Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ekspert wyjaśnia: Dlaczego niska emisja szkodzi?

Redakcja
Wojciech Owczarz, prezes Fundacji Ekologicznej Arka.

Czy palenie śmieci w domowych piecach jest nagminne? Czy są dowody na szkodliwość niskiej emisji? I czy kampania "Listy dla Ziemi" może zmienić społeczną świadomość? 

Wejście w życie nowej ustawy śmieciowej zrobiło sporo dobrego, bo w systemie przyjmowania odpadów pojawiło się około 20 proc. śmieci więcej niż dotychczas. I to jest to, co do tej pory wyrzucano do lasu albo spalano w domu. Problem jednak pozostał, bo nadal sporo osób pali śmieci w domowych kotłach czy piecach i nie wie, że tak truje siebie, najbliższych i sąsiadów. Fundacja "Arka" zajmuje się tym tematem od kilku lat. Jest już lepiej, bo w Internecie można znaleźć wiele przydatnych informacji. Można też starać się o dofinansowanie na wymianę kotłów na nowoczesne i sprawniejsze.

Wiedza ludzi na temat zanieczyszczenia powietrza i zdrowotnych skutków tej sytuacji jest niewielka. Już sam termin "niska emisja" jest niezrozumiały. Bardzo dużo osób nawet myśli, że to coś pozytywnego, że "niska" oznacza niewielką emisję CO2 do atmosfery. To poważne nieporozumienie! Jestem przekonany, że o wpływie zanieczyszczenia środowiska na nasze zdrowie i życie trzeba mówić coraz więcej. I sprawa ostatnia - znów udało nam się trafić na gorący czas, bo na mapie kraju pojawiło się pierwsze miasto - Kraków, w którym przyjęto zakaz palenia węglem. Opublikowano również europejski ranking 10 najbardziej zanieczyszczonych miast. Na nieszczęście Polska w nim przoduje.

Listy dla Ziemi" to program, który trwa przez cały rok. Chcemy, by sporo się działo nie tylko podczas pisania listów. Stąd pomysły na angażowanie ludzi w Dzień Czystego Powietrza, ale także pojawiła się nowa wystawa pokazywana w całej Polsce. Placówki oświatowe organizują świetne akcje, ale w wielu wypadkach tylko dla siebie. Tymczasem wyniki działań - pogłębianie świadomości społecznej można i trzeba zwielokrotnić. Działajmy!

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto