Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żywiecki Park Miniatur zaczął się sypać. Władze powiatu składają reklamację u wykonawcy! [ZDJĘCIA]

Łukasz Gardas
Nie minęło nawet pół roku od szumnego otwarcia Żywieckiego Parku Miniatur, mającego być jedną z największych atrakcji turystycznych powiatu, a już pojawiły się pierwsze defekty w prezentowanych obiektach historycznych.

- Rzeczywiście, zauważyliśmy kilka uszkodzeń - przyznaje Krzysztof Fiołek, rzecznik powiatu oraz asystent starosty żywieckiego.

Po pierwsze: rozmroziło słupki przy ogrodzeniu obiektu, więc zaczęły się sypać. Po drugie: odpada tynk przy podbudowach niektórych miniatur. Po trzecie: naruszone zostały również niektóre budowle - powyginały się m.in. dwa drewniane zadaszenia.

Marek Kuniec, członek Zarządu Powiatu Żywieckiego, nie ukrywa, że część miniaturowych obiektów została zrobiona niezgodnie ze sztuką budowlaną.

- Dlatego domagamy się od wykonawcy usunięcia wszelkich uszkodzeń w ramach napraw gwarancyjnych - zapewnia Ku-niec.

Część mieszkańców Żywiec-czyzny od początku krytykowała inwestycję, twierdząc, że Park Miniatur to bubel.

- Przede wszystkim dziwię się, że to wszystko nie jest pod jakimś zadaszeniem. Nie ma się zatem co dziwić, że miniatury się sypią - komentuje żywczanka, Danuta Wolny, która w weekend przypatrywała się powstałym zniszczeniom.

Jan Jafernik, wiceprzewodniczący Rady Powiatu w Żywcu, twierdzi, że powodem powstania szkód było zbyt szybkie oddanie inwestycji do użytku, ale - jak zaznacza - nie było innego wyjścia.

- Starostwo dostało na ten cel unijne pieniądze i trzeba było projekt zrealizować do grudnia. Była zima, więc tynki dobrze nie powysychały - przekonuje Jafernik.

Zapewnia, że firmy, które robiły park, już zabrały się do naprawiania usterek. - Poprawić trzeba jeszcze więcej rzeczy, choćby bramki, przez które bez większych problemów da się obecnie przejść po zamknięciu Parku Miniatur - uważa Jafernik.

Przypomnijmy, że Żywiecki Park Miniatur oddano do użytku w grudniu ub. roku. Miał być no-wą atrakcją turystyczną miasta i całego powiatu żywieckiego.

Na powierzchni około 20 arów ustawiono 22 miniaturowe budowle związane z rodami Komorow-skich, Wielkopolskich oraz Habsburgów, które rządziły kiedyś Żywiecczyzną. Inwestycja pochłonęła blisko 3 miliony złotych, ale większość kosztów pokryła Unia Europejska. Resztę dopłacił powiat.

Małe, ale cenne obiekty historyczne

Pomniejszone budowle w Parku Miniatur w Żywcu, to taki powrót do przeszłości.

Są one wiernym odwzorowaniem zabytkowych obiektów znajdujących się na Żywiec-czyźnie, Śląsku Cieszyńskim, a nawet w Beskidzie Małym (m.in. w Suchej Beskidzkiej). Przy wejściu stoją także cztery odlewy z mosiądzu.

Przedstawiają mieszczan i górali. Postacie trzymają na rękach miniaturowe budowle. Figury prezentują m.in. Książęcy Browar Habsburgów wybudowany w Żywcu w 1856 r. oraz budynek odlewni żeliwa w Węgierskiej Górce.

* TO MUSISZ ZOBACZYĆ:

MATURA 2012 - ZOBACZ CZEGO SIĘ SPODZIEWAĆ, SPRAWDŹ ARKUSZE i ODPOWIEDZI. PRZECZYTAJ O PRZECIEKACH
* WEŹ UDZIAŁ W PLEBISCYTACH:
NAJLEPSZY NAUCZYCIEL 2012
CHUDNIESZ - WYGRYWASZ ZDROWIE
NAJSYMPATYCZNIEJSZY ZWIERZAK ŚLĄSKIEGO ZOO

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zywiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto