18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żywiec: Linoryt i góry, czyli Impresje graficzne w TMZŻ

ŁUG
Prace prezentowane na ekspozycji.
Prace prezentowane na ekspozycji. fot. ARC
Dzisiaj (29.07) o godz. 16.00 w Towarzystwie Miłośników Ziemi Żywieckiej (ulica Zamkowa) otwarta zostanie ciekawa wystawa zatytułowana „Impresje graficzne”.

Na ekspozycji będzie można zobaczyć prace wykonane techniką linorytu przez podopiecznych Żywieckiej Szkoły Tradycji, Miejskiego Centrum Kultury w Żywcu oraz klubu środowiskowego Papiernik.

– W budynku Towarzystwa Miłośników Ziemi Żywieckiej, w którym ŻST ma siedzibę, odbywają się prelekcje na temat dziejów grodu nad Sołą i Koszarawą. Dzieci uczą się również praktycznych umiejętności związanych ze sztuką ludową np. malarstwa na szkle, bibułkarstwa oraz trudnej techniki linorytu – tłumaczy Tomasz Terteka, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Żywcu .

W 2009 roku dzieci z ŻST uczestniczyły w projekcie pt." Rola kobiety w żywieckiej tradycji". Podczas zajęć prowadzonych przez Żywiecką Szkołę Tradycji uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych mogli nauczyć się np. unikatowego haftu na tiulu. Wtedy szkołach podstawowych zorganizowane zostały specjalne prelekcje na temat kobiet, które w historii miasta odegrały znaczącą rolę.

Dzieci poznały m.in. historię rodziny Habsburgów, w tym losy Honorowej Obywatelki Miasta Żywca - arcyksiężnej Marii Krystyny Habsburg.

Zorganizowany został także konkurs historyczny na temat kobiet w historii Żywca. Warto podkreślić, że projekt "Rola kobiety w żywieckiej tradycji". został nagrodzony i wyróżniony przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Linoryt to technika graficzna należąca do technik druku wypukłego, również odbitka uzyskana tą techniką. Linoryt podobny jest do drzeworytu wzdłużnego (langowego) z tą różnicą, że rysunek zamiast w drewnie żłobi się w linoleum. Do opracowania matrycy używa się dłut, noży i innych narzędzi umożliwiających cięcie materiału.

Odbitki wykonuje się na prasie ręcznej lub za pomocą kostki introligatorskiej. Na wystawie w siedzibie Towarzystwa Miłośników Ziemi Żywieckiej będzie można zobaczyć prace tematycznie związane z folklorem, jak również liczne pejzaże.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zywiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto