Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Miniatury w parku przyciągną wielu turystów do Żywca

Łukasz Gardas
Cztery mosiężne figury przedstawiające górali i mieszczan żywieckich trzymających w dłoniach obiekty historyczne związane z rodami Komorowskich, Wielopolskich i Habsburgów staną w Nowym Zamku. To atrakcja, jaką dzięki dofinansowaniu z funduszy europejskich zyska Żywiec.

Utworzenie historycznego parku tematycznego w Żywcu to wydarzenie, które budzi spore poruszenie wśród mieszkańców.

- To dobry pomysł. Musimy w końcu na różne sposoby próbować utrwalać naszą lokalną historię, a następnie przekazywać ją młodym - mówi Barbara Kozieł, mieszkanka Żywca.

- To coś nowego, co może zainteresować wiele osób. Dzięki temu do Żywca będą mogły chętniej przyjeżdżać wycieczki nie tylko z naszego regionu, ale różnych stron Polski - wtóruje jej córka Joanna.

Najbardziej intrygujący jest pomysł przygotowania 24 makiet, które odzwierciedlają zabytkowe obiekty, jakie znajdują się nie tylko na terenie Żywca, czy powiatu żywieckiego, ale także na Śląsku Cieszyńskim oraz w Suchej Beskidzkiej w Małopolsce. Będą to makiety przestrzenne prezentujące najciekawsze obiekty historyczne z czasów Komorowskich, Wielopolskich i Habsburgów. Wśród nich znajdują się między innymi budynki Starego i Nowego Zamku oraz parku Habsburgów w Żywcu. Pokazane zostaną także zmiany, jakie zachodziły w tych budowlach na przestrzeni kilku wieków.

- Parki miniatur cieszą się dużym zainteresowaniem. Z reguły, aby je obejrzeć, trzeba zapłacić za bilet. Fajnie, że w żywieckim parku będzie można oglądać je za darmo - uważa Paweł Mazur, mieszkaniec Kamionki.

W żywieckim parku można będzie obejrzeć w miniaturze renesansowy zamek w Suchej Beskidzkiej, cieszyńską Górę Zamkową, a także Zespół Pałacowo-Parkowy w Rajczy, też należący niegdyś do rodu Habsburgów.

Mosiężne figury górali oraz mieszczan żywieckich pokażą z kolei zwiedzającym m.in. Książęcy Browar Habsburgów, wybudowany w Żywcu w 1856 roku, budynek odlewni żeliwa w Węgierskiej Górce i pozostałości zamku zbudowanego w Lanckoronie w Małopolsce.

- Jest sporo publikacji na ten temat. Jednak zobaczyć to z bliska, w efektownej miniaturze, będzie czymś zupełnie wyjątkowym - zaznacza Barbara Kozieł.
Joanna Kozieł nie ukrywa, że nawet młodzi ludzie, którzy nie zawsze lubią czytać, miniaturami zabytkowych obiektów i związaną z nimi historią się zainteresują.
Wykonanie parku miniatur ma kosztować ponad 680 tys. zł. Koszt wszystkich prac w pałacu Habsburgów i parku to ponad 13,3 mln zł, z czego większość zostanie dofinansowana z unijnych pieniędzy.

Józef Jancza
Park Habsburgów w Żywcu to bardzo piękne miejsce. Jeszcze gdy pracowałem jako przewodnik, referowałem jego historię podczas zwiedzania z kolejnymi grupami, często tam zaglądałem, polecałem go innym.
Bardzo się cieszę, że ten park jest odnawiany. Trzeba przyznać, że był już nieco zaniedbany, a to przecież znakomite miejsce do wypoczynku. Są urokliwe alejki, malowniczy staw, a także domek chiński.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto