Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pałac Kępińskich zostanie w rękach powiatu żywieckiego? Wszystko na to wskazuje

JAK
Pałac Kępińskich, zbudowany w latach 1827-1828, to jeden z najpiękniejszych zabytków na Żywiecczyźnie
Pałac Kępińskich, zbudowany w latach 1827-1828, to jeden z najpiękniejszych zabytków na Żywiecczyźnie FOT. www.zywiec.powiat.pl
Wszystko wskazuje na to, że Starostwo Powiatowe w Żywcu nie będzie musiało zwracać Pałacu Kępińskich spadkobiercom. To efekt ostatniej decyzji wojewody.

– Z przyjemnością stwierdzam, że mamy decyzję wojewody, iż ta nieruchomość jak najbardziej podchodziła pod dekret Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego – stwierdził Andrzej Kalata, starosta powiatu żywieckiego.

Pałac Kępińskich to jeden z najpiękniejszych zabytków na Żywiecczyźnie. Został zbudowany w latach 1827-1828 przez Ignacego Zielińskiego. W połowie XIX w. właścicielem pałacu i kilkudziesięciu hektarów został Jan Kępiński. To właśnie w majątku Kępińskich przez kilka tygodni przebywał pod koniec swojego życia ciężko chory marszałek Józef Piłsudski. Po II wojnie światowej władza ludowa odebrała majątek właścicielom i utworzyła w nim szkołę rolniczą.

Obecnie mieści się w nim Zespół Szkół Agrotechnicznych i Ogólnokształcących im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Szkoła w Moszczanicy słynie z klasy jeździeckiej i hodowli koni, w ostatnich latach powstał tam parkur. Starostwo poczyniło także inne wielomilionowe inwestycje, m.in. w 2013 roku zakończyła się rewitalizacja 13 pomieszczeń w południowym skrzydle pałacu. Z kolei ostatnio szkoła otrzymała certyfikat Ministerstwa Obrony Narodowej i została włączona do specjalnego programu ścisłej współpracy z wojskiem, dzięki czemu uczniom będzie łatwiej dostać się do służby wojskowej. Uzyskała ona także dofinansowanie na realizację dużego programu, dzięki któremu powstanie Centrum Edukacji Ekologicznej Arka.

Ale kilka lat temu o zwrot majątku wystąpili spadkobiercy Kępińskich, którzy stali na stanowisku, że nieruchomość nie podlegała pod dekret PKWN z 1944 r. To otwierałoby im drogę do starania się o zwrot majątku na drodze cywilnej, np. wpisu do księgi wieczystej, co faktycznie spowodowałoby przyznanie im tytułu do nieruchomości i umożliwiłoby domaganie się odszkodowania.
Starostwo w Żywcu uważało jednak, że majątek został odebrany zgodnie z dekretem rolnym z 1944 r. i o zwrocie majątku nie może być mowy.

– W pierwszej instancji wojewoda przyznał rację samorządowi – informowała DZ w sierpniu 2018 roku. Agnieszka Kołodziej, kierownik Oddziału Orzecznictwa ds. Gospodarki Nieruchomościami w Wydziale Nadzoru Właścicielskiego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach.

Decyzję wojewody zakwestionowało Ministerstwo Rolnictw i Rozwoju Wsi. Resort zwrócił się, by zostały uzupełnione materiały dotyczące majątku przez m.in. Wojskowe Biuro Historyczne i Archiwum Państwowe.

W marcu 2019 roku wojewoda wydał decyzję stwierdzającą, że nieruchomość oznaczona jako trzy działki o powierzchni ponad 2 ha, które przed przejęciem stanowiły zespół dworsko-parkowy, podpadła pod działanie dekretu PKWN z 6 września 1944 r. o przeprowadzeniu reformy rolnej, co rozstrzyga sprawę na korzyść powiatu żywieckiego. Natomiast do pozostałych działek z tej nieruchomości wojewoda wydał decyzję umarzającą postępowanie wszczęte na wniosek spadkobierców. Od tej decyzji odwołanie nie zostało złożone.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zywiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto