Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Akcja Żonkile 2014: Upamiętnili 71. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim [ZDJĘCIA]

Jakub Marcjasz
W sobotę mieszkańcom Żywca były rozdawane prawdziwe i papierowe żonkile.
W sobotę mieszkańcom Żywca były rozdawane prawdziwe i papierowe żonkile. Jakub Marcjasz
Akcja Żonkile 2014. Żywiec przyłączył się do ogólnopolskiej akcji upamiętniającej 71. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim.

Akcja Żonkile 2014. Z tej okazji w sobotę przechodniom rozdawane były papierowe i prawdziwe żonkile oraz ulotki informacyjne dotyczące powstania w getcie warszawskim.

- Dzięki temu chcieliśmy przypomnieć, że diaspora żydowska, której dużo zawdzięczamy, była również tutaj - tłumaczy Dariusz Paczkowski z fundacji Klamra, inicjator akcji "Żonkile" pod Grojcem i przypomina, że w Żywcu upamiętniono już Marka Edelmana, któremu poświęcono jeden z murali.

Na apel opublikowany na jednym z portali społecznościowych odpowiedziało dwanaście osób. W ciągu godziny udało się im rozdać sto żywych i dwieście papierowych żonkili.

Do akcji przyłączyli się również uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 im. H. Kołłątaja w Żywcu, którzy pod kierunkiem nauczycielki plastyki Doroty Babińskiej-Waluś wzięli udział w warsztatach plastycznych pt. “ Łączy nas pamięć”, w czasie których wykonywali żonkile z papieru.

Organizatorem akcji "Żonkile" jest Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie. W tym roku akcja odbyła się po raz drugi i jest częścią obchodów 71. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim.

Akcja Żonkile 2014. Marek Edelman

Żonkile związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego dowódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który za życia, w każdą rocznicę wybuchu walk, składał przed Pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie bukiety żółtych kwiatów, często były to właśnie żonkile.

Akcja Żonkile 2014. Powstanie w getcie warszawskim

Powstania w getcie warszawskim wybuchło 19 kwietnia 1943 roku. Było to pierwsze miejskie powstanie w okupowanej Europie. W nierównej, trwającej prawie miesiąc walce, słabo uzbrojeni bojownicy Żydowskiej Organizacji Bojowej (ŻOB) i Żydowskiego Związku Wojskowego (ŻZW) stawili opór żołnierzom z oddziałów SS, Wermachtu, Policji Bezpieczeństwa oraz formacji pomocniczych. W tym czasie Niemcy zrównali getto z ziemią, metodycznie paląc dom po domu. Za datę zakończenia powstania przyjmuje się 16 maja 1943 roku, gdy Niemcy wysadzili Wielką Synagogę na Tłomackiem. Getto warszawskie przestało istnieć. Ogółem w starciach zginęło około 7 tysięcy Żydów, część na skutek pożarów lub zaczadzenia. Według różnych szacunków, od 43 do 60 tysięcy Żydów Niemcy wywieźli do obozów zagłady, przede wszystkim do Treblinki, Auschwitz i Majdanka. Straty niemieckie są nieznane, wynoszą najprawdopodobniej kilkuset żołnierzy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zywiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto