Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czysto i nowocześnie

[email protected]
Historia MPWiK Sp. z o.o. w Żywcu rozpoczęła się przed 40 laty 1 stycznia 1965 r., kiedy to utworzono Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji. Pierwszym dyrektorem przedsiębiorstwa został mgr inż.

Historia MPWiK Sp. z o.o. w Żywcu rozpoczęła się przed 40 laty 1 stycznia 1965 r., kiedy to utworzono Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji. Pierwszym dyrektorem przedsiębiorstwa został mgr inż. Stanisław Juraszek. To przedsiębiorstwo uznaje się za „przodka” dzisiejszego MPWiK Sp z o.o. w Żywcu.

Pamiętać też należy, że w latach 1962 – 1964 na terenie Żywca działał Zarząd Inwestycji Budowy Wodociągów, Kanalizacji i Oczyszczalni Ścieków, który zapoczątkował na dużą skalę równoczesną budowę stacji uzdatniania wody, oczyszczalni ścieków, sieci wodociągowej, kanalizacji sanitarnej i deszczowej w mieście, które do tej pory nie posiadało żadnych instalacji wodno-kanalizacyjnych.

W maju 1965 r. uruchomiono stację uzdatniania wody przy ul. Kopernika a równocześnie trwał rozruch oczyszczalni ścieków przy ul. Brackiej. Równolegle do wymienionych oddano do użytkowania sieć kanalizacyjną na odcinku ul. Klonowa – centrum miasta – ul. Bracka oraz wodociąg do osiedla 20-lecia (obecnie os. Parkowe).

Etapy rozwoju
Kolejne etapy rozwoju firmy, to pierwsza modernizacja oczyszczalni ścieków przeprowadzona w latach 1971 – 1972 i wkrótce potem następna prowadzona w latach 1988 – 1996 r. Modernizacje te były konsekwencją konieczności spełnienia wyższych parametrów jakościowych oraz zaspokojenia zwiększonych wymagań nowych odbiorców, wśród których należy wymienić Zakłady Piwowarskie w Żywcu.

W styczniu 1975 r. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji zostaje włączone w skład Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji jako Zakład 2. Dyrektorem tego zakładu został inż. Jan Mańka, a następnie mgr inż. Stanisław Podrecki. W tym kształcie organizacyjno-prawnym przedsiębiorstwo przetrwało do 1992 r. z uwzględnieniem zmiany w latach 1991 – 1992, kiedy to Zakład nr 2 przekształcono w Rejonowe Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Żywcu.

Ekologiczne programy
Okres rozwoju przedsiębiorstwa oraz osiągnięcie obecnej formy organizacyjno-prawnej zakończył się 1 stycznia 1992 r. kiedy to MPWiK przekształciło się w Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Żywcu. Pierwszym Prezesem Zarządu został mgr inż. Stanisław Podrecki.

Dzisiaj żywieckie MPWiK kierowane od 1997 r. przez prezesa mgr inż. Halinę Staszkiewicz, zaopatruje w wodę ponad 33 tys. mieszkańców Żywca i trzech sąsiednich gmin. Woda, którą dostarcza, pochodzi z ujęcia powierzchniowego i brzegowo-infiltracyjnego na rzece Koszarawie. Poza ujęciem wody i stacji uzdatniania w skład systemu wodociągowego wchodzi siedem pompowni wody. Są to obiekty nowoczesne z energooszczędnymi agregatami pompowymi oraz urządzeniami do stabilizacji ciśnienia z możliwością ciągłego monitoringu i zdalnego sterowania. Żywiecka sieć wodociągowa liczy 153 km długości.

Poza dostarczaniem wody MPWiK odbiera i oczyszcza ścieki od ponad 40 tys. mieszkańców Żywca i trzech sąsiednich gmin oraz zakładów przemysłowych. Żywiec posiada system kanalizacji rozdzielczej. Ścieki bytowo-gospodarcze odprowadzone są przez kolektory sanitarne, o łącznej długości 111 km, do oczyszczalni ścieków. Trzystopniowa mechaniczno-biologiczna oczyszczalnia, z częściowym usuwaniem biogenów, będzie wkrótce modernizowana pod kątem intensyfikacji usuwania związków azotu, jak również pod kątem zwiększenia przepustowości. To duże, szacowane na 46 mln zł przedsięwzięcie inwestycyjne, do którego dołączono rozbudowę miejskiej sieci wodno-kanalizacyjnej, w dużej części realizowane jest z unijnych środków pochodzących z funduszu ISPA. Modernizacja oczyszczalni stanowi istotny fragment Programu Oczyszczania Ścieków na Żywiecczyźnie (wartość inwestycji w tym Programie szacowana jest na ok. 500 mln zł), w ramach którego zostanie skanalizowane jedenaście gmin leżących w zlewni rzek Soły i Koszarawy. Ścieki z tych gmin skierowane będą do oczyszczalni w Żywcu i Węgierskiej Górce.

Podsumowanie 40-lecia
Jubileusz 40-lecia Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji był okazją do podsumowania i refleksji.

– W 1997 r. odebraliśmy nagrodę Prezesa Zarządu NFOŚiGW w konkursie na najlepiej pracującą oczyszczalnię ścieków komunalnych, realizowaną ze środków NFOŚiGW o przepustowości pow.10.000 m3/dobę, a w 2001 r. zdobyliśmy nagrodę w konkursie organizowanym przez Instytut na Rzecz Ekorozwoju, w kategorii najbardziej oryginalnych rozwiązań za projekt pn. „Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii do produkcji energii elektrycznej i ogrzewania obiektów oczyszczalni ścieków”, w 2004 r. wdrożyliśmy zintegrowany system zarządzania (ZIS) w przedsiębiorstwie. A teraz stoimy przed wielkim zadaniem jakim jest kolejna modernizacja oczyszczalni ścieków i dokończenie rozbudowy sieci wodno-kanalizacyjnej oraz dostosowanie struktur przedsiębiorstwa do obsługi budowanego systemu kanalizacji w ramach Związku Międzygminnego ds. Ekologii – powiedziała podczas jubileuszowych uroczystości Prezes Halina Staszkiewicz.

Do osiągnięć ostatnich lat Halina Staszkiewicz zaliczyła także rozpoczętą modernizację stacji uzdatniania wody, gdzie wprowadzono nowoczesny system dezynfekcji wody działający w oparciu o elektrolizę wodnego roztworu soli, który pozwolił na wyeliminowanie chloru oraz zainstalowanie lampy UV, która prowadzi dezynfekcję wody promieniami ultrafioletowymi i całkowicie eliminuje bakterie i wirusy. W najbliższym czasie rozpocznie się ostatni etap modernizacji stacji, instalacja nowych filtrów pospiesznych i zmiana systemu koagulacji.

Inwestycje i nowe rozwiązania
W ciągu ostatnich kilku lat dział eksploatacji sieci kanalizacyjnej został wyposażony w samochód specjalistyczny ze zdalnie sterowaną kamerą prowadzącą monitoring kanałów, oraz dokonano zakupu dwóch samochodów ciśnieniowych pozwalających udrażniać kanały nawet w temperaturze minus 15 C.

Wykorzystując biogaz do produkcji energii elektrycznej i ciepło napływających ścieków do ogrzewania pomieszczeń oczyszczalnia ścieków pokrywa własną produkcją 30% zapotrzebowania energetycznego. Te i inne podejmowane działania wpływają na obniżenie kosztów, a w konsekwencji wpływają na wysokość opłat za wodę i ścieki, jakie muszą ponosić mieszkańcy Żywca i okolicznych gmin.

Z okazji 40-lecia Przedsiębiorstwa odbyło się uroczyste spotkanie w salach Miejskiego Centrum Kultury w Żywcu. Podczas uroczystości Spółka otrzymała medal „Za zasługi dla miasta Żywca”, a najstarsi i wyróżniający się pracownicy odznaczeni zostali medalami pamiątkowymi oraz otrzymali nagrody pieniężne.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto