Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ile ważą plecaki uczniów? W szkoła woj. śląskiego będą sprawdzać wagę tornistrów

Redakcja
Za ciężkie tornistry? Trwają kontrole w szkołach w Śląskiem
Za ciężkie tornistry? Trwają kontrole w szkołach w Śląskiem Michal Pawlik / Polskapresse
W październiku w ponad stu szkołach podstawowych w woj. śląskim pracownicy inspekcji sanitarnej przeprowadzą badania ciężaru tornistrów. To wszystko w związku z akcją edukacją Ministerstwa Edukacji Narodowej, która ma na celu zapobieganie zjawisku noszenia przez uczniów zbyt ciężkich plecaków.

W poniedziałek, 1 października w woj. śląskim, podobnie jak w całym kraju, odbyła się inauguracja "miesiąca ważenia tornistrów". To właśnie ten dzień minister edukacji narodowej Anna Zalewska ogłosiła Ogólnopolskim Dniem Tornistra. Mamy połowę miesiąca, a akcja edukacyjna MEN, która ma na celu zapobieganie zjawisku noszenia przez uczniów zbyt ciężkich plecaków, trwa.

Do końca października w 106 wybranych szkołach podstawowych w woj. śląskim pracownicy inspekcji sanitarnej mają przeprowadzić badania ciężaru tornistrów. To sprawa niezwykle ważna, bo jak wykazały badania przeprowadzane w 2016 roku przez GIS w blisko 700 szkołach wysoki odsetek uczniów nowi "ponadnormatywne" tornistry.

- Nadmierne przeciążenie tornistrów dotyczy uczniów klas I-III szkół podstawowych, gdzie 58% uczniów nosi ekwipunek przekraczający 10% masy ciała, a 17% aż 15% masy ciała. Poważnym problemem jest przeciążenie tornistrów pierwszoklasistów, gdzie w 2016 r. stwierdzono 10% przekroczenie masy ciała u 65% uczniów i 21% przekroczenie masy ciała u 15% uczniów klas pierwszych - podaje Kuratorium Oświaty w Katowicach, idąc w ślad za Wojewódzką Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Katowicach.

Nadmierne przeciążenie tornistrów dotyczy uczniów klas I-III szkół podstawowych, gdzie 58% uczniów nosi ekwipunek przekraczający 10% masy ciała, a 17% aż 15% masy ciała.

Zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektoratu Sanitarnego, waga tornistra nie powinna przekraczać 10-15% masy ciała dziecka. Podczas spotkań z uczniami w szkołach, przedstawiciele kuratorium otrzymywali od uczniów tego typu informacje: "nosimy w plecakach również podręczniki do tych zajęć, których nie mamy w danym dniu", "pakujemy niektóre książki na wszelki wypadek, bo mogą się przydać", "pakujemy się raz w tygodniu, w niedzielę, na cały tydzień". Uczniowie mieli też wskazywać, że noszą czasem w książkach plecaki, mimo że w czasie lekcji nauczyciel korzysta z wersji elektronicznej podręcznika. Dziewczynki wskazywały natomiast, że dodatkowo mają ze sobą pamiętniki, zdjęcia, albumy, zbiory naklejek. To wszystko wpływa na wagę tornistra.

Ile ważą tornistry Waszych dzieci? Jak rozwiązalibyście ten problem?

- Zważyłam ostatnio plecak mojej ósmoklasistki, bo nie umiałam go podnieść, ważył 9 kilo. Też pomyślałam sobie, ze nosi w nim niepotrzebne rzeczy, przejrzałam dokładnie. To były tylko książki i zeszyty na 7 lekcji, które akurat miała tego dnia, repetytoria do egzaminów i ćwiczenia. Piórnik to teraz tylko etui na ołówek i długopis, śniadaniówki nie nosi, jedyne dodatkowe obciążenie to mała woda - pisze Sabina Waszut.

- Siódma klasa, dzisiaj 7 kg ze śniadaniem, waga dziecka 39 kg, czyli tornister to 18% wagi dziecka. Odległość do szkoły - 1,2 km - pisze Anna Połońska.

- Niestety widząc zawartość innych plecaków - te nadprogramowe kilogramy robimy my rodzice w dużej mierze. Zważcie piórniki dzieci (ostatnio super modne w wielkich formatach, podwójne z duuużą ilością kredek itp.kompletnie dziecku w 1 klasie niepotrzebne) do tego pół litrowa butelka wody + wymyślne śniadaniówki, ciężki buty na w-f i kilka nadprogramowych rzeczy typu dodatkowe pisaki, bloczki - bo dziecko chce to niech nosi. Może ktoś uzna to za wariactwo, ale ja przed zakupem rzeczy dziecku sprawdzałam wagę każdej z nich. Żeby ulżyć. Teraz max zapakowany plecak waży 3 - 3,5 kg. Podkreślam, że to pierwsza klasa - pisze Angelika Nowicka.

Ogólnopolski Dzień bez Tornistra

- Kształtowanie prawidłowej postawy ciała jest jednym z warunków właściwego rozwoju fizycznego dziecka. Ciężkie tornistry mogą przyczynić się do niewłaściwej postawy, bólów kręgosłupa, zmniejszenia pojemności płuc. Cel Ogólnopolskiego Dnia Tornistra to zwrócenie uwagi na edukację prozdrowotną ukierunkowaną na profilaktykę wad postawy.

Tornister: zalecenia GIS

Według wytycznych Głównego Inspektoratu Sanitarnego tornister powinien posiadać ergonomiczną, odpowiednio usztywnioną ściankę przylegającą do pleców, a jego ciężar – być rozłożony symetrycznie. Cięższe rzeczy należy umieścić na dnie, a lżejsze – wyżej. Zaleca się, by tornister miał równe, szerokie szelki, których długość umożliwi uczniowi jego swobodne wkładanie i zdejmowanie, jednocześnie zapewniając jak najlepsze przyleganie plecaka do pleców. Doradza się również dodatkowe zapięcie spinające szelki z przodu klatki piersiowej. Tornister należy nosić na obu ramionach - czytamy na stronie Kuratorium Oświaty w Katowicach.

Kuratorium zachęca wszystkie szkoły w województwie śląskim do włączenia się w działania na rzecz lżejszych plecaków. O podejmowanych inicjatywach można informować za pośrednictwem maila: [email protected], a najciekawsze z nich będą zamieszczane na stronie internetowej kuratorium.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto