Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kolejne pokolenia Strażników Czystej Wody

Redakcja
Zakończyła się kolejna edycja projektu „Strażnik Czystej Wody”. Wzięło w nim udział kilkaset dzieciaków ze wszystkich klas trzecich dąbrowskich podstawówek. W trakcie zajęć dzieci mogły na własne oczy zobaczyć magiczne zmagania Strażnika Czystej Wody z Władcą Ścieków, a pracownicy Dąbrowskich Wodociągów pokazali, jak zamienić ścieki w czystą wodę. Po lekcji wzięły udział w interaktywnym konkursie, który sprawdził ich ekologiczną wiedzę. Była to czwarta edycja programu, w której dotychczas udział wzięło około 5000 dzieci.

Strażnik Czystej Wody to jeden z największych w Polsce programów ekologicznych związanych z ochroną środowiska. Jest autorskim projektem Dąbrowskich Wodociągów.

- Dzięki temu projektowi każdego roku kolejne roczniki dzieci przechodzą kurs na Strażnika Czystej Wody. Podczas wycieczki uczą się podstaw ekologii z udziałem interaktywnych narzędzi edukacyjnych, a przede wszystkim mają okazję zobaczyć, w jaki sposób działa oczyszczalnia i jej poszczególne urządzenia. Dla nas to coś więcej niż edukacja, to społeczna odpowiedzialność, którą staramy się realizować w naszej dąbrowskiej społeczności - mówił Andrzej Malinowski, Prezes Zarządu Dąbrowskich Wodociągów.

Dobro zwycięża, czyli zmagania Strażnika Czystej Wody z Władcą Ścieków

Na początku swojej przygody w Dąbrowskich Wodociągach dzieciaki udały się do multimedialnej makiety, gdzie oglądały zmagania Strażnika Czystej Wody z Władcą Ścieków. Animowany film w przystępny sposób prezentuje trudną tematykę dbania o środowisko i oczyszczania ścieków. Po filmie wzięły udział w emocjonującym konkursie, który obudził w dzieciach wiele pozytywnych emocji.

- Makieta multimedialna jest super. Razem z moją drużyną zdobyliśmy pierwsze miejsce w konkursie wiedzy o wodzie - mówiła Blanka ze Szkoły Podstawowej nr 20 z Dąbrowy Górniczej.

Kolejnym etapem było zwiedzanie obiektów Oczyszczalni Ścieków „Centrum”. Młodzi strażnicy mogli na własne oczy obejrzeć, jak działa krata i piaskownik. Dowiedzieli się też, na czym polega zagęszczanie mechaniczne i fermentacja metanowa. Nie kryli zdziwienia, kiedy dowiedzieli się, że do oczyszczania wody potrzebne są bakterie i dlaczego przygotowuje się im saunę. Mieli również okazję dowiedzieć się, co kryje się w magicznej kuli Strażnika Czystej Wody.

- Najbardziej podobały mi się zbiorniki do oczyszczania ścieków, gdzie leciały bąbelki - dodaje Blanka.

Nauczyciele również dostrzegają wiele korzyści z lekcji, które odbywają się poza szkolnymi murami.

- Bardzo ciekawe przedsięwzięcie. Z przyjemnością przyjeżdżam z dziećmi do Dąbrowskich Wodociągów. Możemy tu zobaczyć na własne oczy, w jaki sposób oczyszczane są ścieki oraz jakie procesy zachodzą wewnątrz obiektów na oczyszczali ścieków. Wszystkie lekcje prowadzone poza budynkiem szkolnym zdecydowanie lepiej oddziałują na dzieci, na ich rozwój i wyobraźnię. Na lekcjach w szkole przekazywana jest wyłącznie „sucha” wiedza, natomiast w plenerze dzieci dużo lepiej przyswajają wiedzę, bo widzą to, co dzieje się dookoła i mogą tego fizycznie doświadczyć - mówi Barbara Antas, nauczyciel ze Szkoły Podstawowej nr 20 z Dąbrowy Górniczej.

W ostatnim etapie kursu Strażnik Czystej Wody tłumaczy, skąd się bierze woda w kranach i jak dużo wody zużywamy podczas codziennych czynności,takich jak: pranie, gotowanie, zmywanie naczyń czy prysznic. Dzieci dowiedziały się również, czego nie można wrzucać do toalety. Po edukacyjnych atrakcjach uczniowie przystąpili do egzaminu, którym była krzyżówka. Nagrodą za przejście kursu był certyfikat oraz gadżety Dąbrowskich Wodociągów. Każdy uczestnik kursu otrzymał również podręcznik Strażnika Czystej Wody, dzięki któremu będzie mógł utrwalić swoją wiedzę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto