Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Reforma edukacji w Żywcu. Jaka będzie nowa sieć szkół?

Jakub Marcjasz
Arc Polskapresse
Szkoła Podstawowa nr 9 w Żywcu przeniesiona do budynku Gimnazjum nr 1 w Żywcu-Zabłociu, Gimnazjum nr 3 zostanie włączone do Szkoły Podstawowej nr 3, a Gimnazjum nr 2 przekształcone w Szkołę Podstawową - tak będzie wyglądać nowa edukacyjna mapa Żywca. Wszystko w związku z reformą oświaty i likwidacją gimnazjów.

Protestujemy przeciwko wprowadzeniu zmian dotychczasowej lokalizacji szkoły, które są planowane z pominięciem opinii rodziców i mieszkańców - pisali jeszcze tydzień temu w liście otwartym do burmistrza Żywca członkowie Komitetu Ratujmy Szkołę na Podlesiu.

Teraz już wiadomo, że w związku z reformą edukacji (podpis pod ustawami złożył prezydent) Szkoła Podstawowa nr 9 w Żywcu zostanie przeniesiona do budynku, gdzie obecnie mieście się Gimnazjum nr 1.

- 60 proc. uczniów tej szkoły jest dowożonych z innych części miasta - tłumaczy Antoni Szlagor, który zwraca uwagę, że szkoła w Zabłociu jest świetne wyposażona. - W budynku na Podlesiu dalej będzie funkcjonowała szkoła. Szkoła Mistrzostwa Sportowego Żywieckiej Akademii Piłki Nożnej jest zainteresowana uruchomieniem tam szkoły podstawowej. Budynek będzie zagospodarowany - mówi burmistrz Żywca.

Protesty rodziców uczniów z Podlesia na niewiele się zdadzą, bo szans na zmianę decyzji nie ma.

- To jest najbardziej rozsądna decyzja - uważa burmistrz. - Nie cofnę się przed protestami, bo ja się nie mam już, gdzie cofnąć, stoję nad przepaścią - stwierdził Antoni Szlagor.

Władze miasta ujawniły także jakie są plany wobec innych placówek na terenie Żywca w związku z reformą oświaty.

- To nie jest tak, że my tylko likwidujemy gimnazja, ale także rykoszetem uderzamy wszędzie, bo zmieniają się obwody, przenosić musimy szkoły, pewne obiekty musimy zamykać, inne łączyć, aby z wszystkiego wybrnąć - tłumaczy burmistrz.

I tak: Gimnazjum nr 3 zostanie włączone do Szkoły Podstawowej nr 3, a Gimnazjum nr 2 przekształcone w Szkołę Podstawową, gdzie trafi część dzieci z dzisiejszego obwodu Szkoły Podstawowej nr 5 oraz Szkoły Podstawowej nr 9.

- Będziemy przekonywać rodziców do zmian. Dziś zaplanowane mam pierwsze spotkanie - mówił we wtorek burmistrz.

Antoni Szlagor podkreśla, że nie jest możliwe, aby po wprowadzeniu zmian wszyscy byli zadowoleni, ale zaproponowane zmiany są optymalne.

- Na dziś do oświaty - tylko do wynagrodzeń - dokładamy raz tyle ile dostajemy subwencji. Otrzymujemy jej ok. 19 mln zł i tyle też dokładamy. Inwestycje i koszty utrzymania budynków są po naszej stronie - mówił burmistrz Żywca.

Problemem jest także malejąca liczba uczniów.

- Dzieci urodzone w 2010 roku, które pójdą do klasy pierwszej podstawówki, są ostatnim rocznikiem jeszcze z wyżu. Natomiast w kolejnych latach obserwujemy już spadki. Co roku to 30-40 dzieci mniej - mówi Marek Czul, zastępca burmistrza Żywca.

I tak, kiedy w 2010 roku urodziło się 369 dzieci, to w 2015 roku było ich już tylko 275.

Podczas spotkania z dziennikarzami władze miasta podtrzymały wcześniejsze prognozy, że z powodu reformy ok. 40 nauczycieli - w większości nauczycieli - straci pracę. Ile dokładnie i jakich przedmiotów? To będzie wiadomo po ogłoszeniu ramowych programów nauczania przez ministerstwo.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zywiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto