Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ustroń: kompleks zdrojowy na Równicy. Jest pijalnia wód, fontanna solankowa, park zdrojowy

Katarzyna Pachelska
W sobotę odbędzie się uroczyste otwarcie pijalni wód
W sobotę odbędzie się uroczyste otwarcie pijalni wód mat. prasowe
Od dzisiaj do Ustronia będzie można jeździć także do nowego kompleksu zdrojowego. Dokładnie o godz. 18 na zboczu Równicy przy ul. Sanatoryjnej odbędzie się uroczyste otwarcie nowoczesnej pijalni wód, fontanny solankowej oraz parku zdrojowego. Wybudowano je za ponad 4 miliony złotych.

- Ten obiekt to strzał w dziesiątkę. Jeszcze przed otwarciem wzbudza ogromne zainteresowanie kuracjuszy i turystów - ocenia Agata Markiewicz, główny specjalista w Urzędzie Miasta Ustroń.

Przeszklony budynek, nawiązujący architekturą do słynnych ustrońskich piramid, kryje pijalnię wód. Pod nią znajduje się źródło Zygmunt, z którego czerpana jest woda do pijalni. Ta naturalna woda źródlana posiada odczyn słabo kwaśny (6,6 pH), a jej twardość ogólna waha się na pograniczu wody bardzo miękkiej i miękkiej. Zaliczana jest do wód wodorowęglanowo-wapniowych.

Przed pijalnią wód stoi fontanna - nowa ustrońska tężnia. Z kilkunastu dysz tryska solanka o cennych właściwościach. Przechadzając się wkoło niej wdychamy powietrze nasycone cennymi minerałami. Prawie jak nad morzem...

To nie wszystko, bo pijalnię i fontannę otacza nowy park zdrojowy. W nim zbudowano ścieżki spacerowe i urządzenia do ćwiczeń siłowych w plenerze. Siłownia na wolnym powietrzu już działa i cieszy się wielkim powodzeniem.

- Kompleks jest położony w pięknym miejscu, z łąki w parku można nawet obserwować jelenie - zachęca do odwiedzin Agata Markiewicz. - Klimatycznie jest również wieczorem, bo wszystko jest oświetlone niczym w Las Vegas - dodaje.

W sobotę w trakcie otwarcia obiektu wszyscy chętni będą mogli go obejrzeć w środku i na zewnątrz. Dla kuracjuszy będzie dostępny dopiero od przyszłego tygodnia. Konkretna data jest jeszcze nieustalona, podobnie jak godziny otwarcia. Jedno jest pewne - z pijalni i innych atrakcji będzie można korzystać za darmo.

Tradycje uzdrowiskowe Ustronia sięgają końca XVIII w. Obecnie leczone są tu głównie choroby naczyń krwionośnych i serca, choroby zapalne i zwyrodnieniowe układu kostno-mięśniowego, skutki urazów oraz choroby układu oddechowego.

Ustroń dysponuje 7 tysiącami łóżek, z czego 2 tysiące to miejsca sanatoryjne. W lecie, jak wynika z badań Urzędu Miasta w Ustroniu, prawie 75 proc. gości uzdrowiska to turyści ze Śląska.

Jak informuje Aleksandra Fudala z Przedsiębiorstwa Uzdrowiskowego Ustroń SA., w samych piramidach i sanatorium "Równica" leczy się co roku 25 tysięcy kuracjuszy.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto