Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

O poziomie nauczania w żywieckich szkołach

Jakub Marcjasz
Statystycznie mieścimy się w średniej wojewódzkiej, ale to nie oznacza, że nie może być lepiej pod tym względem - mówi wicestarosta żywiecki.
Statystycznie mieścimy się w średniej wojewódzkiej, ale to nie oznacza, że nie może być lepiej pod tym względem - mówi wicestarosta żywiecki. Starostwo powiatowe
Stanisław Kucharczyk, wicestarosta żywiecki, o planowanych zmianach w edukacji.

Jakiś czas temu naszą redakcję odwiedziła Czytelniczka, której wnuczka w minionym roku szkolnym skończyła jedno z żywieckich liceów. W krytyczny sposób odniosła się do poziomu nauczania w szkole.

Statystycznie mieścimy się w średniej wojewódzkiej, ale to nie oznacza, że nie może być lepiej pod tym względem. Mamy szkoły o zdawalności powyżej 95 proc., ale mamy również szkoły o zdawalności poniżej 50 proc. Nasze aspiracje są większe. Rzeczywiście wyniki matur i egzaminów zawodowych i zdawalność na uczelnie wyższe, pokazuje, że mamy jeszcze dużo do zrobienia. Słyszę od nauczycieli i dyrektorów: "mamy coraz słabszą młodzież". Dobrze, ale ona inna nie będzie, bo mamy tak daleko posuniętą tendencję niżu demograficznego, że do 2021 roku będziemy odnotowywać spadek liczby uczniów. Musimy jako organ prowadzący, dyrektorzy i nauczyciele zrobić wszystko aby podnosić ogólny poziom nauczania. Oczywiście są perełki, niezwykle uzdolniona młodzież, ale trzeba szukać recepty żeby tą grupę słabszych, podciągać w górę.

Idea słuszna, ale jak ją wcielić w życie?

Osiągnięcie tego celu to nie jest praca na miesiąc czy dwa. Chcemy, aby nauczyciele zmieniali podejście. Lepsze wyniki nauczania, to większa szansa na pozyskanie ucznia. To oznacza, że nie musimy redukować godzin, a na końcu, kiedy nie ma naboru, zwalniać nauczycieli. Czy to się udaje pokazuje nam tzw. Edukacyjna Wartość Dodana. Jest to wskaźnik, który wymiernie pokazuje przyrost wiedzy - z jakim jej poziomem uczeń przychodzi do szkoły, a jakim z niej wychodzi. On dobitnie pokazuje, w jakich segmentach przedmiotów w danej szkole jest najsłabszy proces edukacyjny.

Jak będzie przebiegać weryfikacja?

Od października w ramach nowego wydziału oświaty i wychowania, który powstanie w starostwie, będziemy bardzo dokładnie przyglądać się EWD w poszczególnych szkołach. Po otrzymaniu ostatecznych wyników z matur, w przyszłym miesiącu w pierwszych dwóch placówkach będziemy analizować jakie są mocne i słabe strony naszych szkół. Jaki przedmiot jest słaby i co zrobić, aby podnieść poziom nauczania.

To nie będzie łatwe.

Chcemy przekonać dyrektorów, aby mówili o problemach także na zewnątrz, byśmy wspólnie zastanowili się co zrobić, aby wzajemnie mobilizować się do lepszej pracy. A mamy znakomicie przygotowanych i wykształconych nauczycieli, którym trzeba zapewnić właściwe warunki pracy. W osiągnięciu tego celu ma również pomóc wspólne przeanalizowanie wniosków i ankiet, którą wśród uczniów przeprowadzają pedagodzy. Tutaj bardzo istotną rolę spełniają wychowawcy klas - nauczyciele którzy podejmują się wychowawstwa przyjmują ogromną rolę w różnych aspektach w tym wychowawczych. Dlatego Zarząd Powiatu uznał, że pomimo występujących braków finansowych w oświacie przeznaczymy od stycznia 2016 roku dodatkowe środki aby podnieść wychowawcom klas dodatki za wykonywane obowiązki. Z dotychczasowych 70-60 złotych (w zależności czy jest to klasa maturalna czy pozostała) podwyżka będzie do poziomu 110-100 zł. Chcemy także, aby rodzice, którzy mają jakieś uwagi, mieli możliwość przyjścia do starostwa i powiedzenia o tym. Dobra oferta edukacyjna oraz podniesienie poziomu kształcenia, to dwa główne cele strategiczne, jakie wyznaczone zostały przez zarząd powiatu na początku kadencji. Ponadto likwidujemy z dniem 30.10.br. dotychczasowy Powiatowy Zarząd Oświaty i przekazujemy dyrektorom szkół i placówek dodatkowe narzędzia do profesjonalnego zarządzania i kierowania naszymi szkołami. Myślę, że to również ważny aspekt wprowadzanych zmian w oświacie powiatowej.

ROZMAWIAŁ: J. MARCJASZ

A Wy jak oceniacie poziom nauczania w żywieckich szkołach? Czekamy na Wasze komentarze!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zywiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto