Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W żywieckim parku Habsburgów otwarto Park Miniatur [ZDJĘCIA]

ŁUG
W żywieckim parku Habsburgów można już zwiedzać Park Miniatur, nową atrakcję turystyczną miasta oraz całej Żywiecczyzny.

Przy żywieckim Nowym Zamku, za specjalnym ogrodzeniem, na powierzchni około 20 arów ustawiono 22 miniaturowe budowle związane z rodami, które rządziły niegdyś Żywiecczyzną.

Z kolei w odrestaurowanych zamkowych wnętrzach pojawiły się makiety najciekawszych obiektów historycznych z czasów Komorowskich, Wielkopolskich oraz Habsburgów. Zabytki te znajdują się na Żywiecczyźnie, Śląsku Cieszyńskim, jak też w Beskidzie Małym, między innymi w Suchej Beskidzkiej.

Przy wejściu do Parku Miniatur stanęły dodatkowo cztery wyjątkowe odlewy z mosiądzu, odzwierciedlające postacie z dawnych rodów. Są to mieszczanie i górale z Żywiecczyzny. Postacie również trzymają na rękach miniaturowe budowle.

Dwie z figur prezentują Książęcy Browar Habsburgów wybudowany w Żywcu w 1856 roku oraz budynek odlewni żeliwa w Węgierskiej Górce, którą wzniósł hrabia Wielopolski, a później przeszła w ręce rodziny Habsburgów.

Trzecia miniatura przedstawia pozostałości zamku zbudowanego w Lanckoronie w Małopolsce. Ostatnim obiektem będzie natomiast dwór w Bielsku-Białej wybudowany przez Habsburgów w 1820 roku.

Wśród 22 miniaturowych budowli przedstawiających najciekawsze obiekty historyczne z czasów Komorowskich, Wielkopolskich i Habsburgów znajdują się między innymi budynki Starego i Nowego Zamku oraz Parku Habsburgów w Żywcu. Pokazane zostaną zmiany, jakie zachodziły w tych budowlach na przestrzeni kilku wieków. Oprócz tego zobaczyć można będzie w miniaturze renesansowy zamek w Suchej Beskidzkiej, cieszyńską Górę Zamkową, a także Zespół Pałacowo-Parkowy w Rajczy, też należący niegdyś do rodu Habsburgów.

Inwestycja pochłonęła blisko 3 miliony złotych, z czego większą część kosztów pokryła Unia Europejska. Resztę dopłaciło Starostwo Powiatowe w Żywcu, które było inicjatorem, a także realizatorem przedsięwzięcia.

Zwiedzanie żywieckiego Parku Miniatur ma być płatne. Na razie nie wiadomo ile dokładnie będzie kosztować, ale wstępnie mówi się, że za bilet wstępu trzeba będzie zapłacić 3 złote od osoby.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zywiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto