Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Klub Gaja: siedziba znajdzie się w nowym miejscu

KLM
Klub Gaja z Wilkowic dostał od Skarbu Państwa dom mieszkalny, który zamierza tak urządzić, by stał się atrakcją Wilkowic i regionu. Znajdzie się w nim siedziba Klubu Gaja oraz ciekawostki dla obywateli.

Święto Drzewa, Zaadoptuj rzekę, Jeszcze żywy KARP, Dzień Praw Zwierząt Ryby mają głos! - to tylko niektóre przedsięwzięcia Stowarzyszenia Ekologiczno-Kulturalnego Klub Gaja, jakie na stałe wpisały się w kalendarz ogólnopolskich wydarzeń. O Klubie Gaja słyszał niemal każdy. Także o tym, że ekolodzy mają swoją siedzibę w Wilkowicach.
- W Wilkowicach nasza siedziba jest właściwie od początku działalności, od 26 lat. To już taka nasza miejscowość - mówi Jacek Bożek, prezes Klubu Gaja.

Siedziba Klubu Gaja mieści się w budynku gminnym przy ul. Parkowej w Wilkowicach, ale już za niedługo ekolodzy przeniosą się w inne miejsce w Wilkowicach - Klub Gaja otrzymał od Skarbu Państwa niewielki budynek mieszkalny, który zamierza wyremontować i zaadaptować na swoją działalność.

- Chcemy go urządzić tak, by był budynkiem autonomicznym i każdy obywatel mógł sobie do niego przyjść i zobaczyć nowoczesne technologie, które można zastosować w większości budynków budowanych w latach 70. Bo budynek, który dostaliśmy, jest właśnie z lat 70. To może być duża atrakcja nie tylko dla Wilkowic, ale i całego regionu - uważa Jacek Bożek.

Co ciekawe, działalność Klubu Gaja w kraju i zagranicą to także promocja dla gminy Wilkowice.
- Wielu ludzi dowiaduje się, że istnieje taka gmina, jak Wilkowice. A my podkreślamy, że jesteśmy z Wilkowic, z Beskidu Małego, z miejsca, gdzie jest Brama Wilkowicka, gdzie łączy się Beskid Mały z Beskidem Śląskim - zaznacza Jacek Bożek.

Współpracę z ekologami ceni sobie wójt Wilkowic Mieczysław Rączka. - Wspólnie promowaliśmy nasz park gminny, który kiedyś był parkiem uzdrowiskowym, a po wojnie uległ degradacji i okrojeniu, bo niektóre działki parkowe zamieniono w miejsca mieszkalne. Klub Gaja wytyczył bardzo interesującą ścieżkę dydaktyczną, my odnowiliśmy alejki parkowe z małą architekturą - wyjaśnia.
Zaznacza, że teraz park prezentuje się wyśmienicie, a co najważniejsze jest bardzo lubiany przez mieszkańców i turystów.
- W upalne dni panuje tam znakomity mikroklimat - dodaje wójt Rączka.

Jacek Bożek zaznacza, że na terenie gminy znajdują się trzy ścieżki dydaktyczne, z których korzystają dzieci i młodzież, a po których oprowadzają przedstawiciele Klubu Gaja. Warto dodać, że miejscowi urzędnicy w sprawach dotyczących ekologii nieraz korzystają z wiedzy członków Stowarzyszenia Ekologiczno-Kulturalnego Klub Gaja.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czechowicedziedzice.naszemiasto.pl Nasze Miasto