Beskidzka Izba Lekarska ma siedzibę na miarę XXI wieku, czyli efektownie połączenie kolorów, a także cegły, betonu i szkła

Jacek Drost
Jacek Drost
Przy bielskiej ul. Bystrzańskiej powstał nowoczesny, estetyczny budynek, który w miniony piątek 1 października został uroczyście otwarty.
Przy bielskiej ul. Bystrzańskiej powstał nowoczesny, estetyczny budynek, który w miniony piątek 1 października został uroczyście otwarty. FOT. Paweł Sowa/ Wydział Prasowy UM BB
Udostępnij:
Beskidzka Izba Lekarska ma w końcu siedzibę z prawdziwego zdarzenia. Przy bielskiej ul. Bystrzańskiej powstał nowoczesny, estetyczny budynek, który w miniony piątek 1 października został uroczyście otwarty.

Dotychczas Beskidzka Izba Lekarska mieściła się w pomieszczeniach przy ul. Zygmunta Krasińskiego 28. Była chyba ostatnią izbą w Polsce, która nie miała swojej siedziby tylko musiała korzystać z grzeczności miasta i z użyczenia. Dlatego członkom BIL bardzo zależało, żeby w końcu pójść na swoje. I to marzenie zostało zrealizowane.

Inwestycja zapiera dech w piersiach

Emilia Klejmont z Wydziału Prasowego Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej poinformowała, że budowa siedziby przy ul. Bystrzańskiej trwała 19 miesięcy i 3 dni – czyli bardzo krótko. Wcześniej opracowana została koncepcja, zakupiony 27-arowy teren. Plany i procedury związane z kupnem i budową siedziby  zaczęły się kształtować już w 2016 roku.

– Bardzo trudne było zrównoważenie między marzeniami a rzeczywistością. Dokonaliśmy takiej korekty z prezesem i myślę, że przyniosła nam ona końcowy sukces. Posiadając coś chcieliśmy, żeby to było piękne i funkcjonalne dla wszystkich. Okazało się, że należy też policzyć pieniądze. Trudny był moment, kiedy trzeba było zejść z marzeń i zmieścić się w 1000 metrów kwadratowych, które w tej chwili mamy. Drugą trudnością, bardzo istotną, było wyłonienie firmy, która to budowała. Przejrzeliśmy dziewięć ofert, proces wyłaniania trwał kilka miesięcy i dopiero po 4, 5 miesiącach znaleźliśmy wykonawcę, który podjął się budowy za sumę, jaką mieliśmy do dyspozycji – mówił podczas konferencji prasowej wiceprezes Beskidzkiej Izby Lekarskiej dr Radosław Piwowarczyk.
Prezes BIL Klaudiusz Komor zwracał z koli uwagę, że prowadzenia inwestycji nie ułatwiała pandemia koronawirusa. Jednak mimo różnych trudności udało się stworzyć – jak się wyraził – mały cud architektury.

Funkcjonalne zagospodarowanie przestrzeni

Powstał bardzo nowoczesny i estetyczny budynek, gdzie efektownie łączą się ze sobą kolory, a także cegła, beton i szkło. Siedziba ma dwa elementy. Jeden to stara część budynku, który został odrestaurowany z odtworzeniem architektury i zaadaptowany dla pracy administracji. Na parterze są m.in. pomieszczenia sekretariatu i gdzie prowadzone są rejestry lekarzy i praktyk lekarskich.

Na piętrze znajduje się część poświęcona sądowi lekarskiemu i rzecznikowi odpowiedzialności zawodowej z salą konferencyjną.
Druga, dobudowana część, to sala dydaktyczna na 160-180 osób na piętrze. Dzięki technice można w niej prowadzić dwa odrębne szkolenia w tym samym czasie –pomieszczenie zostało bowiem wyposażone w elektrycznie przesuwaną, dźwiękochłonną ścianę, która może je rozgraniczyć na dwa. Na parterze znajduje się klubokawiarnia i zaplecze kuchenne.

– Chcemy być takim miejscem, gdzie lekarze będą czuli się jak u siebie w domu – mówił prezes Komor.

Budowa z wyposażeniem kosztowała 7 mln zł. Została sfinansowana z pieniędzy BIL i zaciągniętego kredytu w wysokości 2 mln zł.

W nowej siedzibie Beskidzkiej Izby Lekarskiej obchodzony był Dzień Serca. Z tej okazji odbył się facebookowy live dotyczący wyzwań dla pacjentów kardiologicznych, ale też dla całego systemu ochrony zdrowia. Live był też okazją do zadawania pytań. W spotkaniu udział wzięli prezes Okręgowej Rady Lekarskiej, specjalista chorób wewnętrznych, specjalista kardiolog, dr n. med. Klaudiusz Komor; kardiochirurg, profesor nauk medycznych i nauczyciel akademicki; współzałożyciel i konsultant American Heart of Poland prof. dr hab. n. med. Andrzej Bochenek; ordynator oddziału kardiologicznego Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej, internista, kardiolog dr n. med. Wojciech Jaszczurowski oraz ordynator kardiologii Polsko-Amerykańskich Klinik Serca w Bielsku Białej, kardiolog interwencyjny i naukowiec prof. dr hab. n. med. Krzysztof Milewski. Live’a poprowadziła senator RP, specjalista kardiolog Agnieszka Gorgoń-Komor.

Nie tylko etyka zawodowa

Samorząd lekarski zrzesza lekarzy i lekarzy dentystów. To jedyny samorząd skupiający te dwa zawody, podzielony na 24 Okręgowe Izby Lekarskie i Naczelną Izbę Lekarską w Warszawie. Działa na podstawie ustawy o izbach lekarskich, która dokładnie precyzuje jego zadania.

Oprócz czynności administracyjnych – czyli prowadzenia rejestru lekarzy i rejestru praktyk, izby prowadzą również sądownictwo lekarskie i orzecznictwo zawodowe, czyli czuwają nad prawidłowym wykonywaniem zawodu lekarza, a także nad etyką. Poza tym, to, co akurat w siedzibie BIL będzie istotnym elementem, izby działają też na polu szkolenia lekarzy, lekarzy dentystów, działalności integracyjnej, również sportowej i kulturalnej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Koniec stanu epidemii w Polsce

Wideo

Materiał oryginalny: Beskidzka Izba Lekarska ma siedzibę na miarę XXI wieku, czyli efektownie połączenie kolorów, a także cegły, betonu i szkła - Bielsko-Biała Nasze Miasto

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie