Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zapal świeczkę za tych, których zabrał los

Łukasz Gardas
Na żywieckim cmentarzu parafialnym przy ulicy Stolarskiej od kilku dni spotkać można wiele osób sprzątających groby swoich bliskich
Na żywieckim cmentarzu parafialnym przy ulicy Stolarskiej od kilku dni spotkać można wiele osób sprzątających groby swoich bliskich Łukasz Gardas
1 i 2 listopada odwiedzamy cmentarze, przynosimy kwiaty, zapalamy znicze na grobach bliskich. To także czas pamięci narodowej. Znicze płoną na grobach powstańczych, na bezimiennych mogiłach żołnierskich i przy tablicach pamiątkowych. Oddajemy też hołd ludziom szczególnie zasłużonych dla Polski i jej kultury

Cmentarz jest przestrzenią szczególną, miejscem sakralizacji śmierci. Miejscem zadumy, ale i miejscem niezwykłych zabytków.

Przygotowania do Wszystkich Świętych trwają na Żywiecczyźnie już od tygodnia. Ludzi spotkać można nie tylko na cmentarzach, ale również w sklepach i na targowiskach, gdzie kupują znicze, wieńce i wiązanki na groby. Same nekropolie są porządkowane.

- Trzeba wymyć dokładnie cały nagrobek, a także odnowić napisy. Najlepiej nie robić tego jednak na ostatnią chwilę - radzą Danuta i Zdzisław Waszczukowie z Żywca, którzy zajmowali się we wtorek grobem rodziców pani Danuty, mieszczącym się na żywieckim cmentarzu parafialnym przy ulicy Stolarskiej. Ich zdaniem, gdy groby innych bliskich znajdują się gdzieś daleko, też warto pojechać tam nawet kilka dni wcześniej.

- My byliśmy na cmentarzu we Wrocławiu już tydzień temu. O miejscowe groby swoich przodków dbamy natomiast nie tylko w tym okresie, ale też przez cały rok - dodaje pani Danuta.

Duchowni podkreślają, że dzień Wszystkich Świętych jest bardzo ważny dla większości katolików.

- Przede wszystkim najważniejsza jest pamięć o tych, którzy już odeszli. Chodzi też o okazanie wdzięczności nieżyjącym już ludziom za to, co dla nas robili, gdy jeszcze byli pośród nas - mówi ks. infułat Władysław Fidelus, proboszcz żywieckiej parafii konka-tedralnej Narodzenia Najświętszej Marii Panny.

Zapalanie lampki na grobie jest symbolem pamięci o zmarłych.

- Najbardziej możemy im jednak pomóc modląc się za nich - dodaje ks. Fidelus.

Gdy wiele osób schyla się nad grobami swoich bliskich, nad bezpieczeństwem osób odwiedzających bliskich na cmentarzach, a także na trasach dojazdowych do tych miejsc przez najbliższe trzy dni czuwać będą wzmocnione służby policyjne, wpierane przez pograniczników, a w Żywcu także strażników miejskich.

- Głównym zadaniem policjantów będzie udzielanie pomocy kierowcom w dotarciu do nekropolii i dbanie o bezpieczeństwo oraz płynność ruchu na drogach całego powiatu - zapewnia Wiesław Zoń, naczelnik żywieckiej drogówki.

Na kilku cmentarzach Żywiecczyzny spoczywają też ludzie zasłużeni dla Polski. Na ich grobach zjawi się z pewnością szczególnie dużo osób. Warto wspomnieć choćby o starszym kapralu Szymonie Słowiku z Żabnicy, który w wieku 33 lat zginął w lutym ubiegłego roku podczas misji w Afganistanie.

Na cmentarzu w Gilowicach leży z kolei Stanisław Pyjas, działacz opozycyjny okresu PRL, student filologii polskiej i filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jego śmierć w tajemniczych okolicznościach kilka dni przed Juwenaliami, a dokładnie 7 maja 1977 roku wstrząsnęła środowiskiem akademickim Krakowa oraz całej Polski.

Na cmentarzu w Rajczy znajduje się natomiast kilkadziesiąt grobów nieznanych żołnierzy polskich, którzy walczyli podczas pierwszej wojny światowej, a zmarłych w miejscowym szpitalu. Jest tutaj również grób porucznika Kazimierza Szymańskiego, który zginął tragicznie w 1946 roku w Korbielowie. W Rycerce Górnej Kolonii mieści się jeszcze pomnik kpt. Zbigniewa Plewy.

Na cmentarzu w Lipowej znajduje się zbiorowa wojenna mogiła czterech nieznanych bohaterów bestialsko zamordowanych w grudniu 1944 roku.

Jednym z najstarszych cmentarzy w stolicy Pod-beskidzia jest cmentarz rzymsko-katolicki w Białej. W 1796 roku Biała stała się ośrodkiem władzy oraz bazą Konfederacji Barskiej. Toczące się wokół walki spowodowały, że ko-nieczne było miejsce pochówku konfederatów. Wybrano teren położony około 300 metrów od kościoła w Białej. Do 1772 roku pochowano tam kilkudziesięciu konfederatów. Pierwszym odnotowanym w Księdze Zmarłych parafii lipnickiej był Jan Engelman w 1771 roku, pierwszym konfederatem pochowanym na cmentarzu był mały syn Jana Weimansa. Od 1790 roku cmentarz wykorzystywany był dla pochówku katolików w Białej. Tę datę uznaje się też za początek nekropolii. Otoczony został kamienno- ceglanym murem ufundowanym przez bialskich mieszczan, Dorotę i Walentego Szymeczków.

W okresie II wojny światowej zarząd cmentarza przekazany został władzom miasta. W 1942 roku zabroniono grzebania tu Polaków. Po zakończeniu II wojny światowej parafia Opatrzności Bożej odzyskała cmentarz. W 1952 roku uruchomiono jego trzeci sektor.

Dziś na cmentarzu znajduje się ponad 5 tysięcy grobów. Mimo braku wolnego terenu, nekropolia nadal jest czynna. Prowadzi to do likwidowania starych bezimiennych nagrobków, które od wielu lat pozbawione są opieki. Cmentarz w Białej zaliczyć można jednak do zadbanych. Znajdują się tu dwa duże piaskowcowe krzyże erekcyjne. Pierwszy pośrodku alei głównej w najstarszej części cmentarza pochodzi z drugiej połowy XIX wieku. Drugi w najmłodszej części nekropoli i pochodzi z połowy wieku XX. Wyróżniającym elementem cmentarza jest bogactwo zieleni.

Cmentarz w Białej nie należy do tych, na których znaleźć można wystawne nagrobki czy pokazowe pomniki. Część spoczywających na nim ludzi to robotnicy przemysłowi i rzemieślnicy. Nawet nagrobki bardziej zamożnych obywateli zaskakują swą stosunkową skromnością.

W Bielsku-Białej są też dwa cmentarze wojskowe. Na cmentarzu na oś. Wojska Polskiego są mogiły żołnierzy poległych w czasie I i II wojny światowej. Przy ul. Wyzwolenia znajduje się jeden z największych cmentarzy wojskowych w Polsce. Pochowanych na nim jest około 11 tysięcy żołnierzy Armii Czerwonej. Cmentarz powstał w 1945 roku, gdy armia marszałka Greczki wyzwoliła miasto.


Zmiany organizacji ruchu przy cmentarzach

Najwięcej zmian w organizacji ruchu wprowadzonych zostanie w Żywcu.

Od soboty aż do niedzieli w rejonie cmentarza przy ulicy Komonieckiego wprowadzony zostanie ruch jednokierunkowy na ulicy Komonieckiego, na odcinku od skrzyżowania z ulicą Powstańców Śląskich do skrzyżowania z ulicą Kasztanową. Jeden kierunek jazdy obowiązuje od dołu do góry w godz. od 8.00 w sobotę do 20.00 w niedzielę. Nie wolno zatrzymywać się na całym wymienionym odcinku ulicy Komonieckiego oraz na ulicy Wichrowej i Jodłowej. Zakaz zatrzymywania się obowiązywał będzie też w Dzień Zaduszny, czyli w poniedziałek wzdłuż ulicy Komonieckiego do godz. 20.00. Na skrzyżowaniach ulic: Wierzbowej, Jodłowej i Kasztanowej z ulicą Komonieckiego będzie obowiązywał zakaz wjazdu. Ruch pojazdów, w tym autobusów MZK od strony dzielnicy Moszczanica w kierunku miasta, może odbywać się wyłącznie ulicą Jodłową i dalej Beskidzką. Dodatkowo zostanie utworzony przystanek MZK przy głównej bramie cmentarza. Dzisiaj ruch pojazdów odbywa się jeszcze normalnie.

Patrole policji i straży miejskiej dbają jednak o to, aby kierowcy nie zatrzymywali się po obu stronach wyznaczonych odcinków ulicy Komonieckiego oraz przy ulicy Jodłowej i Wichrowej. Obowiązuje to dzisiaj od godz. 8.00. Osoby zmierzające na ten cmentarz mogą bezpłatnie zaparkować samochody na parkingu przy sklepie Lidl i na placu usytuowanym powyżej. Udostępniony został również nowo wybudowany parking przy ulicy Wiśniowej (poniżej boiska). Można również korzystać z prywatnego parkingu położonego przy ulicy Komonieckiego zlokalizowanego naprzeciwko cmentarza. Wjazd odbywa się od strony głównej bramy cmentarza. Płatny parking został utworzony również na boisku sportowym przy ulicy Jodłowej. Prowadzi go żywiecki Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Dla osób przybywających od strony Bielska-Białej zaleca się pozostawienie pojazdów na bezpłatnym parkingu przy ulicy Zielonej (teren dawnej fabryki Ponar). Wjazd na teren parkingu znajduje się od strony ulicy Żeromskiego oraz ulicy Jagiellońskiej. Na cele parkingowe udostępniono także boiska szkolne na terenie I Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika (wjazd od strony ulicy Krasińskiego) oraz na terenie Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych (wjazd od strony ulicy Komisji Edukacji Narodowej). Handel odbywa się wyłącznie na terenie ogródka jordanowskiego na Osiedlu Młodych. Jego organizacją zajmuje się także MOSiR. Zabroniony jest natomiast handel wzdłuż chodników na ulicy Komonieckiego, na terenie stacji benzynowej BP oraz sklepu Lidl. Nad przestrzeganiem tego zakazu będą czuwali policjanci i miejscy strażnicy

Przy cmentarzu komunalnym w Leśnej od dzisiaj do niedzieli obowiązuje ruch jednostronny w kierunku dojazdu do cmentarza. Wracać trzeba przez Sienną.

Mniej problemów z zaparkowaniem będą miały osoby odwiedzające cmentarz w Lalikach. Po sporach pomiędzy sołtysem miejcowości, a wójtem gminy Milówka, temu pierwszemu udało się doprowadzić do wybudowania kilku-dziesięciu parkingów. ŁUG

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zapal świeczkę za tych, których zabrał los - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na zywiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto