Agencje zatrudnienia - na co możesz liczyć, zgłaszając się do takiej?

materiał informacyjny
Poszukując zatrudnienia z pewnością natrafiłeś na oferty agencji pośredniczących w poszukiwaniu pracy. Prowadzą one działalność w zakresie rekrutacji do zakładów pracy, doradztwa personalnego, poradnictwa zawodowego oraz pracy tymczasowej. Gromadzą informacje o aktualnych ofertach pracy i pomagają w znalezieniu satysfakcjonującej posady. Zakres ich działania jest jednak znacznie szerszy. Dowiedz się, na co możesz liczyć nawiązując współpracę z agencją.

Warto wiedzieć, że agencje pracy mają swoje specjalizacje. Jedne zajmują się poszukiwaniem pracowników tymczasowych, inne zaś specjalizują się w rekrutacjach na stanowiska średniego lub wyższego szczebla dla różnych sektorów – IT, manufacturing, BPO/SSC. Wszystkie te rodzaje łączy zasada działania – mają one swoich klientów, czyli firmy, które mają dane potrzeby rekrutacyjne.

W ramach tej współpracy, konsultanci agencyjni szukają osób z określonymi kwalifikacjami lub doświadczeniem. Tym sposobem firmy otrzymują konkretnych kandydatów, którzy już podczas rekrutacji na poziomie agencyjnym muszą spełnić pewne wymagania. Jest to ogromna oszczędność czasu zarówno dla firm, jak i kandydatów.

Dlaczego współpraca z agencją jest opłacalna?

Po pierwsze – zgłaszając się do agencji pracy, otrzymasz szansę uczestnictwa w procesach rekrutacyjnych w różnych firmach. Niektóre zakłady pracy nie prowadzą rekrutacji na własną rękę, a jedynie za pomocą agencji. Jest to zatem jedyna szansa, aby dostać pracę w pożądanej firmie. To bardzo częste rozwiązanie, szczególnie w dużych korporacjach. Ponadto możesz liczyć na profesjonalne wsparcie w przejściu przez określony proces. Konsultanci najczęściej wiedzą na co ich klienci zwracają uwagę i w zakresie ich kompetencji jest przygotowanie kandydatów do rozmów z klientem. Będziesz czuć się pewniej, a Twoje szanse na pozytywny wynik rozmowy kwalifikacyjnej znacząco wzrosną.

Po drugie – pracownicy agencji znają rynek. W związku z tym wiedzą, jakie obowiązują rynkowe wynagrodzenia. Idąc na rozmowę będziesz wiedział, na jaką pensję możesz liczyć i podjąć ewentualne rozmowy o wyższej stawce, w oparciu o swoje kwalifikacje, czy doświadczenie.

Po trzecie – po rozmowie rekrutacyjnej możesz otrzymać feedback. Jest to rodzaj opinii o Twojej rozmowie o pracę. Pracownik agencji wskaże Twoje mocne strony oraz podpowie, jak poprawić to, co wypadło nie najlepiej. W przypadku negatywnego rezultatu da Ci to ogromne szanse na poprawienie swojej autoprezentacji podczas kolejnych rozmów rekrutacyjnych.

Po czwarte – agencje są bezpłatne. Zgłaszając się do nich, a następnie uczestnicząc w procesie rekrutacyjnym, nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. Profesjonalne agencje pośredniczące w pracy nie wezmą od Ciebie pieniędzy za współpracę, a swoje dochody zawdzięczają umowom ze zleceniodawcami. Jeśli spotkasz agencję, która pobiera prowizję za swoje usługi, powinno zapalić Ci się czerwone światełko.

Po piąte – niektóre firmy prowadzą rekrutację ukrytą. Z różnych względów nie chcą, aby rynek dowiedział się o ich decyzji (np. nowe miejsca pracy, poszerzenie zakresu usług). W związku z tym całkowity proces rekrutacji zlecają firmie zewnętrznej, czyli agencji pracy. Tym sposobem, przez większość etapów pozostają anonimowi. W takim wypadku, zgłoszenie się do agencji to jedyna szansa, aby otrzymać stanowisko w danej firmie.

Jak wyróżnić się w agencji spośród innych kandydatów?

Istnieje kilka rozwiązań, które pomogą Ci wyróżnić się na tle innych kandydatów, którzy zgłaszają się do agencji zatrudnienia. W związku z tym, że konsultanci agencyjni – podobnie jak wszystkie inne osoby zajmujące się rekrutacją – otrzymują na swoją skrzynkę wiele aplikacji, warto poszukać sposobu na bycie zapamiętanym. Oczywiście Twoje wykształcenie, kwalifikacje i doświadczenie mają ogromne znaczenie. Jednak w sytuacji, gdy kandydatów na dane stanowisko z podobnymi kwalifikacjami jest więcej, zrobienie kroku naprzód może być bardzo korzystne.

Jednym z pomysłów jest udanie się do biura agencji osobiście. Wówczas istnieje szansa na osobistą rozmowę z pracownikiem, który opowie o prowadzonych obecnie procesach rekrutacyjnych. Jeśli podczas rozmowy zainteresujesz swoją osobą konsultanta, istnieje szansa, że już wtedy otrzymasz możliwość podjęcia rekrutacji na interesujące stanowisko. Najczęściej jest to weryfikacja poziomu językowego albo rozmowa o Twoim doświadczeniu na poprzednich stanowiskach. Wszystko zależy od wymogów danej rekrutacji.

Kolejny sposób to wysłanie maila na ogólną skrzynkę agencji z informacją, jakich ról zawodowych poszukujemy wraz z CV w załączniku. Wtedy takie CV zostanie dołączone do wewnętrznej bazy danej agencji zatrudnienia. Jest to korzystne działanie, ponieważ konsultanci otrzymując nowy proces rekrutacyjny, w pierwszej kolejności wspierają się tą bazą. Warto w niej być. To okazja na bycie dostrzeżonym - komentują specjaliści z serwisu praca-zywiec.pl

Korzystaj z możliwości, jakie oferują agencje zatrudnienia. To nie tylko bogata baza ofert pracy, czy prowadzenie rekrutacji dla klientów, ale także szereg opcji wspierających kandydatów. Zgłaszając się do agencji możesz otrzymać konsultacje z radcą zawodowym, który podpowie Ci w jakim sektorze zatrudnienia będziesz czuć się najlepiej. Ponadto agencje pracy często oferują nieodpłatne szkolenia, np. z autoprezentacji lub pisania CV, czy listu motywacyjnego. Te wszystkie działania pomogą Ci znaleźć wymarzoną pracę. Współpraca z agencją może być korzystna nie tylko dla firm, ale również dla Ciebie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Strefa Biznesu - Kara dla Raiffeisen International

Wróć na zywiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie