Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jezioro Żywieckie będzie wreszcie czyste? Mają być na ten cel grube miliony z Unii Europejskiej

Łukasz Gardas
Takie sterty śmieci zalegają obecnie w wielu miejscach wokół żywieckiego akwenu.
Takie sterty śmieci zalegają obecnie w wielu miejscach wokół żywieckiego akwenu. fot. ARC
To nie żart! Aż 500 mln zł chcą wyciągnąć z Unii Europejskiej samorządowcy z Żywiecczyzny na oczyszczenie dna i brzegów Jeziora Żywieckiego oraz na turystyczne zagospodarowanie zaniedbanych terenów wokół akwenu.

Za tę kwotę miałyby także zostać zabezpieczone przed powodziami rzeki oraz potoki w tej części regionu.

Wójtowie gmin powiatu oraz burmistrz Żywca podpisali już w tej sprawie porozumienie z wiceministrem środowiska i przedstawicielami Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej.

Gdy uda się doprowadzić do realizacji tej inwestycji, zaniedbane i zanieczyszczone jezioro stanie się perełką Beskidu Żywieckiego, bo bez problemów można by inwestować w bazę rekreacyjno-wypoczynkową.

- Zanieczyszczone i zaniedbane jezioro oraz rzeki od dawna są dużą bolączką powiatu. Czas w końcu zająć się tym tematem i to zmienić - mówi Antoni Szlagor, burmistrz Żywca.

Faktycznie, na razie nie mamy się czym szczycić.

- Oprócz kilku miejsc, w których można usiąść na brzegu w jakiej takiej czystości, większość terenów wokół jeziora to jeden wielki brud, smród i ubóstwo - komentuje Dorota Suszyło z Piekar Śląskich, która w ubiegłym roku spędziła na Żywiec-czyźnie urlop i się rozczarowała.

- Wolę pojechać na Słowację, gdzie jeziora są czyste, więc wypoczywa się tam przyjemnie - stwierdza.

Pierwszym krokiem do zmiany tak negatywnych opinii na temat akwenu jest fakt, że samorządy wreszcie dogadały się i chcą razem działać, by było lepiej.

Pomysłowi kibicuje Małgorzata Skucha, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, która przyjechała na Żywiecczyznę poprzeć inicjatywę i podpisać porozumienie.

Stanisław Kucharczyk, sekretarz Urzędu Gminy w Łodygowicach, zaznacza, że temat oczyszczenia i zagospodarowania żywieckiego akwenu jest bardzo ważny z dwóch powodów.

- Przede wszystkim jezioro służy jako zbiornik retencyjny chroniący Żywiecczyznę przed powodzią - tłumaczy Kucharczyk.

Dodaje, że obecnie akwen jest zamulony na poziomie około 8,9 procent. Gdyby jednak zamulenie postępowało dalej, to za 10-15 lat osiągnęłoby już 20 procent. A przecież już teraz w wielu miejscach plaże mają nadmiar mułu.

- Dla turystyki taki projekt to jest być albo nie być - przekonuje sekretarz łodygowickiego Urzędu Gminy.

Oczyszczanie powiatu na całego

Inwestycja związana z oczyszczaniem i zagospodarowaniem Jeziora Żywieckiego oraz rzek i górskich potoków ma być kolejnym etapem dużego projektu "Oczyszczanie ścieków na Żywiecczyźnie".

W ramach tego projektu w tej chwili w 11 gminach po-wiatu żywieckiego (Gilowice, Jeleśnia, Koszarawa, Lipowa, Łodygowice, Milówka, Radziechowy-Wieprz, Rajcza, Ujsoły, Węgierska Górka oraz Żywiec) trwa budowa sieci kanalizacyjnych oraz nowych wodociągów.

Na przykład w gminie Gilowice powstać ma aż 136 km kanalizacji i ponad 8,5 km wodociągu. Obecnie gotowe jest 40 km kanalizacji i prawie 2 km wodociągu. Z kolei w Koszarawie prace już się zakończyły. Gmina zyskała 46 km sieci kanalizacyjnej.

- Wszystko przebiega zgodnie z założeniami - twierdzi Janusz Michałek, prezes zarządu Związku Międzygminnego ds. Ekologii w Żywcu, który prowadzi i nadzoruje inwestycje. ŁUG

* TO MUSISZ ZOBACZYĆ:

Juwenalia Śląskie 2012: program, wydarzenia, zdjęcia, filmy
Kanon książek śląskich: Debata Dziennika Zachodniego
* WEŹ UDZIAŁ W PLEBISCYTACH:
CHUDNIESZ - WYGRYWASZ ZDROWIE
NAJSYMPATYCZNIEJSZY ZWIERZAK ŚLĄSKIEGO ZOO

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto