Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śląskie ekologiczne: W skrócie

Redakcja

Katowice
To już jest sezon na "zielone szkoły"

Katowicki WFOŚiGW jest ostatnim w Polsce, który dofinansowuje wyjazdy na "zielone szkoły". Właśnie przyznał 12 placówkom dofinansowanie do profilaktyki zdrowotnej, wychodząc z założenia, że dwutygodniowe wyjazdy do miejscowości atrakcyjnych przyrodniczo mają charakter zarówno edukacyjny, jak i prozdrowotny i są sporą atrakcją dla trzecioklasistów. (T)

Bielsko-Biała
Popłyń z prądem i wybierz swoją rzekę

Klub Gaja zaprasza do udziału w drugiej edycji konkursu Rzeka Roku. Plebiscyt ten zachęca do dostrzeżenia i zrozumienia wartości polskich rzek i dotarcia do ich kulturowych korzeni. Gaja czeka na zgłoszenia do końca maja.

Katowice
Konkurs dla fanów rewitalizacji terenów

Trzeci konkurs dla studentów i młodych pracowników nauki na prace naukowo-badawcze dotyczące rewitalizacji terenów zdegradowanych jest już rozpoczęty. Organizowany przez Instytut Ekologii Terenów Uprzemysłowionych w Katowicach ogólnopolski konkurs ma zwrócić uwagę młodych ludzi na tereny zdegradowane w procesie industrializacji i urbanizacji. Jednocześnie ma podkreślić fakt, że powierzchnia ziemi stanowi zasób nieodnawialny, wymagający wrażliwości i świadomości nie tylko zarządzających środowiskiem, ale i społeczeństwa. Bliższe informacje na stronie: www.revitare-conf.pl/revitare2014.

Katowice
Czy technologia podziemnego zgazowania węgla wpływa na lepsze jego wykorzystanie?

Katowicki Holding Węglowy zorganizował konferencję, aby odpowiedzieć na to pytanie i zaprezentować swoje osiągnięcia. Z funkcjonowaniem uruchomionej w kopalni "Wieczorek" pilotażowej instalacji mieli okazję zapoznać się zaproszeni na konferencję goście, wśród których byli między innymi: Piotr Litwa - wojewoda śląski, wicewojewoda Andrzej Pilot oraz Gabriela Lenartowicz, prezes WFOŚiGW w Katowicach. Warto dodać, że pilotażowa instalacja zbudowana została przez Główny Instytut Górnictwa i Katowicki Holding Węglowy. A na czym polega zgazowywanie węgla i czemu ma służyć? Podziemne zgazowanie węgla polega na doprowadzeniu do zapalonego złoża tzw. czynnika zgazowującego (powietrza, tlenu lub pary wodnej) i odbiorze wytworzonego gazu na powierzchni. Przeprowadzana w katowickiej kopalni "Wieczorek" próba jest pierwszym tego typu eksperymentem w Polsce. W tę technologię, jak mówił prof. Józef Dubiński, dyrektor GIG, warto zainwestować mając, tak jak u nas, trudno dostępne zasoby węgla.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto