18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żywiec: W naszym szpitalu panie rodzą na... gazie

ŁUG
Urszula Tarka z Leśnej przekonała się o skuteczności gazu rozweselającego, który jak twierdzi, przyniósł jej ulgę podczas porodu.
Urszula Tarka z Leśnej przekonała się o skuteczności gazu rozweselającego, który jak twierdzi, przyniósł jej ulgę podczas porodu. fot. Łukasz Gardas
Żywiecki szpital jest czwartym w województwie śląskim (po Tychach, Pszczynie, Mikołowie i Żorach), który wprowadził gaz rozweselający na porodówce.

– To alternatywa do znieczulenia przewodowego do kręgosłupa – tłumaczy Krystyna Plucińska, oddziałowa oddziału ginekologiczno-położniczego w szpitalu w Żywcu.

Urszula Tarka z Leśnej o gazie dowiedziała się od personelu placówki zaraz po przyjęciu na oddział.
– Chciałam spróbować jak to jest – mówi.

Teraz poleca nową metodę także innym paniom.
– Warto skorzystać, bo łagodzi to ból podczas porodu – podkreśla.

Pacjentki nic nie płacą za zastosowanie gazu. Szpital kosztuje to tylko około 1600 zł miesięcznie.

Gaz jest bardzo prosty w użyciu. Kobieta sama go sobie dozuje przez jednorazową maseczkę. Zaczyna działać przeciwbólowo po 4-5 wdechach. Maksymalne efekty osiąga się w ciągu 2-3 minut. Potem działanie ustępuje, więc w przypadku bólu potrzebny jest kolejny wdech.

Specjaliści uspokajają, że gaz jest absolutnie nieszkodliwy dla nowo narodzonego dziecka, a nawet wręcz przeciwnie. Korzystnie wpływa na jego poziom dotlenienia.

O gazie

Potocznie nazywany gazem rozweselającym, jednak nie jest niczym więcej jak tlenem, wzbogaconym o podtlenek azotu. Gaz jest już powszechnie stosowany w położnictwie w Wielkiej Brytanii, Irlandii i Skandynawii, teraz czas na Polskę i Pomorze. W najmniejszym stopniu nie wpływa źle na stan zdrowia przyszłej matki i dziecka, bo jak mówią specjaliści, gdyby tak było, nie zostałby dopuszczony do użytku.

Dzięki zastosowaniu gazu kobieta jest zrelaksowana, rozluźniona. Nie niweluje co prawda bólu całkowicie, ale znacznie ułatwia poród i zmniejsza odczuwanie bólu.

Specyfik znano już w XIX wieku, lecz do tej pory nie brano pod uwagę jego zastosowania na oddziałach porodowych. Używano go jedynie w stomatologii.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zywiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto