Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

10 wskazówek, jak przygotować się do pracy za granicą. Zadbaj o te rzeczy przed wyjazdem

OPRAC.: AB
Jak przygotować się do pracy za granicą? Co lepiej sprawdzić przed wyjazdem niż na miejscu?

 Oto 10 rzeczy, o które warto się zatroszczyć przed podjęciem zatrudnienia w innym kraju.
Jak przygotować się do pracy za granicą? Co lepiej sprawdzić przed wyjazdem niż na miejscu? Oto 10 rzeczy, o które warto się zatroszczyć przed podjęciem zatrudnienia w innym kraju. Atoms/ Unsplash.com
Praca za granicą w trakcie pandemii? Czemu nie? Agencje zatrudnienia wskazują, że w dobie epidemii koronawirusa zainteresowanie podjęciem zatrudnienia w innym kraju jest duże. Zanim jednak zobowiążemy się do wyjazdu, warto odpowiednio się przygotować. Podpowiadamy, jakie rzeczy trzeba sprawdzić przed wyjazdem do pracy za granicą.

Praca za granicą w dobie epidemii koronawirusa wielu osobom może wydawać się nie lada wyzwaniem. Znalezienie zatrudnienia w innym kraju nie jest jednak rzeczą niemożliwą. Myśli o nim wielu młodych ludzi, zwłaszcza Ci, którzy zostali bez środków do utrzymania przez pandemię. Takie osoby mają ograniczone możliwości znalezienia pracy dodatkowej w Polsce.

Którzy pracownicy najboleśniej odczuli pandemię?

Najbardziej poszkodowaną przez pandemię grupą pracowników są właśnie osoby młode. Z danych z rynku pracy wynika, że to oni najczęściej tracili zatrudnienie wskutek wprowadzanych obostrzeń. Pracownicy przed trzydziestką dotychczas chętnie wybierali takie sektory jak gastronomia, sprzedaż detaliczna, rozrywka czy hotelarstwo. Ponieważ jednak lokale gastronomiczne, sklepy kina czy hotele zostały zamknięte, młodzi ludzie stanęli przed koniecznością poszukiwania alternatywnych źródeł otrzymania.

Młodych pracowników, a zwłaszcza przedstawicieli pokolenia Z, czyli osoby urodzone w latach 90. ubiegłego wieku, a także na początku naszego tysiąclecia, cechuje duża elastyczność. Studenci niemający zbyt wielu negatywnych doświadczeń zawodowych, bezdzietni i bez rodziny, z większą łatwością podejmują decyzję o wyjeździe za granicę. Ponadto cechuje ich większy optymizm i duża wiara we własne możliwości.

Co z pracą zdalną i hybrydową?

Podjęcie pracy w innym kraju nie zawsze musi wiązać się z koniecznością opuszczenia Polski. Dzięki temu, że wielu pracodawców przeszło na home office, przed osobami poszukującymi zatrudnienia otworzyły się nowe możliwości zawodowe, ale w dalszej perspektywie pracownicy muszą brać pod uwagę konieczność przeprowadzki. Wyjazd może okazać się niezbędny, jeżeli pracodawca wprowadzi model pracy hybrydowej.

Co zrobić przed wyjazdem do pracy za granicą?

Jak więc przygotować się do pracy za granicą? Powinniśmy zacząć od sprawdzenia zasad przekraczania granicy oraz zorientowania się, jakie obostrzenia obowiązują w danym kraju. Warto też sporządzić listę dokumentów, których będziemy potrzebować. W niektórych krajach może być wymagany test na koronawirusa, w innych granice mogą być zamknięte dla cudzoziemców.

Nie zaszkodzi także upewnić się, do kiedy mamy ważny dowód osobisty czy paszport. Co do zasady, obywatele UE mogą swobodnie podróżować po terenie wspólnoty, ale państwa członkowskie wprowadzają dodatkowe restrykcje w związku z pandemią. Ograniczenia swobody przemieszczania się w Unii Europejskiej można monitorować na stronie reopen.europa.eu.

Warto także zatroszczyć się o dostęp do bezpłatnej opieki zdrowotnej. Osoby, które są ubezpieczone w NFZ, powinny wyrobić EKUZ (Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego).

Nie zaszkodzi też zawczasu upewnić się, jakie dokumenty trzeba będzie wyrobić w ramach pobytu za granicą. Może się okazać, że powinniśmy posiadać numer ubezpieczenia społecznego lub zarejestrować się w urzędzie. Jeszcze przed wyjazdem warto odwiedzić stronę internetową takiej placówki i skontaktować się z nią, aby poznać proces rejestracji i szybciej dopełnić niezbędnych formalności.

Równie ważne jest wyrobienie zagranicznego rachunku bankowego. W tym przypadku również pracownik może stanąć przed machiną biurokracji, powinniśmy więc jeszcze w Polsce wybrać interesującą nas ofertę banku i naszykować dokumenty wymagane przez instytucję.

Listę rzeczy do zrobienie powinny zamykać kwestie związane z zakwaterowaniem, wyżywieniem, transportem i wypłatą. Od tego, jak szybko dostaniemy pierwszą pensję, może zależeć ilość oszczędności przeznaczonych na wyjazd. Niestety, posiadanie środków własnych przez osobę, która zdecydowała się na pracę za granicą, jest absolutnym minimum.

[QUIZ] Czy znasz slang rekruterów? Zobacz, ile określeń rozszyfrujesz!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 10 wskazówek, jak przygotować się do pracy za granicą. Zadbaj o te rzeczy przed wyjazdem - Strefa Biznesu

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto