Akcja: Weź paragon. Świadomy obywatel = Silne państwo. Podatki kołem się toczą

Artykuł sponsorowany
Podatki wynaleziono prawdopodobnie wcześniej niż koło. W starożytnym Egipcie, Atenach czy Mezopotamii ich poborem zajmowali się pisarze królewscy (skrybowie). W tym czasie rolnicy oddawali część zbiorów, rzemieślnicy płacili swoimi wyrobami, a kupcy składali daniny.

Opodatkowane były: oliwa do smażenia, żywy inwentarz, produkcja łodzi, łowienie ryb, a nawet... pogrzeby. Królowie opodatkowali również handel wprowadzając opłaty na rogatkach miast, cła i inne podatki, które przeznaczano między innymi na rozwój i obronę państwa. Z Biblii wiadomo, że podatki na kupców nakładał też król Salomon, finansując w ten sposób budowę słynnej świątyni w Jerozolimie. Od czasów starożytnych podatek wpisał się, zatem w historię państw i społeczeństw jako obowiązkowa danina płacona na rzecz państwa.

W Polsce do ponoszenia ciężarów i świadczeń publicznych, w tym podatków zobowiązuje zapis art.84 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Zgodnie z Konstytucją obowiązkiem każdego obywatela jest płacenie podatków.

Edukacja społeczeństwa w zakresie korzyści pobierania paragonów fiskalnych przy dokonywaniu zakupów oraz wywiązywanie się podmiotów gospodarczych z konstytucyjnego obowiązku płacenia podatków, poprzez prawidłowe ich ewidencjonowanie na kasach fiskalnych, będzie przedmiotem tegorocznej akcji informacyjno – edukacyjnej „Weź paragon” prowadzonej w okresie wakacyjnym na terenie całego kraju.

Celem wspominanej kampanii jest uświadomienie społeczeństwu roli paragonu
w poprawnym funkcjonowaniu gospodarki. Paragon jest, bowiem dowodem dokonanych zakupów. Powinien być czytelny i zawierać następujące informacje określone przepisami prawa: nazwę przedsiębiorcy, datę sprzedaży, nazwę towaru, ilość i jego cenę. Paragon spełnia ważną rolę w obrocie gospodarczym.

Akcja mająca charakter prewencyjny będzie prowadzona przez pracowników urzędu skarbowego również na terenie Powiatu Żywieckiego. Kontrolujący będą sprawdzali czy podmioty gospodarcze prowadzące działalność handlową i usługową prawidłowo rejestrują obroty ze sprzedaży za pomocą kas fiskalnych i czy prawidłowo odprowadzają ewidencjonowany za ich pomocą podatek VAT. Za uchylanie się od tego obowiązku grożą mandaty. Nie jest to jednak zasadniczy cel ogólnopolskiej akcji, której początek miał miejsce w 2004 roku.

Pamiętajmy, że każdy z Nas płaci podatek przy dokonywaniu zakupów artykułów spożywczych, chemicznych czy przemysłowych jak i przy zakupie usług świadczonych przez różne podmioty gospodarcze. Zawsze płacąc za zakupiony towar czy usługę płacimy podatek. Każdy z Nas ma wpływ na to, jaka wielkość zapłaconego podatku trafi do Budżetu Państwa, a jaka do kieszeni „nieuczciwego przedsiębiorcy”. Pamiętajmy, że przedsiębiorca, który pobiera od nas podatek i nie ewidencjonuje go na kasie fiskalnej zabiera go dla siebie.

Dbając o to, aby kupowany przez Nas towar był zaewidencjonowany na kasie fiskalnej oraz by wydany Nam został paragon fiskalny, będący potwierdzeniem zapłaty podatku, dbamy o interes własny i Skarbu Państwa oraz zapewniamy uczciwą konkurencję. Mamy, zatem bezpośredni wpływ na to, jaką ilość środków pieniężnych, będzie posiadał skarb państwa, a następnie województwa, powiaty i gminy na inwestowanie w rozwój infrastruktury, wojska, policji, oświaty czy służby zdrowia, z której przecież każdy z Nas korzysta.

Prawidłowe zaewidencjonowanie transakcji na kasie fiskalnej da Państwu pewność, że podatki, które płacimy trafią do Budżetu Państwa. Życzę Państwu, abyście w trakcie dokonywanych zakupów nie musieli prosić się o paragony fiskalne, które Wam się należą, a które przecież są niezbędne chociażby przy zwrocie przeterminowanego towaru, przyjęciu reklamacji czy weryfikacji dokonanych zakupów pod kontem źródła pochodzenia.

Z –ca Naczelnika US Józef Szwed

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na zywiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto