Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Problem samobójstw. Żywiecka policja przygotowuje specjalny film

Jakub Marcjasz
Samobójstw nie brakuje też na Żywiecczyźnie. Jak zapobiec tragediom? Komenda Powiatowa Policji w Żywcu wspólnie z partnerami przygotowuje specjalny film.

Dźwięk telefonu w Wojewódzkim Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Młody mężczyzna, mieszkaniec Żywiecczyzny, mówi, że chce popełnić samobójstwo. Policjanci z Jeleśni udają się do miejsca zamieszkania desperata. Budynek jest zamknięty, dlatego stróże prawa wyważają drzwi i wchodzą do środka. Sytuacja jest bardzo dramatyczna. Mężczyzna wisi w jednym z pokoi z zaciśniętym wokół szyi sznurem. Mundurowi natychmiast odcinają desperata. Dzięki podjętej reanimacji, 26-latkowi udaje przywrócić się czynności życiowe - to opis jednej z prób samobójczych, do jakiej doszło kilka miesięcy temu na Żywiecczyźnie.

Z policyjnych statystyk wynika, że tylko w 2014 roku na terenie naszego powiatu doszło do 33 prób samobójczych. A to na pewno nie wszystkie przypadki, bo trudno uwierzyć, że wszystkie zostały zgłoszone. Pewne jest, że 28 z nich były niestety skuteczne.

W tym roku odnotowano 18 przypadków samobójstw. Kto próbuje odebrać sobie życie? W zdecydowanej większości są to mężczyźni. Poza tym to zarówno osoby młode (nawet dzieci), jak i starsze. Najczęściej ludzie odbierają sobie życie poprzez powieszenie.

O każdym takim przypadku informowani są policjanci, którzy zawsze sprawdzają, czy ktoś nie nakłaniał danej osoby do odebrania sobie życia. Często też osoby, które chcą popełnić samobójstwo, dzwonią wcześniej do dyżurnego, szukając ostatniej deski ratunku.

- Przeraziły nas liczby. Samobójstwa popełnia więcej osób niż ginie w wypadkach na drogach, a mimo tego mało się o tym mówi - zauważa st. asp. Mirosława Piątek, rzeczniczka Komendy Powiatowej Policji w Żywcu.

Nasi funkcjonariusze chcą zwrócić uwagę na ten problem. W tym celu powstanie filmik, który przede wszystkim ma uwrażliwić osoby z otoczenia potencjalnych samobójców. - Film będzie nosił tytuł „O 40 sekund za późno”, bo średnio co tyle dochodzi do samobójstwa na świecie - mówi rzeczniczka ży-wieckich policjantów (przypomnijmy, że nasi policjanci wspólnie z partnerami już wcześniej przygotowywali filmik, które miały zwrócić uwagę na problem nie noszenia odblasków czy „mrugania” światłami mijania).

Psychologowie są zgodni: żadnego sygnału dawanego przez potencjalnego samobójcę nie można zbagatelizować.

- Nawet powiedzianego tak wprost jak: „chcę ze sobą skończyć”. Nie zawsze jest to technika chwilowego zwrócenia na siebie uwagi, jak wielu mylnie sądzi, nawet jeśli osoba powtarza te słowa wielokrotnie, zawsze jest to potencjalne ryzyko, że to zrobi - mówi psycholog Szczepan Spis z Punktu Interwencji Kryzysowej w Cieszynie.

Dodaje, że inne sygnały mogą być bardzo różne, od dominującego smutku, poprzez wycofanie społeczne, spadek poczucia własnej wartości, nagłe zainteresowanie życiem pozagrobowym lub tematyką śmierci, pozbywanie się posiadanych rzeczy, często również wartościowych i wiele innych.

- Te wszystkie sygnały mogą zwiastować chęć targnięcia się na swoje życie, a jednak w pewnym momencie mogą zniknąć jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Usypia to czujność wielu z nas, gdyż myślimy, że wszystko wróciło do normy. W rzeczywistości często jest to znak, że decyzja została podjęta i problemy tego świata już tej osoby nie dotyczą- dlatego odzyskuje spokój - mówi Szczepan Spis.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zywiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto