Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Beskidzki Festiwal Nauki i Sztuki 2021 zaprasza. Impreza pod patronatem DZ odbędzie się zdalnie, ale atrakcji nie zabraknie

JAK
C o roku główną ideą festiwalu jest próba wytłumaczenia w sposób łatwy i atrakcyjny szerokiej publiczności często nieprostych zagadnień naukowych, aby trafić w ten sposób do jak najszerszego grona odbiorców w każdym wieku.
C o roku główną ideą festiwalu jest próba wytłumaczenia w sposób łatwy i atrakcyjny szerokiej publiczności często nieprostych zagadnień naukowych, aby trafić w ten sposób do jak najszerszego grona odbiorców w każdym wieku. Materiały Prasowe
W czwartek 21 stycznia rozpocznie się 21. Beskidzki Festiwal Nauki i Sztuki organizowany przez bielską Akademię Techniczno-Humanistyczną. Patronat nad imprezą sprawuje Dziennik Zachodni. Jak co roku, również w tej edycji, nie zabraknie wielu ciekawych pokazów, warsztatów, wykładów i spektakli. Jednak tym razem, ze względu na epidemię, całość przedsięwzięcia odbędzie się w formule zdalnej.

Co roku główną ideą festiwalu jest próba wytłumaczenia w sposób łatwy i atrakcyjny szerokiej publiczności często nieprostych zagadnień naukowych, aby trafić w ten sposób do jak najszerszego grona odbiorców w każdym wieku: do dzieci i młodzieży, do ludzi starszych i młodszych. W tej edycji w sposób szczególny organizatorzy chcą więc dedykować całą festiwalową aktywność nauczycielom i uczniom, aby nawet podczas zajęć zdalnych mogli wspólnie wziąć udział w wydarzeniach opracowanych specjalnie dla nich przez środowisko akademickie bielskiej Akademii Techniczno-Humanistycznej.

Nikt nie będzie się nudził

Planowanych atrakcji będzie więc bardzo dużo. W popularnym z poprzednich lat cyklu „Akademia Młodych Talentó”, który dedykowany jest dla najmłodszych widzów festiwalu, będzie można i tym razem zobaczyć m.in. inspirujące eksperymenty z fizyki i chemii wykonane w uczelnianych laboratoriach przez naukowców z ATH.

- Zaprosiliśmy również Renatę Piątkowską – współczesną autorką książek dla dzieci, która całą swoją aktywność zawodową poświęciła na promowanie czytania wśród najmłodszych. W materiale filmowym będziemy mogli zobaczyć w wykonaniu najmłodszych dzieci opowiadanie autorki pt.: „Malarka” – a wszystko w przepięknej oraz inspirującej humanistyką scenerii uczelnianej Biblioteki ATH - informują organizatorzy. I dodają: - Dowiemy się także (a to bardzo ciekawe!), jak oto powstaje film animowany. Stanie się to wszystko na naszych oczach w trzech tematycznych odcinkach dotyczących kolejno rysunku, koloru i dźwięku – a całość ukazana będzie na kanwie popularnej produkcji filmowej.

Natomiast dla nieco starszych uczestników festiwalu oraz dla osób, które ze sztuką są na "TY", niewątpliwie ogromną atrakcją tegorocznego wydarzenia będzie wykład prof. Ernesta Zawady na temat twórczości wielkiego współczesnego malarza, Edwarda Dwurnika – z oryginalnymi pracami artysty w tle. Wystawa kilkunastu dzieł malarskich Edwarda Dwurnika jest obecnie (aż do marca 2021 roku) prezentowana w Galerii Akademickiej ATH w Bielsku-Białej. Jest to dla wszystkich bardzo wyjątkowe wydarzenie, a obrazy tego niezwykle intrygującego i kontrowersyjnego artysty są wystawiane w najbardziej znanych i renomowanych galeriach – nie tyko w Polsce.

Kolejną festiwalową ciekawostką, której nie można przegapić, może być już dziś zaproszenie na premierę spektaklu teatralnego pt. „Madame de Sade” autorstwa Yukio Mishimy, w reżyserii Carlosa Fernando Dimeo Álvareza, który jest nie tylko reżyserem scenicznym, ale również dobrym aktorem, eseistą, a na co dzień pracownikiem badawczo-dydaktycznym na stałe związanym z bielską ATH. Carlos Fernando Dimeo Álvarez jest także autorem licznych publikacji i monografii poświęconych teatrowi latynoamerykańskiemu oraz współczesnym praktykom scenicznym. Warto więc będzie temu wydarzeniu poświęcić nieco czasu – serdecznie zapraszamy.

Niewątpliwą i nietuzinkową atrakcją tegorocznych zmagań festiwalowych będzie również obraz, który powstaje na oczach widza podczas kolejnych warsztatów i wykładów. To dzieło malarskie jest tworzone na bieżąco z różnych elementów używanych w trakcie wielu eksperymentalnych pokazów. Obraz jest więc malowany nie tylko kolorowymi farbami, ale i barwami odczynników chemicznych, a na sam koniec zostanie także ozdobiony elementami, które powstały w wyniku żmudnej pracy drukarki 3D. Na naszych oczach nauka przeplata się więc ze sztuką, a sztuka z nauką – powstaje mariaż idealny, na który bardzo serdecznie zapraszamy. Na końcu całego procesu twórczego obraz będzie można zobaczyć w Galerii Akademickiej ATH.

Popularne i lubiane Dyktando także się odbędzie

Oczywiście nie może podczas tej edycji festiwalu, choć zorganizowanej w formule online, zabraknąć sztandarowego wydarzenia, którym rokrocznie podczas Beskidzkiego Festiwalu Nauki i Sztuki jest oczywiście popularne i lubiane przez wszystkich ortograficzne Dyktando.

- Niezmiernie miło nam poinformować, że także i tym razem odbędzie się ono pod honorowym patronatem profesora Jerzego Bralczyka, cenionego i znanego językoznawcy – natomiast cała ortograficzna rywalizacja tradycyjnie toczyć będzie się o laur Złotego Pióra Prezydenta Miasta Bielska-Białej. Pomimo braku możliwości przeprowadzenia Dyktanda w murach bielskiej uczelni chcemy jednak podtrzymać – choćby symbolicznie – naszą piękną bielską tradycję - zwracają uwagę organizatorzy.

Beskidzkie Dyktando przyciąga co roku do Bielska-Białej rzeszę chętnych z całej Polski, gotowych zmierzyć się z ojczystą ortografią. Profesor Jerzy Bralczyk również w tej edycji uświetni swoją obecnością Beskidzki Festiwal Nauki i Sztuki, a prezydent Bielska-Białej, Jarosław Klimaszewski objął swoim patronatem zarówno Dyktando, jak i całe festiwalowe wydarzenie.

Do zobaczenia na festiwalu!

Wszystkie wydarzenia Beskidzkiego Festiwalu Nauki i Sztuki można śledzić TUTAJ

Warto podkreślić, że honorowy patronat nad festiwalem objęli: Minister Edukacji i Nauki, Marszałek Województwa Śląskiego, Prezydent Miasta Bielska-Białej. Wydarzenie zostało dofinansowane z programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministra Edukacji i Nauki, a wsparli je także tacy sponsorzy jak: Rekord, Anga, Bosmal. Patronat prasowy sprawują: Dziennik Zachodni, Radio Bielsko i Kronika Beskidzka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zywiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto