Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pszczelarstwo na Żywiecczyźnie. Pszczoły są nam bardzo potrzebne. U nas będą lepiej chronione [FOTO]

Jakub Marcjasz
Pszczelarstwo na Żywiecczyźnie. Masowe wymieranie pszczół stanowi dziś problem ogólnoświatowy i dotyczy także Polski. Przyczyn tego zjawiska nie udało się jak dotąd precyzyjnie ustalić. Na Żywiecczyźnie te pożyteczne owady mają być lepiej chronione. Zobacz fotorelację z obchodów Jubileuszu 45-lecia Gminnego Koła Pszczelarzy w Gilowicach.

Pszczelarstwo na Żywiecczyźnie. Charakterystyka

Na początek ciekawostka. Kilka tygodniu temu na terenie Sejmu stanęło dziesięć uli. Pasieka ma zwrócić uwagę na problem wymierania pszczół i służyć promocji miejskiej hodowli tych pożytecznych owadów. Polski parlament - jako drugi po francuskim - będzie w ten sposób promował ochronę tego zagrożonego gatunku. Masowe wymieranie pszczół stanowi dziś problem ogólnoświatowy i dotyczy także Polski. Przyczyn tego zjawiska nie udało się jak dotąd precyzyjnie ustalić (w części badań wskazuje się na wpływ insektycydów stosowanych w ochronie roślin). Dlatego tak ważne są programy promujące pszczelarstwo. Nie brakuje ich również u nas.

- To jest pasja - mówi Wacław Nogaś, prezes Koła Pszczelarzy w Żywcu, które należy do Beskidzkiego Związku Pszczelarzy "Bartnik" w Bielsku-Białej. Opowiada, że z pszczołami miał styczność od najmłodszych lat, bo tym fachem zajmowali się także jego dziadek i pradziadek. Sam pszczelarstwem zaczął zajmować się jakiś dwadzieścia lat temu. Obecnie posiada około 15 uli.

Na Żywiecczyźnie jest ponad 300 pszczelarzy. Większość z nich traktuje pracę w pasiece jako dodatkowe zajęcie wykonywane dla przyjemności, nie nastawiając się na duże dochody z jej prowadzenia (na terenie naszego powiatu tylko sześć pasiek ma charakter pasiek zawodowych).

Wszyscy pszczelarze wykonują bardzo potrzebną pracę. Warto pamiętać o tym, że dochód, jaki przynoszą pszczoły przez zapylanie roślin, przewyższa wielokrotnie dochód otrzymany z miody, wosku, czy innych produktów pszczelich. Ciekawostką jest, że do XIX wieku miód nie był sprzedawany, a był rozdawany jako lekarstwo. I tak do dziś jest traktowany przez wielu pszczelarzy.

- Czasami warto komuś na imieniny dać zamiast jednego kwiatka nektar z trzech milionów - śmieje się Wacław Nogaś.

Pszczelarstwo na Żywiecczyźnie. Strategia dla pszczół i pszczelarzy

Z inicjatywy członków Beskidzkiego Związku Pszczelarzy "Bartnik" zrzeszonych w dziesięciu kołach na terenie Żywiecczyzny powstała "Strategia Rozwoju Pszczelarstwa Powiatu Żywieckiego". W dokumencie obok mocnych i słabych stron pszczelarstwa na naszym terenie znalazły się także zapisy dotyczące wizji pszczelarstwa do 2020 roku. Zakłada ona m.in., że dla zachowania i wzrostu bioróżnorodności na 1 km/kw. będzie przypadało pięć do siedem rodzin pszczelich. W planach jest także stworzenie folderu z mapą pasiek na terenie Żywiecczyzny, utworzenie przy Zespole Szkół Agrotechnicznych i Ogólnokształcących im. Józefa Piłsudskiego pasiecznego gospodarstwa edukacyjnego i skansenu pszczelarskiego, czy promocja nasadzeń drzew i krzewów miododajnych i ograniczenia ich wycinki, a także podwyższanie świadomości społeczeństwa na temat właściwego stosowania oprysków środkami owadobójczymi i chwastobójczymi.

Pszczelarzy w działaniach wspiera powiat. W sierpniu po raz kolejny w ramach Dni Powiatu odbędzie się Święto Miodu, gdzie pszczelarze będą promować swoje działania. Wcześniej, bo 12 lipca gmina Rajcza zaprasza na Święto Karpackich Bartników - XIII Piknik Pszczelarski.

- W przyszłości, mam nadzieję, że w ciągu najbliższych dwóch lat, chcemy wpisać dokument opracowany przez pszczelarzy w strategię Rozwoju Powiatu Żywieckiego - mówi Stanisław Kucharczyk, wicestarosta żywiecki, który zwraca uwagę, że wiele działań - zwłaszcza w rozdziale drugim dokumentu - pokrywa się z działaniami jakie powiat już podejmuje. Wicestarosta dodaje, że już teraz trwają prace nad tym, aby pszczelarze mogli starać się o środki w ramach Programu Pożytku Publicznego, który jest obecnie jedynym programem pozwalającym na finansowanie działalności takich organizacji. Sami pszczelarze podjęli natomiast inicjatywę, aby miód wielokwiatowy żywiecki, miód nektarowo-spadziowy żywiecki oraz miód spadziowy z lasów żywieckich zostały oznaczone znakiem "gwarantowana tradycyjna specjalność".

Pszczelarstwo na Żywiecczyźnie. Łodygowice dają przykład

Przykład praktyk, jak pomóc pszczelarzom i chronić pszczelarstwo, daje gmina Ło-dygowice. Jej działania polegają nie tylko na prezentacji opracowanej strategii podczas spotkań wiejskich i sesji Rady Gminy Łodygowice.
- Jako jedyna gmina w powiecie żywieckim w ramach ogłaszanego otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych gmina Łodygowice przyznaje dotacje dla organizacji pożytku publicznego w zakresie ekologii i ochrony zwierząt oraz ochrony dziedzictwa przyrodniczego w zadaniu: "wspomaganie pszczelarstwa elementem ochrony przyrody", którego celem jest organizowanie i prowadzenie szkoleń dla pszczelarzy z terenu gminy Łodygowice, w celu podniesienia świadomości w zakresie zagrożenia dla pasiek i środowiska naturalnego płynącego z faktu pojawienia się nowej jednostki chorobowej jakim jest wirus izraelski i wczesne rozpoznawanie wirusa jako najważniejszy element w zwalczaniu tej groźnej choroby oraz przyczynienie się do zahamowania spadku pogłowia rodzin pszczelarskich w gminie Łodygowice - informuje Marta Stanowiska, sekretarz gminy Łodygowice.

W działania promujące pszczelarstwo na terenie gminy włączyły się również placówki oświatowe. W Zespole Szkół w Pietrzy-kowicach, w Zespole Szkół Nr 1 w Łodygo-wicach, w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Łodygowicach oraz w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Zarzeczu miały miejsce prelekcje i pogadanki multimedialne na temat pszczelarstwa. To ważne. Obecnie na Żywiec-czyźnie 70 proc. pszczelarzy ma powyżej 50 lat, 20 proc. to osoby pomiędzy 40. a 50. rokiem życia. Tylko 10 proc. stanowią osoby do 40 lat.

Strategia Rozwoju Pszczelarstwa Powiatu Żywieckiego
Dokumet powstał Z inicjatywy członków Beskidzkiego Związku Pszczelarzy "Bartnik" zrzeszonych w dziesięciu kołach na terenie Żywiecczyzny.

Strategia została opracowana przez zespół w składzie: Włodzimierz Małysiak, Wacław Nogaś, Eugeniusz Piechota, Ryszard Piestrak, Wiesław Szczyrk, Stanisław Żur. Korektę wykonali: Paweł Jureczka, Wiktoria Kasztelnik, Jerzy Łach, Tadeusz Ozimiński, Eugeniusz Piechota, Janina Ścieszka, Andrzej Tomiczek, Sabina Zuziak. Moderatorem warsztatów była Wiktoria Kasztelnik.

"Opracowany materiał jest do wykorzystania przy opracowaniu projektu strategii urzędów gmin i instytucji związanych z rolnictwem, związków pszczelarskich"- podkreślają autorzy dokumentu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zywiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto