18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Beskidzcy harcerze na słowackiej granicy w Zwardoniu, przejęli w niedzielę ogień z Betlejem

Łukasz Gardas
Około 100 osób uczestniczyło w niedzielnym przekazaniu Ognia Betlejemskiego w Zwardoniu. Byli to skauci słowaccy, harcerze z Hufców: Węgierska Górka, Żywiec, Ziemi Cieszyńskiej oraz pracownicy Straży Granicznej.
Około 100 osób uczestniczyło w niedzielnym przekazaniu Ognia Betlejemskiego w Zwardoniu. Byli to skauci słowaccy, harcerze z Hufców: Węgierska Górka, Żywiec, Ziemi Cieszyńskiej oraz pracownicy Straży Granicznej. Paulina Tlałka
Betlejemskie Światełko Pokoju dotarło w niedzielę do Polski.

Na dworcu kolejowym w Zwardoniu, znajdującym się na samej granicy ze Słowacją, skauci z tego kraju spotkali się wczoraj z harcerzami z Węgierskiej Górki, Żywca oraz Cieszyna, którym przekazano ogień jadący pociągiem aż z Wiednia.

– W Wigilię rozniesiemy go do wszystkich kościołów na terenie działania naszego hufca. Podobnie zrobią także harcerze z Żywca oraz Cieszyna. My będziemy również roznosić światełko do domów, zwłaszcza do osób chorych i samotnych. Takie wizyty do dla nich symboliczny promyk radości, nadziei, ja też poczucie wspólnoty, które daje światełko betlejemskie – mówi Dominika Matuszewska, komendantka Hufca ZHP im. Obrońców Węgierskiej Górki.

Do tej pory harcerze spotykali się ze słowackimi skautami na zwardońskim przejściu granicznym.
Pierwszy raz przekazanie Betlejemskiego Światełka Pokoju odbyło się w Zwardoniu na Macie w 2004 roku, gdy jeszcze był w tym miejscu graniczny szlaban.
W kolejnych latach ogień odbierany był z kolei na nowym terminalu w Zwardoniu.

W tym roku ogień z groty narodzenia Jezusa w Betlejem, najpierw przywieziony został 12 grudnia przez skautów austriackich do miejscowości Nowy Smokowiec na Słowacji.
Aż do 24 grudnia, podczas wędrówki po Polsce, płomień niesiony przez harcerzy trafi do rodzin, szkół, kościołów, urzędów, a także szpitali.

Akcja "Betlejemskie Światło Pokoju" została zorganizowana po raz pierwszy w 1986 roku w Linz, w Austrii, jako część wielkich bożonarodzeniowych działań charytatywnych na rzecz dzieci niepełnosprawnych oraz osób potrzebujących. Nosiła nazwę „Światło w ciemności”. Rok później patronat nad akcją objęli skauci austriaccy. Roznosili oni ogień z Betlejem do różnych instytucji: szpitali, sierocińców, urzędów, aby w czasie Bożego Narodzenia stał się on żywym symbolem pokoju, braterstwa, nadziei i miłości.

Każdego roku dziewczynka lub chłopiec, wybrani wśród grona dzieci działających charytatywnie, odbierają Światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Następnie Światło jest transportowane do Wiednia za pośrednictwem austriackich linii lotniczych.

Na około tydzień przed świętami Bożego Narodzenia w Wiedniu ma miejsce ekumeniczna uroczystość, podczas której Płomień jest przekazywany mieszkańcom miasta i przedstawicielom organizacji skautowych z wielu krajów europejskich.

Betlejemskie Światło Pokoju jest symbolem pokoju, wzajemnego zrozumienia poszczególnych ludzi i narodów, jest znakiem nadziei życia pozbawionego konfliktów i waśni.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zywiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto