Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Biskup Tadeusz Pieronek przyjeżdża w Beskidy. Obejrzy właśnie ten film [ZOBACZ TRAILER]

JAK
Biskup Tadeusz Pieronek i Szymon J. Wróbel
Biskup Tadeusz Pieronek i Szymon J. Wróbel Materiały Prasowe
We wtorek 27 lutego o godz. 17.45 w Gminnym Ośrodku Kultury w Jeleśni odbędzie się spotkanie z biskupem Tadeuszem Pieronkiem i pokaz filmu Szymona J. Wróbla „Ojciec, czyli o Pieronku”, który niedawno pokazywany był na specjalnym pokazie w Sejmie RP.

- Pokazy w rodzinnych stronach zawsze mają wyjątkowy wymiar i cieszę się, że po naszej ostatniej wizycie z biskupem w Warszawie, teraz podyskutujemy w mojej rodzinnej Jeleśni. Być może będzie to również dobra okazja do tego, żeby wspomnieć o kolejnym projekcie, w którym jestem już od kilku miesięcy i mocno nad nim pracujemy - mówi Szymon J. Wróbel , autor projektu.

W filmie wzięli udział: bp Tadeusz Pieronek, Mieczysław Pieronek, Jerzy Owsika, ks. Adam Boniecki, red. Marek Zając. W filmie można usłyszeć muzykę Krzysztofa Trebuni-Tutki wraz z zespołem.

ZOBACZ TRAILER

- Jestem przekonany, że takie filmy jak dokument o biskupie Pieronku przetrwają w świadomości odbiorców. Tego typu jednostki, ważne z punktu widzenia historycznego, ostatecznie wygrają wojnę o pamięć, powrócą i będą oceniane przez historyków w sposób obiektywny, a ich rola i waga będą docenione, bo na to zasługują, chociaż w tej chwili są ofiarami doraźnej polityki. Historia i czas nie raz udowodniły, że wracamy do takich postaci, to one stanowią o naszej tożsamości - mówi ks. Andrzej Luter, duszpasterz, publicysta, doktor teologii ekumenicznej.

Wydarzenie w Jeleśni organizowane jest przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Żywieckiej- koło w Jeleśni.

Po premierowych pokazach film zobaczyli m.in. widzowie na Lubelskim Festiwalu Filmowy.

- Film Szymona Wróbla jest ważny, gdyż za sprawą swego nietuzinkowego bohatera przypomina, że polski Kościół nie jest skazany na radykalizm. Biskup Pieronek uosabia otwartość, charyzmę i gotowość do dialogu, czyli cechy, które jednakowo dobrze sprawdzają się na ambonie i na Woodstocku - mówi Piotr Czerkawski, dziennikarz m.in. „Dziennika Gazety Prawnej”, krytyk filmowy roku 2016 według PISFu (nagroda przyznana na Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w 2017 roku)

- Szymon J. Wróbel nie agituje, nie szuka sensacji. „Ojciec, czyli o Pieronku” ma źródło w szczerym zainteresowaniu autora swoim bohaterem. Reżyser zrealizował swój film rzetelnie i z wyjątkowym wyczuciem zwracając szczególną uwagę na ludzi i emocje, które im towarzyszą. Dzięki temu podczas seansu odnosi się wrażenie osobistego spotkania z fascynującym człowiekiem, którym bez wątpienia jest bp Pieronek. - mówi Maciej Misztal (Pomysłodawca i dyrektor LFF - Lubelski Festiwal Filmowy / Lublin Film Festival - Złote Mrówkojady)

O FILMIE

Pochodzący z Żywiecczyzny Biskup Tadeusz Pieronek ma na swoim koncie doktorat Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego z zakresu prawa kanonicznego i habilitację Akademii Teologii Katolickiej w Krakowie. Z ramienia Stolicy Apostolskiej od 1990 r. uczestniczył w rokowaniach z rządem RP w sprawie zawarcia konkordatu. Od 1987 r. krajowy duszpasterz prawników. W latach 1993-1998 pełnił funkcję sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Polski. A na Metropolitalnym Wyższym Seminarium Duchownym w Krakowie wykładał od 1965 roku. Z pod jego skrzydeł wyszło wielu duchowny, którzy dziś są ważnym głosem w Kościele.

Jaki wpływy na historię Biskupa Pieronka, urodzonego w 1934 roku miało pochodzenie? Rodzinne relacje? Jaki wypływ miała kultura góralska, wiersze, czasy okupacji i mało znana historia jego wybitnego taty? Ten film ma pokazać historię człowieka, księdza, z Żywiecczyzny, który chętnie rozmawiał z młodzieżą na Przystanku Woodstock, i nigdy nie unikał trudnych tematów. Ma on również przypomnieć historię Władysława Pieronka, ojca ks. Biskupa, kronikarza, legionisty, społecznika, samorządowca, który w swojej działalności walnie przyczynił się do powstania m.in. pierwszego „wiejskiego kina” w Polsce.

W pierwszej przestrzeni filmu zobaczymy to, co, na co dzień jest niezwykle potrzebne, czyli dialog. W drugiej zobaczymy młodzież. W pewnym momencie te dwie przestrzenie będą miały wspólny mianownik. W jakim? Tego dowiemy się z filmu.

We wrześniu 2017 roku w TVP Kulturze premierę miał drugi film dokumentalny Szymona J. Wróbla „Z domu…”, a już w listopadzie widzowi w Kinie Pod Baranami w Krakowie, oraz Kinie Janosik w Żywcu mogli po raz pierwszy na dużym ekranie zobaczyć najnowszy film Szymona o rodzinie Pieronków.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na zywiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto