Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trwają Żywiecki Gody 2024. Dziady, trzaskanie z bata i inne atrakcje w Milówce. Zobaczcie ZDJĘCIA

JAK
W Milówce odbył się dzień plenerowy Żywieckich Godów
W Milówce odbył się dzień plenerowy Żywieckich Godów Szymon Karpiński/ROK
Trwają Żywieckie Gody 2024. Za nami pierwszy dzień plenerowy. W sobotę 20 stycznia w Milówce na Żywiecczyźnie odbył się tradycyjny korowód żywieckich dziadów, a po nim konkurs trzaskania z bata. Oj, działo się! Zobaczcie ZDJĘCIA!

Zobacz zdjęcia -KLIKNIJ TUTAJ.

- Żywieckie Gody to jedne z najciekawszych noworocznych wydarzeń obrzędowych. To taki maraton odbywający się przez cały styczeń - powiedział podczas niedawnej konferencji prasowej Lesław Werpachowski, dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej, który jest głównym organizatorem Żywieckich Godów.

Dodał, że składają się one z czterech wydarzeń: kolędowania w izbie, które odbyło się 13 stycznia; dwóch wydarzeń plenerowych - w Milówce (20 stycznia) i Żywcu (27 stycznia) oraz finału w Bielsku-Białej, gdzie odbędzie się koncert laureatów (28 stycznia).

Żywieckie Gody - wiele lat kolędowania

- Na Żywiecczyźnie tradycja zespołów kolędniczych to nie 55 lat, ale sięga ona wiele, wiele lat wstecz. 55 lat temu nasz mieszkaniec, znany wszystkim Tadeusz Trębacz, zainicjował Żywieckie Gody. Przez te 55 lat cały czas się odbywają. Cały czas pokazujemy mieszkańcom Żywiecczyzny, Żywca, Śląska, Polski, także innym osobom, które przyjeżdżają ten niezwykły obrzęd i tych niezwykłych ludzi, którym chce się kolędować - przypomniał burmistrz Żywca Antoni Szlagor, zachęcając do udziału w jutrzejszych wydarzeniach, ale także w dniu plenerowym w Żywcu (27 stycznia), którego głównym atutem będzie barwny korowód.

Grażyna Kąkol, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Milówce, stwierdziła, że w tej miejscowości tak naprawdę bije serce Żywieckich Godów.

- Od wielu, wielu lat w Milówce odbywa się dzień plenerowy. To ważna część Żywieckich Godów, ponieważ jest to przegląd konkursowy. Grupy obrzędowe, dziady i noworoczne jukace prezentują się i są oceniane przez komisję. W tym roku zgłosiła się do nas rekordowa liczba grup, ponad 20 - powiedziała dyrektor Kąkol.

Dodała, że GOK w Milówce przygotował także wiele innych imprez towarzyszących.

Autentyczne kolędowanie i zaangażowanie ludzi

Znawca Żywieckich Godów, żywieckich dziadów i żywieckiej tradycji kolędowania Andrzej Maciejowski stwierdził, że najważniejsze jest w tej tradycji piękno i zaangażowanie ludzi, którzy biorą udział w kolędowaniu.

- To grupy autentyczne. Tutaj nie ma choreografii, nie ma scenografii. Oni od siebie, autentycznie kolędują. Pokazują prawdę. To, co rzeczywiście kiedyś było (...). Są częścią dorobku Żywiecczyzny - tłumaczył Andrzej Maciejowski, który także przez wiele lat kolędował z dziadami noworocznymi.

Kolędnik Stanisław Kubica z Kamesznicy przypomniał, że pierwsze wzmianki o kolędujących dziadach pojawiły się w XVI wieku, wraz z pojawieniem się na Żywiecczyźnie grup wołoskich. Na pytanie, jak to jest być dziadem noworocznym, odpowiedział, że on dziadem jest od dziecka, dziadami byli jego tata i dziadek. Zdradził, że przygotowania do kolędowania trwają cały rok, ale od października są bardzo intensywne.

- To szycie i naprawianie strojów - opowiadał Stanisław Kubica. Dodawał, że trwały wówczas także treningi koni noworocznych (jedna z postaci wchodzących w skład grupy kolędniczej - red.) czy doskonalenie umiejętności strzelania z bata. - Kolędowanie trzeba mieć we krwi, bo jak ktoś tego nie czuje, nie potrafi tego robić, to będzie mu ciężko - stwierdził pan Stanisław.

W Milówce odbył się dzień plenerowy Żywieckich Godów

Trwają Żywiecki Gody 2024. Dziady, trzaskanie z bata i inne ...

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zywiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto