Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

5 rad jak... sprawdzić swoją pozycję w firmie

Joanna Ćwiek
Teoretycznie twoja pozycja w firmie powinna być uzależniona od tego, jak pracujesz i jakie to, co robisz, przynosi efekty. Niestety, nie jest to takie proste.

Teoretycznie twoja pozycja w firmie powinna być uzależniona od tego, jak pracujesz i jakie to, co robisz, przynosi efekty. Niestety, nie jest to takie proste.

Są pracownicy, którzy, chociaż się za bardzo nie przemęczają, mają w firmie sporo do powiedzenia. Mówi się o nich, że umieli się "ustawić." Udało się im, bo potrafią zrobić dobre wrażenie, są sympatyczni, życzliwi, gadatliwi i zamiast całymi dniami siedzieć za biurkiem, biegają po korytarzach i zbierają informacje o tym, co się dzieje w przedsiębiorstwie. Dzięki takiemu zachowaniu sprawiają wrażenie, że wszystko w firmie mogą. A skoro mogą, to właśnie ich się wyznacza do odpowiedzialnych zadań.
A jak jest z tobą? Czy nie zanadto wierzysz deklaracjom szefa, który chwali cię zawsze, gdy chce zwiększyć twoje obowiązki bez podnoszenia pensji?

Wizerunek

Jak cię widzą, tak cię piszą - to może niezbyt sprawiedliwe podejście do pracownika, ale nie ma chyba takiej firmy, w której ta reguła nie miałaby zastosowania. Ludzie po prostu wierzą w to, co widzą. Popraw swój wizerunek, a poprawisz swoją pozycję - namawiają specjaliści.
Duże znaczenie ma staranny sposób ubierania się. To okrutne, ale współpracownicy, patrząc na źle dobraną marynarkę, myślą, że taka osoba raczej nie potrafi rzetelnie pracować. Jeszcze gorzej mają kobiety. Jeśli ubierają się w seksowne, kolorowe sukienki, malują paznokcie na czerwono i robią do pracy ostrzejszy makijaż, to niewiele osób będzie je traktowało jak profesjonalistki.
Ważny jest także sposób podawania ręki. Jeśli twój uścisk dłoni jest silny i zdecydowany, będziesz traktowany jako osoba pewna siebie, której sukces i kierownicze stanowisko są po prostu pisane.
Dobrze postrzegani są także pracownicy, którzy manifestują swoje przywiązanie do firmy, wykazując się dużą wiedzą o jej potencjalnych klientach, czy dyskutują o firmowych planach rozwoju, a także mają wiedzę o tym, co dzieje się w branży.
Jak to osiągnąć? Przede wszystkim nie siedź cały czas za biurkiem i nie wykorzystuj wolnego czasu na gadu-gadu czy Naszą-klasę.pl. Zamiast tego posurfuj po sieci i poszukaj tam ciekawych informacji z branży. Czasami też przespaceruj się po firmie i porozmawiaj z innymi pracownikami. Na pewno dowiesz się czegoś, co możesz wykorzystać dla poprawy swojej pozycji w firmie. Nie muszą to być wcale nowiny o rychłym upadku konkurencji. Znając plany firmy, możesz zaproponować wprowadzenie rozwiązań, które będą pomagały w realizacji nowej strategii. Wiele osób to doceni.

Zadania

Najlepsi pracownicy zawsze otrzymują do wykonania odpowiedzialne zadania. Czyli jeśli za każdym razem, kiedy firma zyskuje nowego klienta albo zlecenie na duży projekt, ty jesteś za niego odpowiedzialny, to znaczy, że szefowie firmy uważają, iż nikt nie zajmie się tym lepiej od ciebie. O nowych klientów zawsze dba się najbardziej.
O wysokiej pozycji pracownika świadczy także to, czy reprezentuje firmę na zewnątrz. Jeżeli szef często prosi cię, abyś wziął udział w ważnej konferencji albo abyś przygotował i poprowadził prezentację dla nowych klientów, to znaczy, że wysoko ceni twoją wiedzę merytoryczną.


Rady i opinie

Im wyższą pozycję w firmie ma pracownik, tym częściej szefowie i współpracownicy proszą go o radę. Czyli jeżeli szef zastanawia się nad przyjęciem zlecenia od nowego klienta lub, podejmując trudną decyzję, pyta cię o radę, to znaczy, że jesteś na samym szczycie w firmowej hierarchii. Podobnie jest ze współpracownikami. Jeżeli twoi koledzy często pytają cię, w jaki sposób powinni zrealizować zadania, których się podjęli, to znaczy, że uważają cię za dobrego fachowca.
Podobnie jest z nowymi pracownikami. Jeśli to ty dostałeś pod opiekę nowicjusza, to znaczy, że szef wierzy, że właśnie ty najlepiej go nauczysz, w jaki sposób powinien pracować.

Podwyżki

Jeśli się kogoś ceni, to się mu coraz więcej płaci. Nie wierz w same deklaracje szefa,
że ceni cię najbardziej ze wszystkich pracowników i z szacunkiem ściska ci dłoń. Jeśli rzeczywiście jesteś tak wartościowy dla firmy, to szef zrobi wszystko, żeby tylko nie wpadło ci do głowy zmienić pracę. Dostajesz wtedy wysoką pensję i bonusy: samochód służbowy, laptop czy abonament do prywatnej przychodni.
Jeśli natomiast od co najmniej dwóch lat nie awansowałeś, od ponad roku nie dostałeś podwyżki i omijają cię wszystkie premie i nagrody, to znaczy, że nie jesteś aż tak cennym pracownikiem, jak ci to próbują wmówić.
Ale wysoka pozycja w firmie to nie tylko coraz większa pensja. Ważne, abyś także cieszył się uznaniem współpracowników. Jeżeli regularnie dostajesz zaproszenia na wspólne wypady po pracy i imieninowe ciasto, to znaczy, że coś znaczysz w firmie.

Decyzje

Im wyższą pozycję masz w firmie, tym więcej masz w pracy... luzu i swobody. Możesz sam układać plan swojej pracy, czasami pozwalają ci pracować w domu i sam planujesz, w jaki sposób wykonasz swoją pracę. Nikt cię też nie kontroluje, tylko kiedy upłynie termin, masz pokazać efekty pracy.
Masz także możliwość dobierania sobie współpracowników. Szef nie zmusza cię do pracy z osobą, z którą źle ci się pracuje i której nie cenisz. Twoja opinia ma też znaczenie przy wyborze nowego kandydata do pracy oraz wówczas, gdy ktoś z twoich kolegów ma zostać zwolniony.
Jeśli jest inaczej, to znaczy że jesteś tylko mięsem armatnim, a nie pracownikiem strategicznym dla firmy.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto