Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

10 podchwytliwych pytań na rozmowie rekrutacyjnej. Nie odpowiadaj na nie pochopnie

OPRAC.: AB
Jak odpowiadać na pytania rekrutera, które wydają się trudne? Co zrobić, żeby nie zrazić do siebie przyszłego pracodawcy? 

 Podpowiadamy, jakie pułapki czyhają na kandydatów do pracy na rozmowie rekrutacyjnej.
Jak odpowiadać na pytania rekrutera, które wydają się trudne? Co zrobić, żeby nie zrazić do siebie przyszłego pracodawcy? Podpowiadamy, jakie pułapki czyhają na kandydatów do pracy na rozmowie rekrutacyjnej. Alex Green/ Pexels.com
Obawiasz się kłopotliwych pytań na rozmowie o pracę? Zdarzyło ci się usłyszeć pytanie, na które trudno ci było udzielić odpowiedzi? Podpowiadamy, na czym się skupić podczas spotkania rekrutacyjnego. Zobacz, jak odpowiedzieć na pytania, które są najbardziej podchwytliwe!

Bez względu na to, jaką pracę staramy się zdobyć, pewne pytania powtarzają się w różnych procesach rekrutacyjnych. Niektóre mogą wydawać się dziwne lub podchwytliwe, wszystkie jednak mają pomóc rekruterowi dobrać właściwą osobę na właściwe stanowisko. Mimo stresu związanego z procesem rekrutacyjnym, warto zapanować nad emocjami i udzielać przemyślanych odpowiedzi. Kandydat, który pozwoli sobie na zbyt dużą swobodę, może zrazić do siebie rozmówcę. Jeżeli skupimy się na cechach nieprzydatnych w danej roli, także zmniejszamy swoje szanse na przekonanie do siebie rekrutera.

Większość rekruterów rozpoczyna rozmowę od ogólnych informacji o firmie i specyfice stanowisk. Na początku spotkania padają proste pytania. Po krótkim small talk rozmówca prawdopodobnie przejdzie do sprawdzania historii zatrudnienia, predyspozycji i umiejętności kandydata. Wiele pytań ma na celu ustalenie, czy dana osoba pasuje na dane stanowisko. Powinniśmy odpowiadać na nie szczerze, ale tak, aby podkreślić posiadanie umiejętności wspomnianych w opisie stanowiska.

Odpowiadając na pytania podczas rozmowy rekrutacyjnej, powinniśmy pamiętać o tym, że każde z nich wpływa na wyobrażenie rekrutera na nasz temat. Nawet, jeżeli przejdziemy na "ty", a rozmowa będzie miała luźny charakter, powinniśmy dbać o swój profesjonalny wizerunek i unikać wypowiedzi, które mogą sprawić wrażenie, że nie jesteśmy osobą godną zaufania. Możemy oczywiście pozwolić sobie na dygresje, jeżeli atmosfera temu sprzyja, ale powinniśmy zadbać o warstwę merytoryczną swojej wypowiedzi.

Nie warto również brać do siebie pytań trudnych i wymagających przemyślanej odpowiedzi. Jeżeli potrzebujemy chwili na zastanowienie, możemy poinformować o tym rektutera i dać sobie czas na zebranie myśli. Taka prośba zdecydowanie zrobi lepsze wrażenie niż przeciągająca się, niezręczna cisza lub odpowiedź "nie wiem". Przede wszystkim jednak nie należy się poddawać nawet w momentach słabości. Rekruterzy z rozmysłem zadają trudne pytania, aby sprawdzić, jak kandydat radzi sobie w wywołujących żywe emocje sytuacjach.

od 12 lat
Wideo

echodnia Ksiądz Łukasz Zygmunt o Triduum Paschalnym

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 10 podchwytliwych pytań na rozmowie rekrutacyjnej. Nie odpowiadaj na nie pochopnie - Strefa Biznesu

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto