Hażlach, Łodygowice, Nędza i Żywiec z województwa śląskiego znalazły się w drugim etapie programu społecznego „Pracownie Orange” realizowanego przez Fundację Orange i powalczą z blisko 60 innymi lokalizacjami z całej Polski o nową, multimedialną świetlicę dla swojej okolicy.Trwa plebiscyt internautów, który ma za zadanie wyłonić 25 miejscowości, w których powstaną nowe, multimedialne świetlice. Głosowanie trwa tylko do 20 października.

Właśnie rozpoczął się plebiscyt internautów, który ma za zadanie wyłonić 25 miejscowości, w których powstaną nowe, multimedialne świetlice. Przed grupami inicjatywnymi z zakwalifikowanych miejscowości decydujące 2 tygodnie. Muszą zmobilizować jak najwięcej osób, by oddawały głosy na ich pomysł na Pracownię Orange przez platformę do głosowania dostępną pod adresem www.pracownieorange.wp.pl.

Jest o co walczyć!
25 miejscowości z całej Polski, które w plebiscycie uzyska największą liczbę głosów, otrzyma darmowe, otwarte dla wszystkich mieszańców świetlice. Każdą pracownię Fundacja Orange wyposaży w meble i nowoczesny sprzęt multimedialny: komputery, telewizor, urządzenie wielofunkcyjne, konsolę i drukarki. Ponadto liderzy zwycięskich grup przez dwa lata będą wspierani w realizowaniu swoich pomysłów na zajęcia dla mieszkańców swojej okolicy.
Do tej pory Fundacja Orange założyła już 77 Pracowni, z których może korzystać nawet 600 tysięcy osób.
W województwie śląskim obecnie działają cztery – w Czeladzi, Lgocie Mokrzesz, Porębie i Ujsołach

Jak to działa?
– Bardzo zależy nam, by kolejne świetlice podarować mieszkańcom tych miejscowości, którzy wykażą największe zainteresowanie realizacją pomysłu zgłoszonego przez lokalne grupy inicjatywne. Chcemy otworzyć nowe pracownie tam, gdzie mieszkańcy najbardziej ich oczekują. – przyznaje Małgorzata Kowalewska, koordynator programu.

Nowe pracownie w Żywcu i Łodygowicach?
- Nasz pomysł obejmuje utworzenie ogólnodostępnej, świetnie wyposażonej przestrzeni spotkań, rozwoju, edukacji dla mieszkańców żywieckiej dzielnicy Zabłocie. Mieszka tutaj ponad 8 tysięcy ludzi. Pracownia działałaby przy Klubie Papiernik, do którego przychodzi mnóstwo okolicznych dzieci. Niestety wyposażenie Klubu pozostawia wiele do życzenia. Nie mamy tu dostępu do komputerów i internetu, nie wspominając o tak niesamowitym sprzęcie jak konsola do gier. W zabłockiej Pracowni Orange będziemy przede wszystkim organizować warsztaty przy wykorzystaniu przekazanego sprzętu. Pozyskamy specjalistów - wolontariuszy, którzy będą przybliżać nowe technologie nie tylko młodzieży. Nawiązaliśmy już kontakt z Latarnikami Polski Cyfrowej, którzy analogiczne warsztaty przeprowadzą dla seniorów. Dzięki pracowni Orange możliwe będzie zorganizowanie cyklicznego Festiwalu Nowych Technologii w Żywcu - piszą pomysłodawcy utworzenia pracowni w Żywcu, którzy promują się hasłem Zabłocka Pracownia Orange – Ucz się, Baw się, Kreuj. Na pracownię można głosować tutaj

- Mamy pomysł na stworzenie Pracowni Orange ponad podziałami - miejsca spotkań, pracy, zabawy, prowadzenia zajęć i warsztatów dla dzieci, młodzieży i dorosłych pełnosprawnych oraz tych z niepełnosprawnością fizyczną. W naszym najbliższym sąsiedztwie są osoby, które w związku ze swoją niepełnosprawnością realizują obowiązek szkolny poza miejscem zamieszkania. Niestety w dosyć naturalny sposób osoby te są izolowane od sąsiadów, kolegów, koleżanek – rówieśników. Chcemy ugruntować lokalne więzi społeczne, stworzyć miejsce ponad podziałami. Miejsce spotkań, w którym będą się odbywały zajęcia dla różnych grup wiekowych, od przedszkolaków po seniorów, tak aby upowszechniać wiedzę za pomocą nowych technologii, wzmocnić informacyjną, kulturalną i społeczną rolę Internetu. Pragniemy stworzyć otwarte i dostępne dla wszystkich zainteresowanych miejsca szkoleń, pokazów, wykładów, spotkań integracyjnych. Miejsce w którym każdy będzie czuł się dobrze - tak z kolei opisują swoje wymarzone miejsce inicjatorzy stworzenia pracowni Orange w Łodygowicach, której hasłem jest Pracownia ponad podziałami. Na pracownię można zagłosować tutaj

Rozmaitości

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!