Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żywiec miasto zmySŁÓW już po raz drugi

Jakub Marcjasz
W poniedziałek, 18 września, w Żywcu rozpoczyna się druga edycja festiwalu „Żywiec miasto zmySŁÓW”. Organizatorzy przygotowali wiele wydarzeń dla miłośników szeroko pojętej kultury. W tym roku festiwal potrwa przez cały tydzień. Od poniedziałku do niedzieli ponad 20 różnego typu wydarzeń: literatura, film, muzyka. Wszystko w jednym mieście, ale w różnych miejscach. Różni ludzie, różne poglądy, różne widzenia świata.

- Wydarzenia są tak sprofilowane, że nawet jak ktoś nie interesuje się literaturą, muzyką lub filmem to również znajdzie coś dla siebie. Myślę, że jest dużo ludzi, którzy po prostu interesują się światem, więc tematy spotkań albo biografie zaproszonych gości powinny być dobrym pretekstem do wybrania się na spotkania podczas tego festiwalu - mówi Szymon J. Wróbel, jeden z organizatorów festiwalu.

„Żywiec miasto zmySŁÓW” zainauguruje wykład prof.Tadeusza Sławka. Spotkanie z tym wybitnym filologiem, teoretykiem i historykiem literatury, poetą, prozaikiem, a także eseistą odbędzie się w auli LO im. Mikołaja Kopernika w Żywcu w poniedziałek o godz. 18.00. Poza tym spotkania odbędą się w Miejskim Centrum Kultury, Towarzystwie Miłośników Ziemi Żywieckiej, Kawiarni CzekoDeko, Muzeum Miejskim i sali koncertowej Szkoły Muzycznej w Żywcu.

Wśród gości, którzy odwiedzą Żywiec, znaleźli się m.in. Wit Szostak - dr filozofii, pisarz i muzyk; Michał Olszewski - dziennikarz, pisarz, publicysta i ekolog, który w 2015 roku otrzymał Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki „Najlepsze buty na świecie”; Krzysztof Dubiński - autor książki „Wojna Witkacego, czyli kumboł w galifetach” (w tym roku przypada 80. rocznica pobytu Witkacego w Żywcu), dr Zbigniew Bajka - historyk, socjolog, a także medioznawca; Dionisos Sturis - autor książki „Grecja. Gorzkie pomarańcze”, która znalazła się wśród 10 nominowanych do nagrody im. Ryszarda Kapuściń-skiego.

- Polecamy każde wydarzenie, bo każde ma w sobie coś wyjątkowego - mówi Szymon J. Wróbel. - Podobne festiwale stają się coraz popularniejsze w całej Polsce, ale na naszych terenach czegoś takiego nie było. Mam nadzieję, że każda nasza kolejna edycja będzie przyciągała coraz większą publikę i na lata wpisze się w program imprez na naszym terenie - dodaje młody reżyser, z którym także będzie okazja do spotkania.

Wydarzenie zakończy koncert Mery Spolsky, który odbędzie się w MCK-u. Bilety na to wydarzenie kosztują 10 zł, na pozostałe wstęp jest wolny.

W programie także Ostry Dyżur Literacki (18 września o g. 15.00 na Rynku; 21 września o g. 16.00 24 września o g. 11.00 przed Starym Zamkiem, a w razie deszczu na dziedzińcu).

- To akcja promująca czytelnictwo w happeningowej formie zabawy. W scenografii gabinetu lekarskiego eksperci od literatury w kitlach lekarskich będą na receptach zapisywać tytuły książek. W tej uzdrawiającej akcji goście i organizatorzy festiwalu zarekomendują najwartościowsze książki, indywidualnie dobrane do wieku i preferencji czytelnika - informują organizatorzy.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na zywiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto