Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kongres Nowej Prawicy chce doprowadzić do referendum w sprawie likwidacji Straży Miejskiej w Żywcu!

Łukasz Gardas
Nowy nabytek żywieckiej Straży Miejskiej - opel combo, którego zakup sfinansował browar w Żywcu.
Nowy nabytek żywieckiej Straży Miejskiej - opel combo, którego zakup sfinansował browar w Żywcu. Łukasz Gardas
Działacze żywieckiego koła Kongresu Nowej Prawicy chcą, aby stróże prawa pracujący w Straży Miejskiej bezpowrotnie zniknęli z Żywca. Uważają, że utrzymywanie tych służb jest zbyt kosztowne, a mundurowi są niepotrzebni, bo mogą zastąpić ich policjanci, którzy posiadają wszystkie te same uprawnienia, a nawet - jak dodają - mogą więcej.

Aby osiągnąć swój cel, chcą najpierw doprowadzić do zorganizowania i przeprowadzenia referendum lokalnego w tej sprawie. Powiadomienie o inicjatywie złożyli na ręce burmistrza miasta Żywca, Antoniego Szlagora.
– Na ręce burmistrza Żywca złożyliśmy już powiadomienie o tej inicjatywie – informuje Marek Długosz, rzecznik bielskiego oddziału KNP.

Z pisma złożonego w Ratuszu wynika, że chcą zbierać w Żywcu podpisy mieszkańców opowiadających się za przeprowadzeniem referendum w tej sprawie. Na terenie miasta odbyło się już także kilka spotkań, na których szczegółowo omawiany był ten temat.
– Przychodzi na nie bardzo duże mieszkańców – twierdzi żywczanin, Jerzy Mikocki.

Jednak Antoni Szlagor, burmistrz Żywca zaznacza, że nie ma nawet mowy o likwidacji Straży Miejskiej, bo jak mówi, te służby są bardzo potrzebne.
– Panowie, którzy złożyli to pismo i chcą zorganizowania referendum w ogóle nie wiedzą na czym polega działalność Straży Miejskiej – przekonuje burmistrz Szlagor.

Dodaje, że po drugie są to osoby, które nie mieszkają w Żywcu, tylko są z zewnątrz, więc jak podkreśla, lepiej niech się na ten temat nie wypowiadają.
– Mogą sobie rządzić w swoich miejscowościach, a nie u nas – stwierdza burmistrz.

Jak wstępnie wyliczono, zorganizowanie referendum w 21 żywieckich lokalach wyborczych kosztowałoby miasto od około 200, nawet do 300 tys. zł.
– To wyrzucanie pieniędzy w błoto – przekonuje burmistrz Szlagor.

Sprawa dotycząca inicjatywy referendalnej, mającej na celu likwidację Straży Miejskiej w Żywcu, wywołała w Ratuszu sporo emocji.
– Uważam, że straż gminna - miejska jest bardzo potrzebną formacją, wykonującą wiele istotnych zadań, których nie sposób sprowadzić do samych tylko postępowań mandatowych. Dlatego w mojej ocenie inicjatywa referendalna jest wyłącznie działaniem „politykierskim”, nie opartym na żadnej racjonalnej argumentacji – ocenia burmistrz Szlagor.

W żywieckiej Straży Miejskiej pracuje 26 osób. Jest 23 funkcjonariuszy, 2 osoby cywilne obsługujące monitoring, a także 1 osoba zatrudniona na pół etatu zajmująca się zaopatrzeniem i sprawami administracyjnymi. Utrzymanie tych służb kosztuje miasto rocznie około 1,2 mln złotych.
– Wizerunek strażników miejskich popsuł się około 2 lub 3 lata temu – ocenia Bolesław Cader, wicekomendant Straży Miejskiej w Żywcu.

Tłumaczy, że doprowadziło do tego nadanie nowych uprawnień, dzięki którym strażnicy mogli zacząć mierzyć prędkość samochodów za pośrednictwem fotoradarów. Żywieccy strażnicy w 2009 i 2011 roku zrobili na terenie miasta kilkanaście sesji pomiarowych, ale ostatecznie zrezygnowali z dzierżawionego fotoradaru, bo uznali, że się to nie opłaca. Teraz w ogóle już nie wypożyczają urządzenia.
– Wcale nie była to jednak maszynka do robienia pieniędzy, bo z obrabianiem zdjęć i wysyłaniem wezwań wiąże się mnóstwo papierkowej roboty – przekonuje wicekomendant Cader.

Pod koniec grudnia ubiegłego roku żywieccy funkcjonariusze gminni dostali nowy samochód opel combo. Razem z wyposażeniem i przystosowaniem go do działań Straży Miejskiej kosztował blisko 70 tys. zł. Jednak środki na ten cel nie pochodziły z budżetu miasta. Była to darowizna od żywieckiego browaru.

Warto zaznaczyć, że miejscy stróże prawa nie tylko karzą źle parkujących kierowców, ale też wykonują wiele innych zadań.

Bolesław Cader przesłał nam listę zadań, jakie wykonuje żywiecka Straż Miejska:
1. podejmowanie interwencji w sprawach wynikających ze skarg i wniosków,
2. ochrona spokoju i porządku w miejscach publicznych,
3. czuwanie nad porządkiem i kontrola ruchu drogowego,
4. współdziałanie z właściwymi podmiotami w zakresie ratowania życia i zdrowia obywateli, pomocy w usuwaniu awarii technicznych i skutków klęsk żywiołowych oraz innych miejscowych zagrożeń,
5. zabezpieczanie miejsc przestępstwa, katastrofy lub innego podobnego zdarzenia albo miejsc zagrożonych takim zdarzeniem przed dostępem osób postronnych lub zniszczeniem śladów i dowodów, do momentu przybycia właściwych służb, a także ustalenie, w miarę możliwości świadków zdarzenia,
6. ochrona obiektów komunalnych i urządzeń użyteczności publicznej,
7. współdziałanie z organizatorami i innymi służbami w ochronie porządku podczas zgromadzeń i imprez publicznych,
8. realizacja zadań w zakresie wywiązywania się właścicieli posesji z obowiązków na nich nałożonych,
- kontroli przestrzegania obowiązków nałożonych na osoby utrzymujące zwierzęta,
- handlu okrężnego i stacjonarnego oraz legalności prowadzonej działalności,
- interwencji stałych i zleconych,
9. prowadzenie spraw związanych z ustaleniem właścicieli pojazdów lub właścicieli posesji,
10. prowadzenie monitoringu TV,
11. prowadzenie działań w zakresie odholowywania pojazdów,
12. ochrona fauny i flory przed wyniszczeniem i dewastacją (wycinanie drzew, kłusownictwo, pozyskiwanie roślin),
13. czuwanie nad przestrzeganiem przepisów przeciwpożarowych na terenie leśnym,
14. niedopuszczanie do zaśmiecania terenów zielonych (lokalizacja ,,dzikich" wysypisk i działanie na rzecz ich usunięcia poprzez informowanie administratora terenu),
15. asystowanie przy usuwaniu bezpańskich psów,
16. zabezpieczanie miejsca zdarzenia do czasu likwidacji zagrożenia przez służby miejskie,
17. sprawdzanie stanu sanitarno - porządkowego posesji ze szczególnym uwzględnieniem nielegalnego odprowadzania ścieków.

A Wy co myślcie o pomyśle dotyczącym zorganizowania referendum w sprawie likwidacji żywieckiej Straży Miejskiej? Powinno się go przeprowadzić, czy też nie warto tego robić? Jesteście za tym, aby te służby zniknęły z naszego miasta? A może uważacie, że są one w Żywcu bardzo potrzebne. Czekamy na Wasze opinie. Komentujcie poniżej lub przesyłajcie swoje stanowiska w tej sprawie mailem na: [email protected] lub [email protected]

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zywiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto