Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W sobotę w Brzesku XV Międzynarodowa Konferencja Naukowa - Dziedzictwo kulturowe Drogi św. Jakuba

Paweł Michalczyk
Paweł Michalczyk
Regionalne Centrum Kulturalno-Biblioteczne im. Jana Pawła II w Brzesku,
Regionalne Centrum Kulturalno-Biblioteczne im. Jana Pawła II w Brzesku, Paweł Michalczyk
W sobotę 21.10.2023 w Brzesku odbędzie się XV Międzynarodowa Konferencja Naukowa "Dziedzictwo kulturowe Drogi św. Jakuba". Obrady będą miały miejsce w Regionalnym Centrum Kulturalno-Bibliotecznym. W trakcie trzech sesji referatowych wystąpi kilkunastu prelegentów. Na zakończenie odbędzie się koncert.

Postępy prac na budowie południowej obwodnicy Szczurowej

od 16 lat

Droga św. Jakuba to istniejący od ponad tysiąca lat szlak pielgrzymkowy do katedry w Santiago de Compostela w Hiszpanii. Obok szlaków do Rzymu i Jerozolimy jest jednym z najważniejszych chrześcijańskich szlaków pielgrzymkowych.

Według legendy ciało św. Jakuba przewieziono łodzią do północnej Hiszpanii, a następnie pochowano w miejscu, w którym dziś znajduje się miasto Santiago de Compostela. Do celu można dotrzeć jednym z wielu szlaków. Droga oznaczona jest symbolem muszli św. Jakuba oraz żółtymi strzałkami.

Od 15 lat w Polsce organizowana jest konferencja naukowa poświęcona dziedzictwu kulturowemu Drogi św. Jakuba. Dotychczas była organizowana przy ośrodkach uniwersyteckich, tym razem po raz pierwszy odbędzie się ona w Brzesku przy sanktuarium św. Jakuba. Wydarzenie jest otwarte dla wszystkich chętnych, a udział w nim jest bezpłatny.

- W starożytności Drogi Jakubowe tworzyły Europę, można powiedzieć, że stanowiły prawdziwą Unię Europejską. Ludzie przenosili kulturę, język, przy tych drogach powstawały pierwsze szpitale. Pielgrzymowanie miało charakter nie tylko religijny, ale i kulturotwórczy. Później o tym zapomniano. Dopiero Jan Paweł II przypomniał Europie o sieci tych Dróg Jakubowych, które kończyły się na grobie św. Jakuba Apostoła - mówi ks. Józef Drabik, proboszcz parafii św. Jakuba w Brzesku.

Jego zdaniem na szlak do grobu św. Jakuba wyruszają dziś nie tylko katolicy, ale również osoby niewierzące. - Czasem ktoś idzie na tę drogę uporządkować swoje życie, odnaleźć siebie. Często cel wyjścia jest kulturowy czy turystyczny, a u końca pielgrzymki staje się religijny. Po dotarciu do celu dochodzi do wielu nawróceń - dodaje duszpasterz.

XV Międzynarodowa Konferencja Naukowa w Brzesku - Dziedzictwo kulturowe Drogi św. Jakuba - program:

Sobota, 21.10.2023

  1. 8:00 – Msza Święta inaugurująca w Sanktuarium św. Jakuba

  2. 9:00 - 9:30 – rejestracja uczestników konferencji

  3. 9:30 - 10:00 – otwarcie konferencji i przemówienia zaproszonych gości

  4. 10:00 - 11:30 – I sesja referatowa (prowadzący: dr Franciszek Mróz):

    • Klaus Herbers (Uniwersytet w Erlangen, Niemcy): Liber S. Jacobi – Kodeks Kaliksta: kluczowy dokument dla kultu św. Jakuba i pielgrzymek;
    • Vedran Prazen, Ivo Milat (Confraternity of St. James, Chorwacja): Dziedzictwo Camino de Santiago w Chorwacji;
    • Oresta Bordun (Uniwersytet im. Iwana Franki we Lwowie, Ukraina): Dziedzictwo kulturowe Lwowskiej Drogi św. Jakuba;
    • Alfred Krogmann (Uniwersytet Konstantyna Filozofa w Nitrze, Słowacja), dr Franciszek Mróz (Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie): Dziedzictwo kulturowe wybranych odcinków Drogi św. Jakuba w krajach Europy Środkowej-Wschodniej.
  5. Przerwa kawowa (11:30 - 12:00)

  6. 12:00 - 13:30 – II sesja referatowa (prowadzący: ks. Marcin Gazda):

    • prof. Piotr Roszak (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Nawarry w Pampelunie): Co liczy się na camino? Średniowieczna polemika kaznodziejów wokół celu pielgrzymowania;
    • prof. Paweł Mąkosa (Katolicki Uniwersytet Lubelski): Camino od duchowości do religii?
    • prof. Janusz Królikowski (Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie): "Stara Europo: Odnajdź siebie samą! Bądź sobą!" Aktualność aktu europejskiego papieża św. Jana Pawła II;
    • dr Waldemar Hass (Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Głogowie, Bractwo św. Jakuba Apostoła w Jakubowie): Upowszechnianie kultu relikwii św. Jakuba Apostoła, a rozwój Dróg św. Jakuba w Polsce – wybrane przykłady, praktyki, znaczenie;
    • dr Dariusz Doburzyński (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu): Korzenie i skutki mentalnego utożsamiania pielgrzymki i procesji w optyce ludzi Kościoła.
  7. Przerwa obiadowa (13:30 - 14:30)

  8. 14:30 - 15:45 – III sesja referatowa (prowadzący: ks. prof. Piotr Roszak):

    • dr Łukasz Mróz (Muzeum w Przeworsku Zespół Pałacowo-Parkowy): Turystyka religijna i turystyka kwalifikowana na Drodze św. Jakuba w Polsce - wybrane inicjatywy;
    • mgr Marta Małkus (Muzeum Okręgowe w Lesznie), Magdalena Dokurno (Stowarzyszenie Czas A.R.T.): 21 km drogi zrozumienia. Poznawanie tożsamości ziemi wschowskiej na Drodze św. Jakuba;
    • dr Łukasz Skarżyński (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu): Gościnność jako dziedzictwo Camino de Santiago. Acogida cristiana i jej znaczenie;
    • dr Berenika Seryczyńska (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu): Camino de Santiago – czy tylko „dziedzictwo kulturowe”?
    • mgr Marcin Gazda (Katolicki Uniwersytet Lubelski): W poszukiwaniu transcendencji i osobistego rozwoju: motywacje, doświadczenia i efekty Camino.
  9. 15:45 - 16:15 – generalna dyskusja, podsumowanie obrad i zakończenie konferencji

  10. 17:00 – koncert w Sanktuarium św. Jakuba: Chór Uniwersyteckiej Kolegiaty św. Anny w Krakowie – Schola Cantorum Cracoviensis, “Ultreia. Koncert pieśni szlaku św. Jakuba”

  11. 18:00 – uroczysta kolacja dla zaproszonych gości

W trakcie konferencji odbędzie się promocja książki ks. dr. Dariusza Doburzyńskiego pt. „Piechotą ku zbawieniu, czyli dlaczego chrześcijanie powinni pielgrzymować” przedstawiającej w przystępnej formie teologię chrześcijańskiego pielgrzymowania. Zaprezentowana zostanie także sesja posterowa pod tytułem „Camino de Santiago - najpiękniejsza droga świata w Hiszpanii, w Polsce i w województwie małopolskim”.

Masz informacje? Nasza Redakcja czeka na #SYGNAŁ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bochnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto