Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dariusz Paczkowski - jego sytuacja powodem protestu wobec bezczynności

Jakub Marcjasz
Uczestnicy pikiety trzymali transparent i skandowali jego hasło. Przedstawili też dramę pokazującą bezczynność śledczych
Uczestnicy pikiety trzymali transparent i skandowali jego hasło. Przedstawili też dramę pokazującą bezczynność śledczych Jakub Marcjasz
Sytuacja społecznika z Żywca skłoniła kilkadziesiąt organizacji z całego kraju do protestu przeciw kolejnym umorzeniom spraw

To stworzenie bardzo niebezpiecznego precedensu - mówi Dariusz Paczkowski, jeden z prezesów żywieckiej Fundacji Klamra, laureat naszego plebiscytu Patriotycznie Zakręceni. Śledczy z Prokuratury Rejonowej w Żywcu umorzyli już siedem postępowań w sprawach zgłaszanych przez fundację.

Chodziło m.in. o zamieszczanie wizerunku prywatnych osób oraz domowego adresu Pacz-kowskiego na stronie określającej te osoby jako "zdrajców rasy". Wrażenia na śledczych nie zrobiły także zgłoszenia dotyczące nawoływania do nienawiści, a nawet te w sprawie wydarzeń o charakterze politycznym, na których obecne były symbole rasistowskie.
Śledczy w żadnym ze zgłoszeń nie dopatrzyli się znamion czynów zabronionych.

- Do tej pory sprawy były umarzane, gdyż nie wykryto sprawców, ale nie z tego powodu, że takie sytuacje stają się normalne i akceptowalne - komentuje Paczkowski.

W reakcji na decyzje o umorzeniu kolejnych spraw, przed budynkiem Prokuratury Rejonowej w Żywcu odbył się protest. Wzięli w nim udział działacze i działaczki organizacji pozarządowych z całego kraju.
Przedstawiciele Stowarzyszenia Otwarta Rzeczpospolita oraz Fundacji Klamra w odpowiedzi na decyzje prokuratury skierowali natomiast list otwarty do najważniejszych osób w państwie, odpowiedzialnych za walkę z mową nienawiści.

Podpisali się pod nim m.in. przedstawiciele blisko 60 organizacji z całego kraju. Inicjatorzy listu argumentują, że przypadek z Żywca nie jest odosobniony, bo takie praktyki umarzania lub oddalania spraw nasilają się.
W liście skierowanym m.in. do marszałek sejmu, ministra spraw wewnętrznych czy prokuratora generalnego można przeczytać, że "deklarowana polityka Rzeczpospolitej Polskiej, również na forum Unii Europejskiej, pozostaje w sprzeczności z codzienną praktyką w naszym państwie".

- Przestępstwa z nienawiści nie dotyczą tylko osób, przeciwko którym są skierowane, ale dotyczą całego społeczeństwa, ponieważ jeśli społeczeństwo staje się ślepe na tego typu problemy, to w którymś momencie takie akty mogą dotknąć każdego z nas - uważa Piotr Cykow-ski, który wziął udział w pikiecie przed budynkiem żywiec-kiej prokuratury.

Dariusz Paczkowski złożył zażalenie na postanowienie prokuratury.
Tymczasem w ostatnich dniach nieznani sprawcy zamalowali mural o akceptacji różnorodności, namalowany przez uczestników Akademii Animacji Antydyskryminacyjnej, która odbyła się w Żywcu.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto