Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Walka ze smogiem. Piece, filtry, klaster

Jakub Marcjasz
UM Żywiec
Dopłaty do pieców, filtrów kominowych, a także Klaster Energii - to wszystko ma pomóc w walce ze smogiem w naszym mieście.

Do 24 marca w Żywcu przyjmowane są wnioski o przyznanie dofinansowania przy zakupie i instalacji nowego kotła centralnego ogrzewania. To jedno z działań, które ma na celu ochronę powietrza atmosferycznego przed tzw. niską emisją, czyli emitowaniem gazów i pyłów ze starych, nieekologicznych i nieekonomicznych pieców węglowych centralnego ogrzewania.

- W tym roku nie będzie decydowała kolejność zgłoszeń. Ważne, by zmieścić się w terminie składania wniosków. Nowością jest też dofinansowanie do pieców na pellet - mówi Antoni Szlagor. Przy okazji burmistrz Żywca stwierdził, że przy wszystkich działaniach walki ze smogiem, jakie obecnie prowadzone są w naszym kraju, najszybsze efekty przynieść może montaż filtrów kominowych.

- Chcemy zainteresować tym tematem firmy i mieszkańców - powiedział Antoni Szlagor, który zwraca uwagę, że montaż filtra jest kilkukrotnie tańszy od wymiany pieca. A przy dofinansowaniu wkład właściciela posesji wyniósłby 300 złotych. Już kilka miesięcy temu pomiędzy Związkiem Międzygminnym został podpisany list Intencyjny z Grupą CZH S.A w sprawie pilotażowego programu montażu elektrofiltrów kominowych na terenie Żywiecczyzny.

W naszym powiecie koalicja walcząca ze smogiem powiększa się z każdym miesiącem.

Niedawno zainaugurował działalność Klaster Energii „Żywiecka Energia Przyszłości”. Umowę cywilno-prawną podpisało ponad 20 podmiotów, w tym Związek Międzygminny ds. Ekologii w Żywcu, który pełni rolę Lidera Klastra, Starostwo Powiatowe, samorządy gminne, przedstawiciele środowiska naukowego, lokalni przedsiębiorcy oraz firmy z branży energetycznej i IT (jeszcze w tym miesiącu ma dołączyć kilkanaście nowych podmiotów).

W ramach klastra powstać ma m.in. wspólna platforma zakupowa, której zadaniem będzie sprzedaż dobrej jakości paliw stałych, a w przyszłości realizowane inwestycje związane z odnawialnymi źródłami energii. Głównym celem jest „niezależność energetyczna Żywiecczyzny, ograniczająca niską emisję do poziomu bezpiecznego dla zdrowia mieszkańców, prowadząc zrównoważoną gospodarkę w zakresie środowiska naturalnego”. Ma to się stać do 2030 roku.

- Przyjęliśmy bardzo ambitny cel, ale jest to cel realny - uważa Janusz Michałek, przewodniczący Komitetu Zarządzającego Klastra, który zwraca uwagę, że unikalna w skali kraju strategia została przyjęta już na początku 2015 roku. - Inicjatywa nasza powstała nie dlatego, że pojawiła się możliwość pozyskania dofinansowania. Jest tworzona i rozwija się w oparciu o doświadczenia samorządów w zakresie wspólnego rozwiązywania problemów, wykorzystania już istniejących prawnych uregulowań oraz „mobilnym” reagowaniu na szybko zmieniające się otoczenie prawne i gwałtowny rozwój nowych technologii i trendów w energetyce - mówi Janusz Michałek, który przypomina, że współdziałając w strukturach Związku Międzygminnego ds. Ekologii w Żywcu udało zrealizować się projekt „Oczyszczanie ścieków na Żywiecczyźnie” o wartości ponad 200 mln euro.

I chociaż cel, jaki został postawiony w ramach klastra, będzie realizowany w ramach projektów o niższej wartości inwestycji, to wymaga zaangażowania wielu interesariuszy. - Na Żywiecczyźnie wypracowano sformalizowany model współpracy, który nie ma swojego odpowiednika w kraju - podkreśla przewodniczący Komitetu Zarządzającego Klastra. - Jego sukces zależy przede wszystkim od pomysłów, determinacji i umiejętności współpracy na poziomie lokalnym - podkreśla.

Nowe inicjatywy proekologiczne powstają także w innych częściach naszego województwa. Na przykład w Świętochłowicach powstało Centrum Badawczo Rozwojowe INVESTEKO S.A. W Centrum powstała pierwsza w Polsce kompletna instalacja do produkcji gazu kwalifikowanego ze zmieszanych odpadów komunalnych i osadów ściekowych. Gaz posłuży do produkcji energii elektrycznej i cieplnej. Komisja Europejska oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dostrzegły unikalny, prośrodowiskowy potencjał nowej, w stu procentach polskiej technologii i zgodnie zatwierdziły finansowanie, które umożliwiło realizację tego przedsięwzięcia.

Więcej informacji o projekcie można znaleźć na stronie www.lifecogeneration.pl oraz na www.facebook.com/lifecogenerationpl.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zywiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto