Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jutro Boże Ciało. Zobacz archiwalne ZDJĘCIA z wyjątkowych procesji w Żywcu

JAK
Zbiory: Muzeum Miejskie w Żywcu
Jutro 20 czerwca Boże Ciało. Zapraszamy Państwa na spojrzenie wstecz na procesje Bożego Ciała, jakie odbywały się kiedyś w Żywcu. Być może nie każdy o tym wie, ale nie zawsze odbywały się tak jak teraz. Warto dodać, że jutro procesja wyruszy po mszy w konkatedrze o godz. 10.00. Zakończy się w kościele św. Floriana w Żywcu Zabłociu.

- Obecna procesja Bożego Ciała od kilku lat wygląda tak, że parafie organizują je na zmianę: albo przygotowuje ją parafia w Żywcu, albo parafia św. Floriana w Zabłociu – wyjaśniała DZ jakiś czas temu Dorota Firlej, kustosz Muzeum Miejskiego w Żywcu. Dodała, że po wojnie procesje organizowane były osobno. To się zmieniło kilkanaście lat temu.

- W Żywcu w Boże Ciało procesja odbywała się na Rynku, gdzie ustawione były ołtarze. Była specyficzna, bowiem zawsze uczestniczyli w niej mieszczanie w strojach żywieckich – podkreślała Dorota Firlej.

Feretrony, czyli przenośne obrazy religijne płaskorzeźby i obrazy osadzone na drewnianych legarach niosły kobiety w strojach żywieckich. Co ciekawe, często takie stroje przygotowywały przez cały rok, żeby dostojnie prezentować się właśnie w Boże Ciało. Panie, które niosły feretrony dobierały się nie tylko pod względem koloru swoich strojów – pelerynki miały w kolorze czerwonym symbolizującym krew, ale także wzrostu, bowiem feretrony były duże i dość ciężkie. Figurki Chrystusa nieśli także panowie w strojach żywieckich.

- W Żywcu Boże Ciało jest specyficzne, ponieważ na zakończenie oktawy ma miejsce druga, ważna procesja. Od piątku do środy chodzi się do kościoła i po każdej mszy jest też krótka procesja wokół fary, a kulminacją jest druga procesja w na zakończenie oktawy, odbywająca się na żywieckiej Rudzy – podkreślała Dorota Firlej.

W Muzeum Miejskim w Żywcu można zobaczyć sporo eksponatów pochodzących z przedwojennych procesji.

- Zapraszam na wystawę historyczną „Historia i tradycja miasta Żywca”, gdzie w sali poświęconej strojom żywieckim można zobaczyć między innymi interesujące feretrony, a także bogatą kolekcję zdjęć prezentujących między innymi przedwojenne procesje Bożego Ciała – mówiła Dorota Firlej.

Muzeum Miejskie w Żywcu mieści się w Starym Zamku przy ul Zamkowej 2. Od poniedziałku do piątku czynne jest w godz. 9.00 – 17.00, a w soboty i niedziele między godz. 10.00 a 16.00.

Zdjęcia pochodzą ze zbiorów Muzeum Miejskiego w Żywcu www.muzeum-zywiec.pl

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zywiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto