Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nastała cisza w sprawie nowego szpitala w Żywcu.

ŁUG
Mieszkańcy Żywiecczyzny zastanawiają się, czy rzeczywiście od 2015 roku będą mieli się gdzie leczyć na terenie swojego powiatu? Do tego czasu może działać stary szpital

Pisaliśmy ostatnio, że na razie trwa "papierkowa robota" związana z tą inwestycją. Wciąż nie znamy jednak jednoznacznej odpowiedzi na pytanie: czy partnerowi prywatnemu uda się pozyskać duży kredyt na to zadanie?
Przypomnijmy, że od kanadyjskiej firmy InterHealth Canada, czyli wykonawcy nowej placówki otrzymaliśmy informacje, że obecnie trwają prace nad udoskonaleniem niektórych aspektów projektu, aby uwzględnić ostatnie zmiany prawne wprowadzone przez Narodowy Fundusz Zdrowia i Ministerstwo Zdrowia. Dostosowywania strategii biznesowej do nowych regulacji NFZ oczekują bowiem banki.
- Proces przygotowania inwestycji jest wyzwaniem - przyznaje Nasser Massoud, członek zarządu InterHealth Canada.
Kanadyjska firma twierdzi, że zaktualizowano także memorandum informacyjne dla banków i potencjalnych inwestorów w ramach przygotowań do otrzymania ostatecznej oferty finansowania, której spodziewa się po połowie lipca tego roku.
Wykonawca przekonuje ponadto, że dużo dzieje się też w sprawie przygotowania technicznego. Niedawno otrzymał bowiem decyzję środowiskową, czyli decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach, będącą zgodą na realizację przedsięwzięcia.
InterHealth Canada twierdzi, że zgodnie z harmonogramem zamknięcie finansowe inwestycji wyznaczone zostało na jesień tego roku.
Przekonuje, że finansowanie tego typu projektów wymaga czasu, ponieważ struktura takich inwestycji jest bardzo złożona. Dlatego banki także potrzebują dużo czasu, aby dokładnie zrozumieć zarówno ich strukturę jak i wszystkie ryzyka związane z projektem. Wspólnie z bankami firma krok po kroku omawia kolejne zagadnienia, a później potrwa cały proces negocjacji .
Wykonawca przekonuje, że prace przygotowawcze do inwestycji także idą zgodnie z wcześniejszym założeniem. Zatem jego zdaniem budowa szpitala powinna zacząć się przed końcem 2012 roku. Natomiast przyznaje też, że główny wykonawca nie został jeszcze wyłoniony. Ma to nastąpić to do czwartego kwartału tego roku.
- Budowa szpitala w Żywcu jest projektem pilotażowym i pierwszą inwestycją w modelu PPP w polskiej służbie zdrowia - dodaje Nasser Massoud.
Zaznacza, że przy pełnej współpracy ze swoim partnerem publicznym (a więc żywieckim starostwem) pracują nad kolejnymi zadaniami.
- Muszę przyznać, że dzięki bardzo konstruktywnemu podejściu starostwa, podejmujemy kolejne wyzwania -twierdzi.
Mimo, że Kanadyjczycy uspokajają, że wszystko przebiega zgodnie z planem, w mieście i gminach powiatu zaczęły krążyć pogłoski, że zagraniczna firma chce się wycofać, bo przy realizacji inwestycji pojawia się coraz więcej poważnych problemów.
- Jeden z radnych powiatowych powiedział mi, że możemy pomarzyć o szpitalu, bo ta firma z Kanady zrezygnuje ze współpracy ze starostwem już w ciągu kilku najbliższych miesięcy, bo nie potrafią się dogadać i znaleźć pieniędzy na takie duże przedsięwzięcie - powiedział nam jeden z czytelników, proszący o zachowanie anonimowości.
Informacje te zdementował jednak wicestarosta żywiecki, Andrzej Kalata podczas niedawnej rozmowy z Dziennikiem Zachodnim.
- Mamy oczywiście pewne drobne problemy, ale są to sprawy, które są do załatwienia i staramy się rozwiązywać je na bieżąco - przekonywał wicestarosta Kalata. Zapewnił jednocześnie, że nie ma mowy o tym, by kanadyjski partner prywatny się wycofał.
- Trzymamy się pewnych założeń i większość spraw załatwiamy zgodnie z ustalonym wcześniej harmonogramem - wyjaśniał wiceszef starostwa.
Nowy szpital ma być gotowy na początku 2015 roku. Inwestycja wraz z wyposażeniem ma pochłonąć ponad 200 milionów złotych.
Warto wiedzieć, że InterHealth Canada z Toronto specjalizuje się w zarządzaniu międzynarodowymi projektami i inwestycjami w sektorze opieki zdrowotnej. Firma powstała w 1994 roku w celu eksportowania kanadyjskiego doświadczenia z zakresu zarządzania placówkami służby zdrowia na rynki międzynarodowe. Firma reprezentuje cenioną na świecie jakość oraz efektywność kanadyjskiego systemu opieki zdrowotnej.
Kanadyjczycy realizowali projekty w Wielkiej Brytanii, Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Kuwejcie, a ostatnio na wyspach Turks i Caicos. W Wielkiej Brytanii InterHealth Canada zostało wybrane przez Ministerstwo Zdrowia jako prywatny inwestor w ramach umowy PPP na budowę i zarządzanie publicznym, specjalistycznym ośrodkiem zdrowia w Runcorn w północno-zachodniej Anglii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zywiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto