Pierwszy, spontaniczny protest mieszkańców Jeleśni Dolnej odbył się 22 marca

Pierwszy, spontaniczny protest mieszkańców Jeleśni Dolnej odbył się 22 marca (© fot. Jacek Drost)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Firma Żywiec Zdrój z Jeleśni pozwała do sądu 14 mieszkańców spośród 160, którzy brali udział w marcowych protestach przeciwko rozbudowie wodociągu przemysłowego i poborowi wód na terenie gminy.

- Chcą zastraszyć ludzi - uważa Dariusz Morawiec, jeden z protestujących.

Wiosną Jeleśnią wstrząsnęła fala protestów. Mieszkańcy Je-leśni Dolnej zablokowali rozbudowę przez Żywiec Zdrój sieci studni głębinowych i wodociągu przemysłowego. Protestowali, bo uznali m.in., że nie zostały przeprowadzone konsultacje społeczne w sprawie inwestycji, a zezwolenia zostały wydane niezgodnie z prawem. Do tego dochodziła obawa, że pozyskiwanie wody na skalę przemysłową przez firmę produkującą wodę mineralną przyczyni się do tego, iż w okolicy zacznie brakować wody, drzewa zaczną wymierać i skończy się na katastrofie ekologicznej.

Żywiec Zdrój starał się załagodzić konflikt. Stwierdził, że inwestycja jest prowadzona zgodnie z prawem - przebieg wodociągu został uzgodniony z samorządem, projekt był udostępniony do wglądu, odbyły się też konsultacje z mieszkańcami. Zaproponował mieszkańcom, że zrekompensuje im straty powstałe z powodu rozbudowy sieci. Zapewnił również, że inwestycja "nie ma negatywnego wpływu na środowisko, ani nie narusza interesów mieszkańców Jeleśni".

Odbyły się spotkania przedstawicieli firmy, samorządowców i mieszkańców. Jednak argumenty spółki nie przekonały protestujących, którzy zaskarżyli decyzje wydane przez starostwo powiatowe w Żywcu.

Z kolei spółka wynajęła prawników, którzy do przedstawicieli protestujących wystosowali pismo, w którym wezwali ich do zaprzestania protestów, poinformowali, że z powodu wstrzymania inwestycji Żywiec Zdrój stracił około miliona złotych.
∨ Czytaj dalej

Prawnicy stwierdzili, że jeśli ludzie nie przestaną blokować rozbudowy, to oddadzą sprawę do sądu. Zażądali też, by protestujący wpłacili po 20 tys. zł zadość-uczynienia.

- Spółka podjęła działania zmierzające do zastraszenia najbardziej aktywnej grupy mieszkańców najpierw przez wezwanie do zapłaty po 20 tysięcy złotych, aż w końcu pozwami do Sądu Rejonowego w Żywcu. Wybrana grupa osób ma być przykładem dla innych mieszkańców, iż każda osoba, która spróbuje się przeciwstawić firmie zostanie pociągnięta do odpowiedzialności - wyjaśnia Morawiec.

Protestujący podkreślają, że sytuacja pokazuje, iż mieszkańcy w starciu z dużą korporacją są bezbronni, bo kancelarie prawnicze obawiają się wystąpić przeciwko korporacji, a oni nie mają wystarczająco dużo pieniędzy, by wynająć prawników.
strona: 1 z 2 następna strona »

Komentarze (3)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez POLSKAPRESSE Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Heniu (gość)

cytat z DZ - stanowisko UG Jeleśnia: "Urząd Gminy w Jeleśni stoi na stanowisku, że kilka lat temu samorząd zgodził się na zlokalizowanie firmy na swoim terenie. Dlatego teraz nie może blokować jej rozwoju, zwłaszcza, że Żywiec Zdrój wspomaga gminę - wyłożył m.in. 5 milionów złotych na rozbudowę kanalizacji w Jeleśni. Według przedstawicieli UG, firma załatwiła wszystkie potrzebne formalności, więc wójt wybrał najkorzystniejszy wariant rozbudowy wodociągu gminnymi ulicami Szkolną i częściowo Kasztanową. Gdyby się na to nie zgodził, to spółka poprowadziłaby wodociąg drogą powiatową. Ewa Pacelt z UG w Jeleśni wyjaśnia też, że tylko pierwszy, spontaniczny protest ludzi, który odbył się 22 marca nie został zgłoszony do urzędu. W przypadku kolejnych mieszkańcy zawiadamiali urząd, że zamierzają protestować." i gdzie tu nielegalne działania mieszkańców ?

sąsiad (gość)

Pan Dybek jest mistrzem / co prawda fryzjerskim/ i należy Mu się wielki szacunek. Ponadto jest radnym powiatowym i członkiem Zarządu Powiatu, jest nieomylny !!!!!!!! a wam wara od niego!!!!!

obs (gość)

Niech teraz pon morawiec pon Cieślak i pon Bera zapłacą za ludzi którym zrobili wodę z mózgu a dybek i czarnota niech sie dorzucą