Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Małe mieszkanie lub duży dom. Wolimy je bardziej niż apartament

Redakcja
Po raz pierwszy od 4,5 roku średni metraż mieszkania deweloperskiego spadł poniżej 60 mkw. Po raz drugi od czterech lat spółdzielnie oddały większe lokale niż deweloperzy.

Przeciętne nowe mieszkanie oddane do użytkowania przez dewelopera miało w kwietniu br. powierzchnię 58,7 mkw. Jest to najniższy wynik od października 2005 roku, kiedy to przeciętny lokal był o metr mniejszy. Czwarty miesiąc tego roku przyniósł ponadto spadek średniej powierzchni nowego mieszkania o 5,7 m kw. względem odczytu z poprzedniego miesiąca oraz o 7,9 m kw. względem kwietnia 2011 roku.

Home Broker cyklicznie monitoruje dane GUS na temat liczby i wielkości mieszkań oddawanych do użytku. Choć dane te w ujęciu miesięcznym charakteryzuje duża zmienność, to w dłuższym terminie pokazują, jak deweloperzy dostosowują wielkość nowych lokali do zgłaszanego przez nabywców popytu. Choć efekty kryzysu finansowego są widoczne już od ponad trzech lat, deweloperzy wciąż budują mieszkania większe niż tego oczekują potencjalni właściciele, aczkolwiek sytuacja w tym względzie poprawia się. Statystyczny nabywca chciałby bowiem kupić obecnie lokal o powierzchni około 50 mkw. - wynika z badań Home Broker o preferencjach potencjalnych kupujących.

Duże spółdzielcze "M"
Nieoczekiwanie, zarówno w marcu, jak i kwietniu, spółdzielnie oddały do użytku mieszkania większe niż deweloperzy. Ostatnim razem z taką sytuacją mieliśmy do czynienia w maju 2008 roku. Spółdzielnie standardowo budują lokale o mniejszej powierzchni, tymczasem te, ukończone w kwietniu br. miały średnio 58,5 mkw. Dla porównania - średnia u deweloperów wyniosła 64,8 mkw. W styczniu br. różnica na ich korzyść była znacznie większa - powierzchnia deweloperskiego "M" przekroczyła 70 mkw., podczas gdy spółdzielczego wyniosła 56,2 mkw.

Mając te wielkości na względzie, pamiętać jednak trzeba, że deweloperzy budują nie tylko mniejsze i tańsze mieszkania, co jest charakterystyczne dla spółdzielni, ale stawiają także budynki o podwyższonym standardzie i apartamentowce. Tego typu obiekty mogą więc zawyżać przeciętną powierzchnię oddawanych do użytku mieszkań. Zaniżać tę średnią mogą natomiast lokale w blokach zbudowanych przed laty w technologii wielkiej płyty. Generalnie jednak mieszkania spółdzielcze mają 56-60 mkw. z niewielką tendencją do wzrostu powierzchni w ostatnich latach.

Deweloper kusi

Znacznie bardziej interesujące są informacje o wielkości nieruchomości budowanych przez indywidualnych inwestorów i deweloperów. W przypadku tych drugich, od 2006 roku hossa na rynku spowodowała powiększanie się mieszkań oddawanych do użytku. Podczas gdy na początku 2006 r. ich powierzchnia wynosiła średnio niecałe 63 mkw., to już pięć lat później przekraczała 68 mkw. Dopiero od początku 2009 roku widoczny jest spadek przeciętnej powierzchni gotowych mieszkań deweloperskich - od tego czasu zmniejszyła się ona o 3,7 mkw.

Taką sytuację można wyjaśnić w prosty sposób. Wiele osób, zwłaszcza młodych, wkraczających dopiero w samodzielne życie, po prostu musi kupować mniejsze mieszkania, bo na większe ich nie stać nawet wtedy, gdy wezmą kredyt w banku. Bank coraz bardziej restrykcyjnie patrzy na klienta i jego zdolność finansową do spłaty zadłużenia. Natomiast klient nie zawsze posiada na tyle komfortową sytuację życiową i stabilność zawodową, by miał pewność systematycznej spłaty coraz droższego bankowego kredytu hipotecznego.

Deweloperzy zdają sobie z tego sprawę, ale budują dużo i równie dużo chcą sprzedać, by zarobić. Ponieważ nie jest to takie łatwe, coraz częściej porozumiewają się więc z przyszłym nabywcą, kuszą go niższą ceną, proponują wyższy standard, aranżancję wnętrza, dodatkowe usługi.

Lepszy własny dom
Z analiz ekspertów Lion's House i Home Broker wynika, że jedni wolą (z konieczności) mniejsze mieszkanie, ale bardziej zamożni coraz częściej wybierają dom pod miastem. Willa bądź rezydencja to alternatywa dla modnych do niedawna apartamentów.

- Dostrzegamy pewien przesyt apartamentami, zamożne osoby coraz częściej szukają ekskluzywnych domów, by w ciszy i spokoju odpocząć od codzienności. To zapewne skutek bogacenia się Polaków - mówi Ewa Mieszkowska, doradca Lion's House.

Elżbieta Cegła

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto