Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żywiec: Teren przy dworcu kolejowym do poprawki. Powstanie mała galeria handlowa i park?

Jacek Drost
Dworzec kolejowy w Żywcu już nie straszy. Teraz czas na uporządkowanie terenu wokół niego.
Dworzec kolejowy w Żywcu już nie straszy. Teraz czas na uporządkowanie terenu wokół niego. FOT. Jacek Drost
Władze Żywca chcą w najbliższych latach uporządkować tereny wokół dworca kolejowego, by były bardziej atrakcyjne dla mieszkańców i turystów.

Bardzo mi na tych terenach zależy, żeby były one ładnie zagospodarowane. Już tam się robi ładnie, bo mamy odnowiony dworzec kolejowy, jest fajny dworzec autobusowy. Będę działał, żeby te tereny wspólnie z PKP jakoś zmodernizować - zapowiedział na wczorajszej konferencji prasowej Antoni Szlagor, burmistrz Żywca.

Koniec niechlubnych wizytówek miasta

Przypomnijmy: przez całe lata żywieckie dworce - kolejowy i autobusowy - były niechlubną wizytówką miasta. Budynek dworca kolejowego kłuł w oczy zniszczoną, brudną elewacją, starą stolarką okienną, a i w środku nie było najlepiej. Wiele do życzenia pozostawiał także pobliski dworzec autobusowy z wykoślawioną płytą postojową oraz nędznie wyglądającymi wiatami oraz kasami. W efekcie każdy, kto przyjeżdżał do Żywca pociągiem lub autobusem narażony był na wątpliwej jakości doznania estetyczne. Na szczęście to się zmienia. PKP wyremontowała dworzec kolejowy. Sprawa była głośna, bo najpierw została odnowiona elewacja od strony przyjeżdżających pociągów, a część obiektu od strony miasta jak straszyła wyglądem tak straszyła. Jednak po doniesieniach medialnych kolej znalazła pieniądze na dokończenie remontu. Na początku 2016 r. został oddany do użytku także nowy dworzec autobusowy - na działce o powierzchni blisko 7,5 tys. metrów kwadratowych powstał budynek o powierzchni blisko 2 tys. metrów kwadratowych przeznaczony na cele handlowo-usługowe wraz z dworcem autobusowym.

Teraz do pełni szczęścia brakuje rewitalizacji terenów wokół dworców.

Galeria handlowa i nie tylko

- Jak ja sobie wyobrażam ten teren? Chciałbym, żeby tam były ładne sklepiki, ładna droga, ładny parking - mówił wczoraj burmistrz Żywca, dodając, że okolica ma także potencjał by stać się terenem rekreacyjnym.

Na dowód przedstawiał wstępną zamysł, który zakłada m.in. „likwidację budynków niespełniających walorów estetycznych i architektonicznych, stworzenia nowego ciągu komunikacyjnego łączącego projektowany obiekt kulturalno-biurowy, Dworzec Główny oraz pętlę autobusową (...)”. Przewiduje on także utworzenie w pobliżu małej galerii handlowej, parku miejskiego oraz budynku, gdzie można by poznać historię Ziemi Żywieckiej i kupić pamiątki z nią związane.

Na razie jest to wstępny pomysł, który - jak zapowiedział burmistrz Szlagor - zostanie poddany konsultacjom z mieszkańcami. Póki co najważniejsze jest przekonanie PKP, że taka rewitalizacja jest w tym miejscu potrzebna i znalezienie na nią pieniędzy.

- Rozmowy z PKP nie są łatwe - stwierdził wczoraj burmistrz Szlagor, przypominając, że rozmawiał w tej sprawie z kolejnymi dyrektorami, ale ci ciągle się zmieniają, a decyzji jak nie było tak nie ma.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Rejestr pedofili i gwałcicieli z woj. śląskiego NAZWISKA I ZDJĘCIA

Horoskop 2018 dla wszystkich znaków zodiaku wróżki z Katowic

Dzielnice grozy w woj. śląskim. Strach się bać tych miejsc?

Korona Królów MEMY - telenowela TVP na celowniku internautów

[QUIZ] Czy rozpoznasz te dawne teleturnieje?


tyDZień - informacyjny program Dziennika Zachodniego [5 stycznia 2017]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zywiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto