Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Inwestycje proekologiczne w Żywcu

Redakcja
Inwestycje proekologiczne zrealizowane przez MPWiK w Żywcu w ramach Projektu Oczyszczanie ścieków na Żywiecczyźnie.

Rok 2013 upływa dla Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Żywcu pod znakiem realizacji dwóch kluczowych inwestycji:
1. Budowy suszarni osadów ściekowych.
2. Uszczelnienia sieci kanalizacyjnej i wodociągowej na terenie miasta.

Budowa instalacji suszenia osadu to druga po rozbudowie i modernizacji oczyszczalni ścieków inwestycja realizowana przez Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Żywcu i współfinansowana ze środków Funduszu Spójności.

Wykonawca , firma INSTAL Kraków, realizował zadanie zgodnie z Warunkami Kontraktowymi FIDIC "żółta książka", według następującego harmonogramu:
- w marcu 2012 r. rozpoczął prace projektowe,- w październiku 2012 r. rozpoczął roboty budowlane, które zakończone zostały po ok. 10 miesiącach,- we wrześniu br. przeprowadził Rozruch Kontrolny, w trakcie którego suszarnia osiągnęła pełną wydajność i wymagane wskaźniki zużycia energii cieplnej i elektrycznej.

Nakłady na budowę instalacji suszenia osadu wyniosły ok. 15 mln zł, z czego ok. 82% stanowi dofinansowanie z Funduszu Spójności, a ok. 18% środki MPWiK w Żywcu.

Od dnia wystawienia przez Inżyniera Kontraktu, firmę ECM Group S.A., Świadectwa Przekazania, osad jest na bieżąco poddawany procesowi suszenia w średniotemperaturowej suszarni taśmowej, w wyniku czego zostaje wytworzony produkt bezpieczny dla środowiska i stanowiący materiał o parametrach energetycznych około 12 000 kcal.

Odbiorcą wysuszonego osadu jest firma SITA Starol Sp. z o.o. - największy producent paliw alternatywnych na rynku polskim.

Stosując własne innowacyjne rozwiązania wzbogaca ona energetycznie wg własnej technologii wysuszony osad, który w wyniku tych procesów uzyskuje wartość opałową 16 000 kcal i służy za paliwo alternatywne w cementowniach, gdzie zostaje wykorzystane w procesie produkcji cementu.

Podstawowe parametry instalacji suszenia osadu:
• wydajność instalacji wyrażona ilością wody do odparowania wynosi min. 1 300 kg H2O/godz. odparowanej wody i 1 800 kg osadu/godz. o uwodnieniu wejściowym około 26%,
• zawartość suchej masy w osadzie odwodnionym wprowadzanym do suszarni wynosi 15-35%, zaś w osadzie po wysuszeniu 92%,
• czas pracy instalacji suszenia osadu to 8 000 h/rok,
• nośnik energii cieplnej - gaz ziemny, alternatywnie dopuszcza się wykorzystanie biogazu - zużycie energii cieplnej nie więcej niż 0,85 kWh/kg H2O odparowanej,
• zużycie energii elektrycznej nie więcej niż 0,15 kWh/kg H2O odparowanej.
Instalacja suszenia osadów wyposażona została w trzystopniowy układ oczyszczania powietrza odlotowego, składający się z:
• skrubera - płuczki wodnej,
• trzystopniowej płuczki chemicznej - w której pierwszy stopień wodny działa cały czas, usuwając dodatkowo azot, natomiast stopnie chemiczne uruchamiane są automatycznie w razie potrzeby po przekroczeniu granicznych parametrów pH i redox - gwarancja utrzymania stałej wartości amoniaku poniżej 20 ppm w powietrzu dolotowym do biofiltra,
• biofiltra - w którym zachodzą procesy biofiltracji.

Cały układ oczyszczania powietrza (zarówno powietrze odlotowe z suszarni, jak i wentylacja hali suszarni oraz zbiornika nadawy) utrzymany jest na podciśnieniu, co eliminuje wydostawanie się zanieczyszczeń na zewnątrz obiektu. Tak wykonana instalacja, gdzie całe powietrze procesowe jest kierowane do biofiltra, w którym poddawane jest procesowi dezodoryzacji w oparciu o biofiltrację sprawia, że powietrze oczyszczone osiąga parametry:
- pył poniżej 20 mg/m3
- H2S <1 ppm - siarkowodór
- NH3 <5 ppm - amoniak
- stopień redukcji pozostałych związków chemicznych nie mniej jak 95%.

W suszarni zainstalowany został ponadto krzyżowy wymiennik ciepła, który umożliwia skierowanie 20% energii cieplnej powtórnie do suszarni. Dodatkowo specjalna konstrukcja obiektu zapewnia tłumienie hałasu na zewnątrz hali do 40 dB.

W podsumowaniu należy zwrócić uwagę na nowatorskie rozwiązanie polegające na bezpośrednim połączeniu technologicznym stacji wirówek z suszarnią, w wyniku czego osad jest podawany do dystrybutora suszarni nakładem mocy 3 kW, zamiast 45 kW poprzez tradycyjny układ pompowo-ciśnieniowy.

Drugi z realizowanych przez Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Żywcu w bieżącym roku Kontrakt, współfinansowany ze środków Funduszu Spójności, to uszczelnienie ok. 20 km kanalizacji sanitarnej i ok. 600 studzienek kanalizacyjnych oraz uszczelnienie ok. 9 km sieci wodociągowej wraz z przyłączami.
Wykonawca, firma TECO z Wrocławia, realizuje zadanie zgodnie z Warunkami Kontraktowymi FIDIC "czerwona książka". Rozpoczęcie prac miało miejsce w maju 2012 roku, a aktualny stan zaawansowania prac to ok. 95%. Przewidywane nakłady na uszczelnienie sieci kanalizacyjnej i wodociągowej w gminie Żywiec wyniosą ok. 11 mln zł, z czego ok. 82% stanowić będzie dofinansowanie z Funduszu Spójności, a ok. 18% środki MPWiK w Żywcu.

Uszczelnienie sieci kanalizacyjnej realizowane jest w technologii rękawa nasączanego żywicami termoutwardzalnymi, metodą POLTEC w całości opracowaną w firmie TECO i zastrzeżoną w Urzędzie Patentowym RP. Modernizacja kanalizacji rękawem zapewnia zachowanie jej parametrów hydraulicznych, szczelność, wytrzymałość, stanowi rozwiązanie docelowe poprzez rozwiązanie istniejących i przyszłych problemów związanych z przyjęciem zwiększonej o 100% ilości ścieków z Żywca oraz siedmiu sąsiednich gmin - Koszarawa, Jeleśnia, Świnna, Radziechowy-Wieprz, Lipowa, Łodygowice, Gilowice.

Ponadto nie wymaga prac ziemnych oraz jest rozwiązaniem ekonomicznym i sprawdzonym poprzez wieloletnie stosowanie w Polsce. Nieodłącznym elementem uzbrojenia sieci kanalizacyjnej są studzienki kanalizacyjne. Ich bezwykopowa renowacja polega na uszczelnieniu przecieków wody, pokryciu ich ścian powłoką wodoszczelną odporną na korozję i oddziaływanie ścieków oraz montażu nowych stopni złazowych.

W przypadku renowacji sieci wodociągowej po zapoznaniu się z lokalnymi uwarunkowaniami w miejscu prowadzenia prac, takimi jak: posadowienie wodociągu w ulicach zlokalizowanych w centrum miasta o znacznym natężeniu ruchu, duża ilość przyłączy wodociągowych na odcinkach wodociągu wytypowanych do uszczelnienia, utrudnienia, jakie wynikają dla mieszkańców w związku z prowadzonymi pracami, wykonawca przyjął dwie metody jako podstawowe: renowację w technologii wkładów wślizgiwanych, tzw. długi relining, oraz kierunkowe wiercenia horyzontalne.

Realizacja powyższych projektów jest kontynuacją ukończonego w 2010 r. zadania rozbudowy i modernizacji oczyszczalni ścieków w Żywcu, w wyniku której została zwiększona przepustowość oczyszczalni w Żywcu o 100%. Ich wspólnym celem jest umożliwienie przyjęcia i oczyszczenia do wymagań zgodnych z obowiązującymi przepisami ścieków z siedmiu sąsiednich gmin oraz uporządkowanie gospodarki osadowej na terenie Powiatu Żywieckiego.

Te trzy zadania wpisują się w główny cel projektu Oczyszczanie ścieków na Żywiecczyźnie realizowanego przez Związek Międzygminny ds. Ekologii w Żywcu, jakim jest poprawa stanu środowiska oraz poprawa jakości życia mieszkańców na obszarze projektu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zywiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto