W tym roku odbędą się również dwa turnusu służby przygotowawczej na potrzeby korpusu podoficerów, jednak weźmie w nich udział jedynie 100 ochotników – kadetów. Szkolenie pierwszej grupy przyszłych podoficerów rezerwy (50 osób) rozpoczęło się na początku lutego w Szkole Podoficerskiej Wojsk Lądowych w Poznaniu oraz w Szkole Podoficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie. Drugi turnus zaplanowany jest na lipiec: ochotników przyjmie wówczas Szkoła Podoficerska Marynarki Wojennej w Gdyni oraz ponownie Szkoła Podoficerska w Poznaniu.

Szkolenie rezerw osobowych jest jednym z priorytetów Dowództwa Generalnego, lecz równie ważne jest ich utrzymanie w gotowości do użycia. –W 2016 roku, zgodnie z przyznanym limitem planujemy powołać ponad 14,5 tys. żołnierzy rezerwy na ćwiczenia obowiązkowe.– wyjaśnia dowódca generalny RSZ generał broni Mirosław Różański. –Przywrócenie obowiązkowych ćwiczeń wojskowych żołnierzy rezerwy ponownie dało możliwość szerszego pozyskiwania wyszkolonych i przygotowanych żołnierzy rezerwy, a także ich przeszkalania zgodnie z zaistniałymi potrzebami. Tylko w lutym w naszych jednostkach stawi się ponad 600 rezerwistów.– podkreśla generał Różański.

Ćwiczenia rezerwy 2016. Wojsko wzywa 36 tys. rezerwistów [szkolenia wojskowe]

Zwiększyła się liczba powoływanych rezerwistów, i co równie ważne – zmieniło się podejście do kwestii realizacji szkolenia. –Żołnierz rezerwy tylko raz w roku może być wezwany na obowiązkowe ćwiczenia, dlatego dowódcy jednostek muszą maksymalnie wykorzystać ten czas. Szkolenie ma być ciekawe i efektywne, prowadzone przede wszystkim na poligonach, podczas dużych ćwiczeń i połączone ze szkoleniem pododdziałów zawodowych. W ubiegłym roku takie rozwiązanie sprawdziło się chociażby podczas ćwiczenia Dragon-15, w tym roku zamierzamy to powtórzyć m.in. podczas największego przedsięwzięcia szkoleniowego, jakim będzie ćwiczenie Anakonda-16. – podkreśla generał Różański.

Równie intensywne będzie szkolenie żołnierzy Narodowych Sił Rezerwowych. Łącznie w tym roku, w ponad czterdziestu jednostkach wojskowych, w ćwiczeniach rotacyjnych weźmie udział ponad 8 tys. żołnierzy NSR z nadanymi przydziałami kryzysowymi.

Ćwiczenia rezerwy 2016.
Kto może zostać wezwany na szkolenia? Czy wezwani mają rzeczywiście tylko 4 godz. na dotarcie do jednostki? Czy można się odwołać od wezwania na ćwiczenia? Czy pracodawca musi nam dać urlop na czas ćwiczeń? Czy za ćwiczenia wojsko wypłaci nam pensję? Te pytania zadają sobie pewnie rezerwiści w całej Polsce!

Kto może zostać wezwany na ćwiczenia? [Ćwiczenia rezerwy 2016]
Wezwani mogą zostać wyłącznie rezerwiści, którzy mają nadany przydział mobilizacyjny do jednostek wojskowych, czyli którzy w przeszłości odbyli zasadniczą służbę wojskową, złożyli przysięgę i mają w domu tzw. kartę mobilizacyjną. Na terenie województwa śląskiego takich osób jest około 9 tysięcy.

Co z rezerwistami bez przeszkolenia wojskowego? [Ćwiczenia rezerwy 2016]
Ich armia nie może wezwać na ćwiczenia mobilizacyjne. Jeśli mają taką ochotę, to mogą natomiast zgłosić się ochotniczo na przeszkolenie wojskowe.

Czy wezwani mają 4 godz. na dotarcie do jednostki? [Ćwiczenia rezerwy 2016]
Nie, to akurat przekłamanie. Tryb natychmiastowego stawiennictwa obliguje żołnierza rezerwy, który dostaje kartę powołania do jednostki wojskowej do stawienia się w takim terminie, jaki został zapisany na tej karcie. Jeżeli natomiast w karcie powołania znajduje się termin "natychmiast", to należy w ciągu czterech godzin przygotować się do podróży i wyruszyć do jednostki - nie ma obowiązku, by w tym czasie dotrzeć do niej.

Czy można odwołać się od wezwania na ćwiczenia? [Ćwiczenia rezerwy 2016]
Tak. Należy w tym celu wystąpić do dowódcy jednostki, do której dana osoba zostaje wezwana. Podstawą do wystąpienia o takie zwolnienie mogą być sprawy osobiste, na przykład stan zdrowia, opieka nad małoletnim czy niepełnosprawnym.

Czy pracodawca musi nam dać urlop na czas ćwiczeń? [Ćwiczenia rezerwy 2016]
Tak. Pracodawca nie może odmówić pracownikowi udzielenia bezpłatnego urlopu na czas uczestnictwa w ćwiczeniach mobilizacyjnych. Po powrocie ze szkolenia rezerwista powinien jednak przedstawić pracodawcy zaświadczenie o udziale w ćwiczeniach, które otrzymuje przed opuszczeniem jednostki. Oczywiście czas spędzony na ćwiczeniach wlicza się nam do stażu pracy.

Czy za ćwiczenia wojsko wypłaci nam pensję? [Ćwiczenia rezerwy 2016]
Za każdy dzień spędzony na ćwiczeniach armia płaci rezerwistom żołd w wysokości od 70 do 127,5 zł netto, w zależności od stopnia wojskowego. Jeśli oferowany przez armię żołd byłby niższy aniżeli "dniówki" utracone przez wezwanego rezerwistę, to ma on prawo domagać się stosownej rekompensaty - jej wartość nie może jednak przekroczyć 474,02 zł brutto za każdy dzień ćwiczeń. W tym celu musi wystąpić do prezydenta miasta w miejscu zamieszkania - są na to trzy miesiące czasu. O rekompensatę mogą jednak występować wyłącznie osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę.

Zobacz WIDEO przygotowane przez nas w roku 2015:

Czytaj również:
Kwalifikacja wojskowa 2016. Trzeba stawić się na komisji lekarskiej

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto