Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jadłodzielnia w Żywcu. Koniec z marnowaniem żywności! Blisko 5 mln ton żywności, tyle co roku trafia na śmietnik w Polsce

Katarzyna Dębowska
Katarzyna Dębowska
FB: Jadłodzielnia Foodsharing Żywiec
Skala problemu marnowania żywności wciąż jest ogromna. Polacy na potęgę wyrzucają pokaźne ilości jedzenia. Wg raportu Food Waste Report 2022, przeciętny polski zjadacz chleba marnuje około 74kg jedzenia rocznie, a w całym łańcuchu żywnościowym jest to prawie 5 mln ton żywności. Czas zrobić rachunek sumienia!

Czy galopująca inflacja zmieni nasze nawyki

Ceny żywności od lutego 2022 roku znacznie poszybowały w górę, drenując nasze portfele. Za sam chleb można zapłacić nawet 8zł.W górę poszło mięso, nabiał, olej a ostatnio cukier. Coraz częściej słyszymy o wzroście cen surowców energetycznych oraz nawozów, co przekłada się na sektor spożywczy i końcowego odbiorcę dóbr. Wesoło nie jest.

- W ostatnich miesiącach można zauważyć, że ludzi zaczęli liczyć się z każdym groszem. Spadła znacznie sprzedaż słodyczy oraz przedmiotów gospodarstwa domowego. Klienci kupują bardziej świadomie, najczęściej korzystają z naszych licznych promocji. Również ceny żywności od naszych dostawców średnio co dwa dni ulegają zmianie - mówi kierownik jednego z większych sklepów spożywczych na terenie Żywca.

Zdaniem wiceprezes NBP Marty Kightley, inflacja powinna delikatnie spadać do końca roku; znaczny jej spadek zobaczymy w 2023 roku. Dodała, że przy utrzymaniu tarczy antyinflacyjnej na koniec przyszłego roku, inflacja powinna wynieść ok. 6 proc.
 
29 września obchodzimy Międzynarodowy Dzień Świadomości o Stratach i Marnowaniu Żywności

Z badań przeprowadzonych przez ARC Rynek i Opinia wynika, że przeciętni konsumenci robiąc zakupy spożywczo-przemysłowe, zacisnęli pasa już z początkiem czerwca. Coraz częściej korzystamy z promocji, aktywnie poszukuje ich 39% Polaków a co 4 respondent przyznaje, że nie kieruje się już jakością produktu tylko jego ceną.
Co zatem z żywnością, którą nadal wyrzucamy. Każdy z nas znajdzie w lodówce produkt, który został nietknięty a na którego nie mamy wcale ochoty, lub jedliśmy w sklepie „oczami”. Jeśli data ważności wciąż jest dobra, warto udać się do punktu w którym można zostawić taką żywność. Moda na foodsharing, szturmuje coraz więcej miast i miasteczek. W Żywcu również warto żyć w duchu zero-waste.

Foodsharing w Żywcu, podziel się posiłkiem w Jadłodzielni

Od kwietnia 2022 roku w Żywcu przy ul. Dworcowej 22 (obok Sklepu Pasaż) funkcjonuje społeczna lodówka, gdzie każda osoba oraz właściciele sklepów z żywnością, mogą zostawić produkty z myślą o innych mieszkańcach miasta. Inicjatywa ma na celu racjonalne gospodarowania żywnością, przeciwdziałanie jej marnowaniu , ułatwiając jednocześnie jej redystrybucję. Inicjatywa została zapoczątkowana przez Marka Gawrona, żywieckiego przedsiębiorcę i społecznika.

- Z Jadłodzielni przeważnie korzystają osoby prywatne systematycznie przynoszone są zupy, ciasta lub puszki, nie mniej jednak nawiązaliśmy współpracę ze sklepami i piekarniami, które regularnie dostarczają same lub przy pomocy wolontariuszy nadmiary jedzenia, które się nie sprzedało, lub termin ważności dobiega końca. Zdarzają się również prośby od osób organizujących przyjęcia o odbiór tego co z jakiegoś powodu nie zdążyło trafić na stół ( np. przyjęcia weselnego). Jest to miejsce gdzie każdy może zostawić nadmiar jedzenia, którego nie będzie mógł spożyć i tak samo każdy może się poczęstować pozostawionym jedzeniem.
Dzięki współpracy z Żywiecką Fundacją Rozwoju do Jadłodzielni trafia to, co nie zostało odebrane z banku żywności, a chętnie jest odbierane i zagospodarowywane przez osoby które regularnie korzystają z punktu - mówi Marek Gawron

Miejsce w którym każdy może się podzielić jedzeniem z własnej lodówki, jest dostępne cały tydzień od godz. 8.00 do 20.00 . Coraz częściej jest ono również odwiedzane przez okolicznych sklepikarzy, którzy zaopatrują lodówkę w żywność.

- Żywieckie sklepy znają plan działania Jadłodzielni i o ile są to małe sklepy w których nie trudno o rozmowę z osobą decyzyjną lub samym właścicielem to w sklepach sieciowych trudniej o taką współpracę. Dołożymy wszelkich starań żeby na stałe miejsce takie jak Jadłodzielnia stało się również odwiedzane przez właścicieli czy pracowników małych sklepów, w celu zrozumienia i wspólnego działania, to jednak plany na rozwój .

Staramy się jako wolontariusze informować jak najwięcej osób prywatnych, instytucji, sklepów o istnieniu tego miejsca. Bardzo prężnie działa konto na facebooku – które zgromadziło ponad 1000 obserwujących, a niektóre posty osiągają do 25 tyś wyświetleń. Przy Jadłodzielni działa 12 wolontariuszy które tworzą Nieformalną Grupę Pięści Węża. Systematycznie sprawdzają stan lodówki oraz żywności tam pozostawionej – dodaje inicjator przedsięwzięcia.

Jadłodzielnia to społeczna inicjatywa, do której może dołączyć każdy zainteresowany. Zarówno sklepy, restauracja jak i osoby indywidualne mogą podzielić się nadwyżkami żywności.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zywiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto