Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Źle się przychodzi do obiektu, w którym nie można pracować poprawnie - mówi Piotr Kucia

Jacek Drost
Mł. insp. Piotr Kucia.
Mł. insp. Piotr Kucia. FOT. JACEK DROST
Warunki lokalowe przekładają się na prace policjantów - mówi mł. insp. Piotr Kucia, zastępca śląskiego komendanta wojewódzkiego policji w rozmowie z Jackiem Drostem

Słyszałem, że komenda w Bielsku-Białej będzie najnowocześniejszą w Polsce. To prawda?
Prawda jest taka, że to największa budowana komenda w policji i będzie spełniała wszystkie standardy, jakie zostały wprowadzone w ubiegłym roku przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Na pewno bryłą i funkcjonalnością będzie pięknie komponowała się z okolicą , a ludzie będą przyjmowani w godziwych warunkach.

Długo trwały przygotowania do tej inwestycji?
Pierwszy raz o tym zadaniu rozmawialiśmy dwa lata temu na Święcie Policji w Bielsku-Białej. Patrząc na terminy wynikające z prawa budowlanego i prawa o zamówieniach publicznych, a także na to, że przeprowadziliśmy dwa oddzielne postępowania - na opracowanie dokumentacji projektowej i drugie na budowę tego obiektu, to tempo było błyskawiczne.

Teren pod budowę komendy dała gmina Bielsko-Biała.
Z prezydentem miasta Jackiem Krywultem podpisaliśmy porozumienie, w którym miasto przekazało nam atrakcyjną działkę nie tylko pod względem wielkości, ale także usytuowania. My w zamian za to - po przeniesieniu się do nowego obiektu - oddamy miastu budynek przy ulicy Rychlińskiego.

W Jasienicy został otwarty komisariat, w Skoczowie policjanci doczekali się nowej komendy, rozpoczęła się budowa komisariatu w Czechowicach-Dziedzicach . Sporo tych inwestycji...
Może to nie zabrzmi zbyt skromnie, ale staramy się zmienić wizerunek naszych obiektów, by polepszyć pracę policjantów i w doskonałych warunkach przyjmować obywateli. Obecnie prowadzimy 40 różnych inwestycji. Nie ma powiatu czy miasta, gdzie czegoś byśmy nie robili. W przypadku garnizonu bielskiego jesteśmy już po rozmowach z samorządem w Porąbce i przejmujemy budynek komisariatu w Kobierni-cach, który w przyszłym roku zostanie przebudowany. Pozostanie kwestia komisariatu w Szczyrku, ale też nad tym pracujemy.

A w innych częściach regionu?
W Częstochowie m.in. trwa przebudowa komendy miejskiej policji, remontujemy tam dwa komisariaty, i siedzibę samodzielnego oddziału prewencji policji w Częstochowie. Planujemy przeniesienie m.in. komendy miejskiej policji w Katowicach do nowej siedziby i budowę nowej siedziby w Sosnowcu.

Czy warunki pracy faktycznie przekładają się na jakość pracy policjantów?
Źle się przychodzi do obiektu, w którym nie można pracować poprawnie. Lepiej się pracuje w pomieszczeniach nowych, schludnych, funkcjonalnych odpowiednio wyposażonych. Na ten temat w ogóle nie ma co dyskutować. Podam skrajny przypadek: policja została wyprowadzona z budynku, bo nadawał się do wyburzenia i przez siedem lat policjanci działali w bibliotece gminnej. Trudno w takich warunkach na odpowiednim poziomie wypełniać zadania.
Rozmawiał: Jacek Drost

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto